Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan canlı yayında pazarlık yaptı

18.06.2013 01:28
Başbakan Yurt Dışı Türkler Danışma Kurulu toplantısına katılanlara dövizli askerlik ücretinin ne kadar olması gerektiğini sorup ve katılımcıların fikirlerini aldı.

Erdoğan, Yurt Dışı Türkler Danışma Kurulu toplantısındaki açıklamaları sırasında dövizle askerlik pazarlığı da yaptı.

Yurtdışı Vatandaşlar Danışma Kurulu'nun Ankara'da yapacağı ilk toplantısına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katılarak açılış konuşması yaptı. Güncel olaylara değinen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gurbetçilerle dövizle askerlik pazarlığı da yaptı. 10 bin avroluk ücreti yüksek bulan temsilcilerin fiyat önerilerini de Başbakan Erdoğan çok düşük buldu. Toplantıda söz alanlar ağırlıklı olarak 5 bin avrol rakamınıteklif ederken Başbakan Erdoğan, yeni rakamın Bakanlar Kurulu tarafından belirleneceğini kaydetti.

Erdoğan'ın konuşmasındaki o böümler:

Şöyle burada hemen açık bir kamu oyu araştırması yapmak istiyorum. Bu dövizli askerlik konusunda daha önce 10 bin avroyla bu işi yaptık. Çok değişik rakamlar geldi. Yetki bakanlar kurulunda.

*Başbakan Erdoğan dövizli askerlik için katılımcılardan ücret önerisi aldı. Öneriler 5 bin 200 avru rakamı üzerinde ağırlık kazandı.

Biz belli bir birikimi eritmek için adım atıyoruz. Elde edilen gelir de Aile ve Sosyal Politikarlar Bakanlığı'nın şehit yakınlarına ve diğer yardıma muhtaç insanlara aktarılması sözkonusu. İşin bir de böyle bir boyutu var.

Silahlı Kuvvetler, biz yedek subaysız askerlik düşünemiyoruz diyorlar. Çünkü ciddi bir nitelikli asker ihtiyacı var. Mühendisi var, yabancı dili iyi olan var. Bunları merkezlerde karargahlarda kullanma durumu oluyor. Bizim yaklaşık 200 bin muvazzaf kadromuz var. Böyle bir muvazzaf kadromuz var.

Daha önce 10 bin avro ödeyenler var. Şimdi 5 bin avro ödeyen olursa daha önce fazla ödeyenler hukuken fazla ödemelerini geri alamıyor. Bu hukuki bir karar venim kararım değil tabii ki.  

  

Bu haber toplam 2862 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri