Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan bu sefer dön çağrısı yapmadı

17.06.2013 04:32
Milli İradeye Saygı mitinginde 2 milyona yaklaşan kalabalığa seslenen Erdoğan, günün sonunda Türkçe Olimpiyatları'nda Türkçe sevdalılarına seslendi. Konuşmasında bir ayrıntı dikkatlerden kaçmadı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Uluslararası Türkçe Derneği(TÜRKÇEDER ) tarafından düzenlenen 'Evrensel Barışa Doğru'sloganıyla düzenlenen 11. Türkçe Olimpiyatları 'nın Atatürk Olimpiyat Stadı'ndaki kapanış törenine geldi. 

Sahneye şarkılarını seslendirmek için gelen yabancı ülke çocuklarını ayakta alkışlayan Erdoğan'ın yorgun olduğu gözlendi. 20 dakika kadar bir konuşma yapan Erdoğan, geçen yılki Türkçe Olimpiyatları'nda Fethullah Gülen'e dön çağrısı yapmıştı. Bu sene bu çağrıyı yapmayan Erdoğan "Gerçek Türkiye fotoğrafı burada" derken konuşması sık sık alkışlarla kesildi.Fethullah Gülen, Erdoğan'ı işte böyle izledi


ERDOĞAN'IN KONUŞMASI ŞÖYLE:

"Değerli kardeşlerim yakın ve uzak diyarlardan gelmiş sevgili Türkçe sevdalıları sevgili öğretmenler, hanfendiler, beyfendiler...

11. Türkçe Olimpiyatları'nın bu kapanış töreninde sizleri en kalbi muabbetlerimle selamlıyorum. Uluslararası Türçe Derneği'ne bu yıl 11. kez bize bu coşkuyu bu sevinci bu muhteşem duyguları yaşattığı için yürekten şükranlarımı sunuyorum. Türkçe'nin güzelliğini barış dili Türkçe'nin süt gibi arı temizliğini bizlere hatırlatan ayna tutan, bizi anlatan dost ve kardeş ülkelerin sevgili çocuklarını kutluyor. Elinize dilinize gönlünüze sağlıkdiliyorum.

Kendilerini Türkçe'ye adamış, Türkiye'nin barış mücadelesini Türkçe olarak adamış dönmek için değil kutlu bir ideal uğruğuna yaşatmak için ölmek için yollara çıkmış sevgili öğretmenlerimizi tekrar tekrar tebrik ediyor teşekkür ediyorum.

Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayatından lezzet alır. Sizler haftalardır bize güzeli gösterdiniz. Sizler bütün çirkinliklerin arasından güzeli gösterdiniz. Bozkırın çölün ortasındaki vaha gibi bize güzeli hatırlattınız.

3 haftadır Türkiye'de birbiriyle taban tabana zıt birbirinden farkıl iki tablo iki fotoğraf var. Bir tarafta taş, sapan, molotof vardı. Diğer tarafta, Türkçe, türkü vardı, şiir vardı. Bir tarafta öfke vardı, nefret, şiddet çatışma vardı. Diğer tarafta barış, merhamet, dostluk, dayanışma, kardeşlik vardı. Bir tarafta öfkenin diline esir olmuş vandallar, diğer tarafta gönül dile Türçe sevdalıları barış elçileri vardı.

Bir tarafta hakaret, sövgü, tahammülsüzlük vardı diğer tarafta sevgi aşk hoşgörü vardı.

Yunus Emre'nin diliyle sövene elsiz dövene dilsiz gerek diye gönül neferleri vardı. Şundan emin olunuz, gerçek Türkiye manzarası işte budur. Gerçek Türkiye tablosu işte budur. Gerçek Türkiye fotoğrafı işte buradaki fotoğraf buradaki kadraj buradaki karedir.

Bu olimpiyatlar 11 yıldır yapılıyor olabilir ama bu hareket bu dava bu barış mücadelesi 11 değil binlerce yıldır devam eden dünyayı kucaklayan kökü derinde kökü sağlam kötü ta Selçuklu'da kökü Osmanlı sakarya Dumlupınar'da kurtuluş savaşında olan büyük bir dava büyük bir harekettir.

Dışarda anlık zevkleri için sokakları ateşe verenler değil binlerce yıllık kadim medeniyeti Türkçe'yi omuzlarında taşıyanların gerçek Türkçe mesajıdır bu.

İstiklal marşının şairi Türçe'nin o güzel müeellifi M.Akif 100 yıl öncesinden bugünü anlatıyor.

Biz yakıp yıkanlardan değiliz. Biz kalp kıranlardan değiliz. Yapmanın zor yıkmanın kolay olanı bilenlerdeniz. Biz vandalların barbarların yağmacıların izinde değil bu ülkeye hizmet edecek Süleymanları, Sinanları yetiştiren bir milletiz. Bizim derdimiz Yeni Yunus Emreler yetiştirmek, Asya'nın Afrika'nın uçsuz bucaklarına su verecek Mevlanalar yetiştirmek, gönüller fetedecek gönül erleri yetiştirmek.

Bizim meselemiz Tuna ile Nili, Amazon ile Volgayı, Fırat ile Dicle'yi buluşturmak. Dünyanın en ücra köşeleriyle Türkiye arasında Türçke üzerinden köprüler kurmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Irak'tan İbrahim Tatlıses'i dinledik. İbrahim Tatlıses'e Allah şifalar versin.

Hepsinin birbirinden güzel, başarılı. Bize bu iftiharı, gruru yaşattığınız gönüller arasında Türkçe köprüsünü inşaat ettiğiniz için size teşekkür ediyorum.

Biz hepimiz aynı gönül davasının aynı barış mücadelesinin sarsılmaz neferleriyiz. Hepimiz Türkiye ailesiyiz. Hepimiz geniş ailenin fertleri. Lisanlarımız farklı olabilir. Lisanlarımız Türkçe, Kürtçe, Arapça, Urduca, İngilizce, Almanca olabilir. Ama hepimiz Adem ile Havva'nın çocukları olarak gönül diliyle konuşabilir, anlaşabiliriz.

Hepimiz daha yaşanabilir bir dünya istiyoruz. Hepimiz çocukların katledilmediği, annelerin ağlamadığı, babaların ölmediği, insanların ezilmediği dünyanın özlemini hasretini yüreklerimizde taşıyoruz.

Hacı Bektaş Veli ne güzel söylemiş.

Aslanlarla ceylanların kucağımızda dostça yaşadığı bir dünyanın hayalindeyiz. Aslında hepimiz istisnasız böyle bir dünya için mücadele ediyoruz. Müslüman Hristiyan, Yahudi, Alevi, Protestan demeden ayrılıklara değil ortaklıklara vurgu yapılan bir dünya istiyoruz. Farklılıkların bizi birbirimize yaklaştırdığı dünyayı hep özlüyoruz.

Tanışasınız. Çatışmanın değil muabbetin hakim olduğu bir dünyanın hasretini çekiyoruz.

Barış mücadelesi insanlık onuru mücadelesi zordur. Engellidir, engebelidir. Nifat tuzakları, fitne tuzakları, dünyevi cazibeli şeytan tuzakları var. Dünyayı öne çıkaran nice tuzak vardır. Biz bu tuzaklara karşı hep uyanık olacağız. Aldatan da aldanan da olmayacağız.

Selamete çıkaracak ipe sım sıkı sarılanlardan olacağız. Bizim millet olarak en değerli hazinemiz emin olun kardeşliğimizdir. Bugüne kadar ne kazandıysak kardeşlikle kazandık. Biz kardeşliğimize halel getirmeyecek gölge düşürmeyecek.

Türkçe'nin sahipleri olarak kem sözü, gıybeti dedikoduyu yanımıza iliştirmeyeceğiz. Hepimiz hep birlikte uzun ince yoldayız gidiyoruz gündüz gece.

Allah'ın izniyle bir beraber iri diri olarak kardeş olarak gideceğiz gündüz gece. Bir kez daha tertip eden Türkçeder'i öğretmenleri okulları tebrik ediyorum.

Bize en zor zamanlarımızda farklı bir gündemi yaşatan ve bu yolu açan büyüklerimize bize umut olan yüreklerimize su serpen Türkiye'de güzel şeyler oluyor diyen kardeşliklerine emin olduğumuz Türkçe sevdalılarına teşekkür ediyorum.

Güzel bir gece geceniz mübarek olsun.Geleceğimiz aydınlık olsun. Allah yar ve yardımcımız olsun."

TÜRKÇE'NİN ÇOCUKLARINA MUHTEŞEM VEDA

Uluslararası Türkçe Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından düzenlenen 11. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nın kapanış töreninin yapıldığı İstanbulAtatürk Olimpiyat Stadı tarihi gecelerinden birini yaşadı.

Uluslararası Türkçe Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından 'Evrensel Barışa Doğru' sloganıyla düzenlenen 11. Türkçe Olimpiyatları, Atatürk Olimpiyat Stadı'nda yapılan görkemli kapanış şöleniyle son buldu.

Birbirinden renkli gösteri ve sunumlara sahne olan şöleni televizyonların başındaki milyonların yanı sıra yaklaşık 250 bin kişi de statta ve stat çevresinde kurulan dev ekranlardan takip etti.


TANZANYALI ÖĞRENCİLERDEN TANZANYA'NIN BAĞLARI TÜRKÜSÜ (VİDEO İÇİN TIKLAYIN...)


30'a yakın kamerayla takip edilen şölen, çok sayıda televizyon kanalı da canlı yayınladı. Şöleni, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, bazı bakan ve milletvekilleri de izledi.

Işıklar ve çeşitli efeklerle renklendirilen görkemli şölende sahne alan dünya çocukları, renk din ve dil ayırımı gözetmeksizin dünyaya bir kez daha barış mesajı verdi. Konuk öğrencilerin sahnede sundukları renkli gösteriler, seslendirdikleri parçalar davetlilerden büyük beğeni topladı.

Bu arada, statta açılan "Statlar da bir gün size dar gelecek" ve "Çiçekler açmazdı bulutlar ağlamasa" pankartları davetlilerden alkış aldı.

Şölen, 140 ülkeden gelen çocukların sahnede birlikte seslendirdikleri 'Yeni Bir Dünya' şarksı son buldu. Tören sonunda yapılan havai fişek gösterisi geceye ayrı bir renk kattı.

OLİMPİYAT STADI'NDA İZLEYİCİ REKORU

İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı, 11. Türkçe Olimpiyatları kapanış töreni için tamamen doldu. İstanbullular, kapanış töreni için Atatürk Olimpiyat Stadı'na akın etti. Stada giremeyen vatandaşlar ise dışarıda oluşturulan dev ekranlardan kapanış törenini takip etti. Stada ulaşmak için vatandaşlar zaman zaman yürümek zorunda kaldı.

İSTANBULLULAR AKIN AKIN GELDİ

Atatürk Olimpiyat Stadı, Uluslararası Türkçe Derneği (TÜRKÇEDER ) tarafından Dil ve Kültür Festivali kapsamında 'Erensel barışa doğru' sloganıyla düzenlenen 11.Türkçe Olimpiyatları sevdalılarıyla dolup taştı. Davetliler akın akın geldikleri stadı erkenden doldurdu. Bu arada davetlilerin, kalabalık gruplar halinde stada akın etmesi ise ilginç görüntüler oluşturdu. 80 bin kişilik stadın 150 bine çıkarılan kapasitesi bile gelen insan seli karşısında yetersiz kaldı. Stad, törenin başlamasına henüz 3 saat kala doldu. Atatürk Olimpiyat Stadı'nın tribün ve saha içini dolduran on binler, stada sığmadı. Dışarıda kalan yüzlerce davetli stat içindeki şöleni stat dışında kurulan dev ekranlardan izleyecek.

Bu haber toplam 2062 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri