Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan: 'Bu beden bu gömleğe olmuyor'

07.03.2015 16:33
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir dizi etkinliğe katılmak üzere geldiği Gaziantep'te halka hitap etti. Gündeme dair konulara değinen Erdoğan, ağırlıklı olarak başkanlık sistemi ve Türkiye'nin yakın coğrafyasında yaşanan olaylara değindi. Bir kez dah

Gaziantep farklı bir şehir. Tarihi ve kültürü ile bunun yanında insanıyla Gaziantep'i her yerde örnek gösteriyorum. Çünkü siz şartlar ne olursa olsun ekmeğinizden, özgürlüğünüzden vazgeçmeyeceğinizi gösterdiniz. Çevreniz terör ateşi ile yanarken beraberliğinizi muhafaza ederek bunu ortaya koydunuz. Türkiye’de bazı siyasiler utanmadan, sıkılmadan katil Esed’i ziyaret edebiliyorsa ülkemizde hala nelerin olduğunu iyi düşünmemiz lazım. Kimlerin olduğunu düşünmemiz lazım. Zulme rıza zulümdür. Zalimlerin yanında yer alanlar da zalimdir. Bir gün şartlar değişecek. Bağrınıza bastığınız o kardeşler Suriye’de size sevgilerini gönderecekler, bizi yalnız koymadılar diyecekler.

 

Meydanlarda konuşmasına tepki gösteren muhalefeti eleştiren Erdoğan, "Muhalefet çıkmış Cumhurbaşkanının meydanlarda ne iyi var diyor. Bunlar Çankaya’da oturup imza atan Cumhurbaşkanlarına alışmışlar, öyle devam etsin istiyorlar. Kusura bakmasınlar Sayın Gül’ü tenzih ederim, biz yan gelip yatan bir cumhurbaşkanı olmayacağız dedik. Bizi bu makama millet gönderdi. Dünya kazan bir kepçe olacağız dedik ve böyle yürüyoruz" ifadelerini kullandı.

Bu muhalefet benim sözlerimden rahatsız oluyorsa doğru yoldayız demektir. Onların alkışladığı gün benim kendimi kontrol etmem lazım, bir yanlışlık var demektir" diyen Erdoğan, Birkaç sene içinde Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi olarak hizmet vereceğini ve buradaki kütüphanede 5 milyon kitap bulunacağını belirtti.

"5.5 MİLYAR DOLAR HARCADIK"

Türkiye'nin Suriyeli sığınmacılara yardım etmeye devam edeceğinin altını çizen Erdoğan, "2 milyon sığınmacıya hizmete devam ediyoruz. Şu ana kadar 5.5 milyar dolar harcadık" dedi.

Erdoğan özetle şöyle konuştu...

Biz mazlumların, mağdurların yanında yer aldık ve yer almaya devam edeceğiz. Çünkü bizim ecdadımız her zaman mazlumların yanında yer aldı. Bizlerde aynen mazlumların yanında olmaya devam edeceğiz. Biz bu iyiliklerimizin karşılığını alacağız. Suriyeli kardeşlerimiz bizim için bize kapılarını açtılar diyecek.

"BU KARDEŞİNİZE SAHİP ÇIKTINIZ"

Geçen yıl mart ayında sizlerle bir mitingde bir araya gelmiştik. Ardından ağustos ayında seçimden hemen üç gün önce muazzam bir mitingde yine sizlerle bir araya gelmiştik. 10 Ağustos seçimlerinde bu kardeşinize sahip çıktınız. Cumhurbaşkanlığı makamına layık gördünüz. İşte şimdi yine birlikteyiz. Sizin bu desteğiniz olduğu sürece bizi kimse memlekete hizmet konusunda geri çeviremez.

"KOMŞULARIMIZ BU DURUMDAYKEN BİZE RAHAT YAKIŞMAZ"

Ülkemizin 4 bir yanında yaşanan çatışmalar ve ülke istikrarsızlığının başımıza gelmemesi için elimizden geleni yapacağız. Komşularımız bu durumdayken bizi rahat bir yaşam yakışmaz. Biz yardım elini uzatmak zorundayız. Gerekiyorsa ekmeğimizi bölüşeceğiz. Ülkemizi bu ateşin içine çekmek isteyenlere izin vermeyeceğiz. Türkiye işte bu yüzden büyük bir devlettir. Biz bugüne kadar sınırımıza gelen herkese kapılarımızı açtık. Hiç kimseye kapımızı kapatmadık. Beş buçuk milyar dolar yatırımımız var. Kürt, Türk, Arap ayrımı yapmadık. Çünkü biz yaradanı yaradandan ötürü seven bir milletiz. Bundan sonra gelenlere kapımızı asla kapamayacağız. Mesele sayı değildir. Mesele bu irfana sahip olmaktır.

"ÇÖZÜM SÜRECİNDE ÖNEMLİ BİR DÖNÜM NOKTASINA GELDİK"

Çözüm sürecinde önemli bir dönüm noktasına geldik. Süreç içerisinde bizi provoke etmeye çalışan gruplar ortaya çıktı ama biz kan kustuk kızılcık şerbeti içtik sabrettik. Sabretmeyebilirdik ama halkımız için yapılanlara karşı müdahalelerimizi esirgedik. Ülkemizin dört bir yanında yaşanan kaosu kendi topraklarımızda görmemek için halkımızı daha huzuru bir ortamda yaşatmak için elimizden geleni yaptık ve yapmaya devam edeceğiz.

"BU BEDEN BU GÖMLEĞE OLMUYOR ARTIK"

Türkiye'nin daha iyi bir seviyeye ulaşmasının anahtarı başkanlık sistemidir. Muhalefetin istememesindeki sebep başkanlık sisteminin Türkiye'ye uymayacağı durumundan kaynaklanmıyor. Aksine Türkiye'yi daha iyi bir duruma sokacağından muhalefet partileri bundan korkuyor. Ne kadar tadilat yaparsanız yapın sistemin ruhundaki çarpıklığı düzeltemiyorsunuz, bir yere varamıyorsunuz. Biz Türkiye'nin yeni anayasasını oluşturmak için tüm gücümüzle çalıştık. Bu sistem bize dar geliyor. Bu beden bu gömleğe olmuyor artık. Şu andaki sistem yamalı bohça. Başkanlık sistemi demek yeni anayasa demek. 400 vekil verin, bu iş huzur içinde çözülsün. Kefenin cebi olmadığı için başkanlık sistemini alıp öbür tarafa götürecek halimiz yok. Ben başkanlık sistemi derken 2023'ü, 2071'i hayal ediyorum"

Bu haber toplam 1752 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri