Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Obama'dan Dolaylı Davos Desteği

17 Şubat 2009 / 02:30
Dün akşam Gül'den sonra Erdoğan'ı arayan Obama ''Orta Doğu barış sürecinde şahsınızın liderliğinin hayati önem taşıdığını ifade etmek isterim''. diyerek dolaylı olarak Erdoğan'ın Daos çıkışına destek verdi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı telefonla arayan ABD Başkanı Barack Obama'nın, ''Türkiye'nin stratejik ortaklığının önemine'' dikkat çekerken, Gazze sorunu konusunda, ''Orta Doğu barış sürecinde şahsınızın liderliğinin hayati önem taşıdığını ifade etmek isterim. Amerika Türkiye'nin hassasiyetlerini her zaman anlayışla karşılamaktadır'' dediği bildirildi.

Başbakan Erdoğan ile ABD Başkanı Obama'nın yaptığı telefon görüşmesine ilişkin olarak Başbakanlık Basın Merkezinin web sayfasında yayımlanan açıklama şöyle:

''Başbakan Erdoğan'ı telefonla arayan ABD Başkanı Başkanı Obama, Türkiye'nin bölgesinde barış için çok önemli bir rol oynadığını, ABD'nin buna çok önem verdiğini belirterek, Türkiye'nin stratejik ortaklığının önemine dikkat çekmiştir.

Başkan Obama, Gazze sorunu konusunda, 'Orta Doğu barış sürecinde şahsınızın liderliğinin hayati önem taşıdığını ifade etmek isterim. Amerika Türkiye'nin hassasiyetlerini her zaman anlayışla karşılamaktadır' demiştir. ABD yönetiminin Orta Doğu'da barışın temini, PKK terörünün sona erdirilmesi, Ermenistan'la ilişkiler başta olmak üzere birçok konuda Türkiye ile birlikte çalışmak istediğini belirtmiştir.

Başbakan Erdoğan, Başkan Obama'ya iki ülke arasındaki stratejik işbirliğinin önemine vurgu yaparak, Kafkaslar'dan Balkanlar'a ve Orta Doğu'ya kadar birçok alanda ABD ile iki müttefik olarak önemli ortak çalışmalar yaptıklarının altını çizmiştir.

Özellikle Ermenistan ve Orta Doğu politikalarında Türkiye'nin hassasiyetlerini dile getiren Başbakan Erdoğan, iki ülke ilişkilerinin zarar görmemesi için ABD'nin adil ve tarafsız tutumunun önemini dile getirmiştir.''

Kaynak:
Bu haber toplam 1232 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri