Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan Beyaz Saray'da!

16.05.2013 16:54
Tüm dünyanın merakla beklediği Başbakan Erdoğan ve ABD Başkanı Barack Obama görüşmesi başladı.

Başbakan Erdoğan Barack Obama ile görüşme için Beyaz Saray'da! Başbakan'a eşlik edecek heyet de saraya giriş yaptı...

ABD'ye giden Başbakan Erdoğan, ABD Başkan Barack Obama ile bugün kritik bir görüşme yapacak. Reyhanlı'daki saldırının ardından yapılan ziyaretin en önemli gündem maddesi Suriye olacak. 

Başbakan Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama'yla birkaç saat içinde görüşecek. Kritik görüşmenin yaklaşık 2 saat sürmesi bekleniyor. Görüşmenin ana gündem maddesi, şiddetli çatışmaların yaşandığı Suriye konusu olacak. 51 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki saldırı da masaya yatırılacak.

TÜM SORULARA CEVAP ARANACAK

Erdoğan-Obama görüşmesinde çözüm süreci, terörle mücadele, İsrail'le ilişkiler, ABD-AB Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı süreci, İran ve Irak gibi birçok konunun da ele alınması bekleniyor. Türkiye ve Amerika'nın süreçten beklentisi neler? Tüm sorulara cevap aranacak.

Baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından iki lider, gazetecilerin karşısına geçerek basın toplantısı düzenleyecek.

AÇIKLAMA GÜL BAHÇESİ'NDE

Ortak basın toplantısının, "Gül Bahçesi"nde (Rose Garden) yapılması planlanıyor. Gül Bahçesi, Obama'nın en önem verdiği yabancı konuklarla ortak basın toplantıları düzenlediği ve önemli iç gündem maddeleriyle ilgili açıklama yaptığı yer. Hava şartlarının iyi gitmemesi halinde ise ortak basın toplantısının "Doğu Odası"nda (East Room) yapılması bekleniyor.

Bir saat olarak planlanan basın toplantısının ardından ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Başbakan Erdoğan ve Türk heyeti onuruna ABD Dışişleri Bakanlığı'nda öğle yemeği verecek.

Ardından Başbakan Erdoğan, Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner ile görüşecek.

Erdoğan, daha sonra ABD Ticaret Odası'na geçerek burada ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'la Türk ve Amerikalı işadamlarıyla Yuvarlak Masa toplantısı düzenleyecek.

BEYAZ SARAY'DA AKŞAM YEMEĞİ

Başbakan Erdoğan, akşam saatlerinden Başkan Obama'nın onuruna vereceği akşam yemeği için tekrar Beyaz Saray'a geçecek.

Başbakan Erdoğan, Cuma günü Brookings Enstitüsü'nde "AK Parti İktidarları ve Türkiye'nin Dönüşümü" başlığıyla bir konuşma yapacak.

ABD'li gazetecilerin yanı sıra politikacı ve iş dünyası temsilcilerinin izleyeceği konuşmanın ardından Erdoğan, SETA tarafından düzenlenen konferansta "21. Yüzyılda Küresel Düzen ve Adalet" başlığı altında bir konuşma yapacak.

Başbakan Erdoğan, Washington temasları boyunca "Blair House" adıyla anılan Başkanlık Konukevi'nde konaklayacak.

Erdoğan için devlet başkanlarının önem verilen ziyaretlerinde uygulanan "A" tipi protokol uygulanıyor.

SİLİKON VADİSİ'NE ZİYARET

Erdoğan, Washington'daki temaslarını tamamlayarak akşam saatlerinde San Fransisco'ya geçecek.

18 Mayıs Cumartesi günü Silikon Vadisi'ndeki bazı kuruluşları ziyaret edecek olan Başbakan Erdoğan, daha sonra Amerika İslam ve Türk Toplumu Temsilcilerini Kabul edecek.

Erdoğan'ın 20 Mayıs Pazartesi günü ise öğle saatlerinde San Francisco'daki temaslarını tamamlayarak Türkiye'ye hareket etmesi planlanıyor.

Erdoğan ayrıca, ziyareti kapsamında yarın başkent Washington'a yakın bir bölgede Maryland eyaletinin sınırları içerisindeki Türk Amerikan Toplum Merkezi'nin inşaat alanını da gezecek.

HEYETTE KİMLER VAR?

Başbakan Erdoğan'ın yoğun gündeme sahip Washington ziyaretine, eşi Emine Erdoğan'ın yanı sıra, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da eşlik ediyor.

Bu haber toplam 2320 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri