Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dünya Erdoğan'ın konuşması için ne dedi?

26.06.2012 21:05
Dünya basını Erdoğan'ın konuşmasını böyle yorumladı...

Türkiye'nin çağrısı üzerine NATO daimi temsilcileri Brüksel'de toplantı halindeyken Başbakan Erdoğan'da AK Parti Grup Toplantısı'nda Suriye'nin Türk jetini düşürmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Türk askeri keşif uçağının düşürülmesiyle ilgili açıklamaları dünya medyası tarafında canlı izlendi ve son dakika olarak duyuruldu.

 
New York Times: Türkiye’den sınırdaki Suriye ordusuna göz dağı
 
Suriye’nin Türk savaş uçağını işaret vermeksizin düşürmesiyle başlayan kriz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın NATO müttefiklerinin de desteğiyle Suriye’ye açık bir uyarıda bulundu. Erdoğan sınırlarında herhangi bir sorunda ya da tehdi hedef almaktan çekinmeyeceklerini söyledi.
 
 
CNN: Türkiye askeri pozisyonunu sertleştiriyor
 
Türkiye askeri kurallarını değiştiriyor ve Suriye sınırında göreceği herhangi bir potansiyel tehditte karşılık verileceğini söylüyor. CNN haberinde şu yorumu da yaptı. “Amerika Birleşik Devletleri ve çok sayıda diğer ülke Suriye’ye askeri operasyona karışlar ve Türkiye’yi de bu konuda baskı yapma konusunda cesaretlendirmeyecekler’
 
Guardian: Türkiye askeri misilleme ile tehdit ediyor
 
Guardian gazetesi Julian Borger imzalı yorumunda “Türkiye Suriye’yi askeri misilleme ile tehdit ediyor” başlığıyla verdiği haberde Türkiye’nin sınırdaki herhangi bir karmaşaya karşılık vermekten çekinmeyeceği yazıldı. Haberde, “Türkiye sınırdaki herhangi bir tehdit algısında, Suriye’nin sınır yakınındaki muhalifler üzerindeki askeri saldırılarına da yanıt verebileceği sinyalini verdi.”
 
 
Wall Street Journal: Türkiye ant içti
 
WSJ ise Joe Parkinson imzalı yazısında şu ifadelere yer verdi: "Türkiye bugünkü açıklamalarla Suriye üzerindeki baskıyı artırdı. İlk defa Şam’ı ulusal güvenliğe bir tehdit olarak niteleyerek ileride görecekleri provokasyonları yanıtlayacaklarına ant içti.
 
NATO müttefikleri bugün Suriye saldırısını kınadı ve kabul edilemez bir hareket olarak niteledi, ancak sorumluluğunu Ankara’yı destekleyen bir açıklamayla sınırlı tuttu."
 
 
BBC: ERDOĞAN'DAN SURİYE'YE UYARI
 
İngiliz yayın kuruluşu BBC, "Bundan böyle Suriye'den Türkiye sınırına yaklaşan her askeri unsurun askeri tehdit olarak görüleceği" sözlerine yer verdi. Haberde, NATO'nun da, Suriye'yi Türk jetini düşürmesi nedeniyle şiddetle kınadığı ve Türkiye'ye güçlü dayanışma içinde olduğunu belirttiği vurgulandı.
 
EL ARABİYA: HERHANGİ BİR İHLALDE UYARMADAN VURUN
 
Suudi sermayeli El Arabiya televizyonu da, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Türk jetinin Suriye tarafından düşürülmesi konusunda yaptığı açıklamalara internet sitesinde geniş yer verdi. Erdoğan'ın komşusu Suriye'yi "düşmanca davranış" içinde olmakla suçladığı belirtilerek şu sözlerine yer verdi: "Uçağımız Suriye hava sahasını ihlal ettiğinde, en ufak bir uyarı ya da nota almadık. Hiçbir uyarı yapmadan harekete geçtiler. Bu düşmanca bir hareketti. Türkiye savaş istemiyor ancak Türkiye'nin kasten hedef alınması da cevapsız kalmayacak.
 
AFP: METODU, YERİ VE ZAMANI KENDİMİZ BELİRLEYECEĞİZ
 
Uluslararası haber ajansı AFP de, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti grup toplantısında konuşmasını flaş olarak duyurdu. AFP, Başbakan Erdoğan'ın, "Suriye'nin Türk jetini düşürmesi sonrasında, Türkiye uluslararası kanunlardan doğan haklarını kararlı bir şekilde kullanacaktır" sözlerine yer verdi. Uluslararası haber ajansı AFP, Erdoğan'ın şu sözlerini de flaş olarak abonelerine duyurdu: "Bu haksızlığa nasıl cevap vereceğimizin metodunu, yerini ve zamanını belirlemek için kararlı bir şekilde gerekli adımları atacağız."
 
DER SPIEGEL: ERDOĞAN ESAD'IN DEVRİLMESİNİ İSTEDİ
 
Alman Der Spiegel dergisi internet sayfasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasını manşetten verdi. "Erdoğan Esad'ın devrilmesini istedi" başlığıyla verilen haberde, Türk jetinin Suriye tarafından düşürülmesi sonrasında Başbakan Erdoğan'ın Esad rejimine karşı sözlerinin daha da sertleştiği belirtildi. Erdoğan'ın Suriye'den gelebilecek herhangi bir saldırıya askeri araçlarla karşılık vereceği uyarısında bulunulduğu vurgulandı. Amacın Suriye'nin "kana susamış diktatör ve gruptan" kurtarılması olduğu belirtildi
Bu haber toplam 2894 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri