Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ERDOĞAN: BM YENİDEN REFORME EDİLMELİ

13.10.2012 12:51
Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü ile SETA'nın ortak düzenlediği İstanbul Küresel Forumu'nda Erdoğan'dan önemli açıklama

* Birleşmiş Milletler'in adalet üzerine reforme edilmesi şart. Bu burada değil orada da söyledim, içim rahat.

*Birleşmiş Milletler dünyayı 5 daimi ülkenin insafına bırakmış durumda. Olur mu böyle şey. Onlarda başka düşünce, başka bir dünya yok mu

*BM geçmişten kalan güç dengelerine mahkum edilmiş durumda.

Başbakan Erdoğan Kongre Merkezi'nde düzenlenen İstanbul Küresel Forumu'nda konuştu.

Birleşmiş Milletler bütün çabalarımıza rağmen Suriye'ye müdahale etmemiştir. BM bugün Suriye'de de acizlik içerisindedi. Esed rejimine insanları öldürmesi için cesaret veren bir tutum var ortada. Adalet Suriye'ye halkının da hakkıdır. Adaleti tayin yetkisi Esed'in değil Suriye halkının hakkıdır. Suriye'deki kayıpları istatiki bir sayı olarak görenler huzur bulamaz. Suriye'de her gün binlerce insan ölürken bu durumdan çıkar amaçlayanlar var. Suriye'de uluslararası kuruluşların bir an önce gereğini yapması gerekiyor.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER YENİDEN REFORME EDİLMELİ

Gelişmiş ülkeler olarak karar mekanizması olatak bilinen ülkeler bilmelidir ki Batı artık dünyanın tek merkezi değildir. Dünya yapısal ve ekonomik olarak da bir dönüşüm içerisinde. Daha kurumsal bir değişime ihtiyaç var. Mevcut dünya dengesini daha doğru yansıtan G20'yi dikakte alınması gereken bir oluşum olarak görüyoruz. Dünya nüfusunun yarısı günde 2,5 dolarla geçinmeye çalışıyor.

Dünya nüfusunun yarısı günde 2,5 dolarla geçinmeye çalışıyor. Türkiye'nin az gelişmiş ülkelere yaptığı yardımlar 1,5 milyar dolara ulaştı. Somali Türkiye'nin önceliğinde başlatılan ekonomik destekle ayağa kalkmaya başladı. Somali halkını bundan sonra da yalnız bırakmayacağız. Arakanda yaşananları görmezden gelemezdik.gelmedik. Bölgeye yardım elimizi uzattık.

"PEYGAMBERİMİZE HAKARET İÇEREN FİLME ŞAHİT OLDUK"

11 Eylül saldırıları sonrasıABD ve Avrupa İslam ile terör ve şiddeti bağdaştırak vatandaşlarına ön yargıyı aşıladılar.Her dinde ve toplumda terörist çıkabilir. İslama ve peygamberimize hakaret içeren bir filme şahit olduk. Dinimizi terörle özdeş anlama getirenlere destek verenlerin teröristlerden farkı yoktur. Düşünce özgürlüğü altında kutsal inancımıza hakareti kabul edemeyiz.Bu oaylar sadece olayın yaşandığı ülkeyi değil bütün dünyayı etkiliyor. Biz Hz İsa'nın da peygamberliğine iman ederiz.Adalet ancak dengeyle orta yol ile sağlanır. İfade özgürlüğüyle inanca saygının bir arada olabileceğine inanıyoruz. 

Bu haber toplam 2124 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri