Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ERDOĞAN: EYALET SİSTEMİ TARİHİMİZDE VARDIR

30.03.2013 01:19
Erdoğan, eyalet sistemi konusunda açıklamalarda bulunurken, muhalefetin tarih bilmediğini söyledi. Erdoğan, eyalet konusunda Osmanlı İmparatorluğu'ndaki sistemden örnek verdi.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CNN Türk ve Kanal D ortak yayınında gazetecilerin çözüm süreciyle ilgili sorularını cevaplandırdı. 


 
Erdoğan, eyalet sistemi konusunda açıklamalarda bulunurken, muhalefetin tarih bilmediğini söyledi. Erdoğan, eyalet konusunda Osmanlı İmparatorluğu'ndaki sistemden örnek verdi. 
 
İşte Erdoğan'ın açıklamalarından ilgili kısım: 
 
"Muhalefet tarih falan bilmiyor. Cumhuriyete savaş açmak falan diyorlar ama dünyada güçlü ülkelere barkarsanız eyalet korkusu yoktur. Eyalet yapılanması süratle kalkınmayı getirir. Bu güçlenme alametidir. Güçlü Osmanlı'da Laziztan eyaleti var Kürdistan eyaleti var güneyde başka eyaletler var. MHP bir taraftan Osmanlı'nın devamıyız diyeceğiz diyecek ama bir taraftan da Osmanlı'nın uygulamalarına karşı çıkacak. MHP'nin endişesi eyalette başka bir etnik unsur seçimi kazanırsa ne olacak. O zaman sen de gir kazan. Bizim öyle bir endişemiz yok. 81 ilin 81'inde belediyemiz var. Güçlü bir Türkiye asla eyalet sisteminden korkmamalı. Siz eyalet sisteminde de bu üniter yapıyı koruyabilirsiniz. Demokraside ekonomik kalkınmada güçlü bir Türkiye'den bahsediyoruz. Osmanlı Lazistan ve Kürdistan demiş ama biz o bölgelerimizin adıyla hayata geçirebiliriz. Böyle bir yaklaşım tarzını şu an için söylemiyorum. Şu an bize şu anki yapı gerekli. Eğer kontrol mekanizmalarını iyi götüremezsek sıkıntı olur.
 
Mesela Vali'ye merkezden para gönderiyorsunuz Kaymakam'a vermiyor. Biz en sonunda Köydes paralarını Vali Kaymakamlar'a vermiyor biz kaymakamlara direk verecek. Çokm iyi çalışıyor daha iyi de çalışacak.Çok çalışkan valilerimiz var ama bazılarına para gönderiyoruz alıp bankada tutuyor. Bunun için gönderildi bu paralar sana. Finansmanı iyi yönetmemiz lazım. "

Bu haber toplam 1542 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri