Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ERDOĞAN: ÇÖZÜM İÇİN PKK SİLAH BIRAKMALI

29.09.2012 14:34
Katıldığı televizyon programında gazetecilerin sorularını cevaplayan Başbakan Erdoğan, terörle mücadele konusunda açıklamalar yaptı.

Gazetecilerin sorularını cevaplandıran Başbakan Tayyip Erdoğan, terör sorununu çözme konusunda kararlı olduklarını kaydetti. İkinci Oslo görüşmelerinin başlamasının 'an meselesi' olduğunu söyleyen Erdoğan, "Zamanlama meselesidir, her an olabilir. Oslo olmaz da başka bir yer olur." dedi.

Başbakan, Öcalan'a ev hapsi kapısını da kapatarak, "Biz böyle bir vebalin altına asla giremeyiz."diye konuştu. Başbakan Erdoğan, bir başka soru üzerine, hudut birliklerinde kimsenin görev almak istemediğini belirterek, "Ordumuzun üçte biri profesyonel. Temenni ederiz ki bu daha da artsın. Hudut birlikleri, sınır birlikleri dedik ama kimse maalesef burada görev almaya yanaşmadı." dedi.

Başbakan Erdoğan, Terörün sona ermesi için geçmişte yürütülen görüşmelere ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. Süreci tıkayan sebeplerin sorulması üzerine ise Erdoğan, 'Siyasi kanatla müzakereyi bitirmek bizden kaynaklanmıyor. Dağdaki teröristle, parlamentoda ki milletvekilleri sarmaş dolaş olunca bunun ülkedeki yansıması nasıl olur... Benim bakanlarım bunların eş başkanları ile defalarca görüştüler, bütün bunları yapmamıza rağmen siyasi uzantılarının hiç bir fonksiyonu yok. Ben görüşmeden kaçmam ama ellerinde kullanabilecekleri ne bir kozları var ne de yetkileri var. Siyasi uzantının hiçbir fonksiyonu yok, olay herhalde yine İmralı'ya gidebilir' değerlendirmesini yaptı.

Erdoğan, görüşmelerde muhatabın kim olacağı yönündeki soruyu ise "Kim olacağını bilemem ama anlaşılan o ki bugüne kadar gelenlerin temsil yetkisi o kadar yok. Dağdaki farklı, adadaki (İmralı) farklı, Avrupa'daki farklı konuşuyor. Olayın bir KCK boyutu var. Başı dağda. Eğer bu işte çözüm olacaksa bir defa bölücü terör örgütünün silahı bırakması lazım. Silah bırakmadığı müddetçe anlaşmanın olması mümkün değil. Silahların gömülmesi lazım." diye cevapladı.

"Oslo'daki nihai amaç neydi?'' sorusuna ise Erdoğan, "Oslo'daki nihai amaç buradaki öncelikle işi bitirmek neticeyi alabilmekti.'' karşılığını verdi. 

Bu haber toplam 1566 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri