Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan: Barajı düşürme gündemimizde yok

26.07.2013 17:42
Başbakan Erdoğan, Türkiye'de istikrar varsa, bunun altında seçim barajının olduğunu belirterek edinilmiş tecrübeleri koruyacaklarını söyledi.

Seçim barajının düşürülmesinin gündemlerinde olmadığını açıklayan Başbakan Erdoğan, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye'ye gelen PYD temsilcilerine MİT tehlikeli adım attıkları konusunda uyaracak. Hafta içinde Suriye'deki gelişmelerle ilgili yol haritamızı açıklayacağız.

Erdoğan 'Barajların düşürülmesi konusunda çalışmamız yok.Seçim barajı ile ilgili haberler hayalidir. Koalisyonların ülkemizi geriye götürdüğü ortada. Ben bir ipucu veriyor. Çalışmalarımız bittikten sonra bunu kendim açıklayacağım. Ben bir ipucu verdim son yaptığımız kongrede. O manifestomuz çerçevesinde yürüyeceğiz' diye konuştu.

Erdoğan, "Türkiye'de istikrar varsa, bunun altında seçim barajının bulunmasıdır. Tecrübe edilmiş yaşanmış olanları devam ettirmek istiyoruz." dedi.

MURSİ'YE VERİLEN CEZA GÖRÜLMÜŞ ŞEY DEĞİL

Başbakan Erdoğan gazetecilerin sorularını cevapladı. Muhammed Mursi'nin gözaltına alınmasına yönelik bir soru üzerine Başbakan, "Muhammed Mursi 15 günlük hapse mahkum olmuştur. HAMAS ile kurduğu temaslardan dolayı olduğu söyleniyor. Dünyada nerede görülmüş böyle birşey. Bu insan bir Cumhuraşkanı'dır. Dilediği kimseyle görüşür. Bunlar yolsuzluklarının üzerini örtmek için bu tür bir yaklaşıma giriyorlar. Mısır'ın en büyük talihslizliği geçmişteki yolsuzluklardır. Mısır'ın gayrimenkullerinin parselasyonu sözkonusuydu. Şimdi bunlar ortaya çıkacak diye korkuyorlar. Bunları ortaya çıkaracak olan sandıktır. Sandıktan korkuyorlar. O yüzden darbe yollarını seçiyorlar. Çünkü sandıktan çıkamayacaklarını biliyorlar. Ama millet buna müsade etmeyecektir." dedi.

DÖRT DÖRTLÜK BİR DENSİZLİK

Fazıl Say ve ünlülerin İngiliz Times gazetesine verdikleri ilanın sorulması üzerine Başbakan Erdoğan şunları söyledi:

"Bunlar gerçekten demokrasiye inanan tipler olsa, yüzde 50 ile iktidar olmuş bir partinin liderine diktatör demezlerdi. Bu dört dörtlük bir densizliktir. Sen bizi nereden tanıyorsun. Tayyip Erdoğan ile nerde görüştün. Öyle medya var ki, her türlü küfrü ediyorlar. Sonra da medya Türkiye'de mahkum diyorlar. Bu nasıl içerde olan gazeteciler ki bu kadar rahat yayın yapıyorlar. Herşey ortada. Nasıl hakaret ettikleri ortada. Ama Türkiye'yi tanımadıkları için bu tür haberleri yapıyorlar. İftira atıyorlar. Times kendi sayfasını kiraya veriyor. Biz şu anda Times ile ilgili olarak hukuki olarak girişimde bulunacağız.

SURİYE'Yİ DEĞERLENDİRİYORUZ

Erdoğan, Suriye'deki gelişmelerin sorulması üzerine ise şu açıklamayı yaptı:

"Geçen hafta içerisinde dar çerçevede bir toplantı yaptık. Şu anda gerek genel kurmay gerekse MİT bir çalışmanın içerisinde. Bu hafta içerisinde salı günü tekrar bir araya geleceğiz. Atacağımız adımları tespit edeceğiz. Böylece yol haritamızı çıkarmış olacağız."

KİŞİLERİN HATALARI KULÜPLERE FATURA EDİLMESİN

Başbakan, UEFA'nın Fenerbahçe'ye verdiği cezanın sorulması üzerine ise, "Ben Türkiye'deki kulüplere eşit mesafedeyim: Fenerbahçe'ye çocukluğumdan beri özel muhabbetim var. Bu ayrı birşey. Ben daha önce açıklamıştım. Tüzel kişilikleri cezalandırmak değil, bireyleri eğer suçluysa cezalandırmak doğru olandır demiştim. Şimdi Fenerbahçe camiasının 25 milyon taraftarı var, Beşiktaşın 15 milyon taraftarı var. Siz böyle bir karar aldığınızda o kitleyi cezalandırmış oluyorsunuz. Suçu işleyene ceza vermek gerekir, kulübe ceza verilmesini tasvib etmiyorum. UEFA'nın kuralları içinde var deniliyor. Ama bu yanlışlar düzeltilmelidir. Yıllardır devam eden bu yanlış artık kulüplerin boynunda bir testere gibi durmasın." ifadelerini kullandı.

 


 

Bu haber toplam 1710 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri