Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan Fransa'da gündemi değerlendirdi

13.04.2011 18:00
Başbakan Erdoğan'a Strazburg'da TSK'nın son bildirisinden, başörtülü vekile, gazeteci tutuklamalarına ve sivil itaatsizliğe kadar pek çok soru soruldu.

AKPM’de konuşan Başbakan Erdoğan beraberindeki gazetecilerin sorularını cevapladı. Başbakan Erdoğan çok çarpıcı açıklamalar yaptı.

İşte o sorular ve cevapları…

Çok sert konuştunuz. Fransızlar bu kadar sert tepki beklemiyorlarmış

Sert değil netti..

Fransa yönetimine sert mesajlarınız oldu ?

Genel sebebi yok. Sadece ortaya nedir diye soracak olursak biz tabi bugüne kadar hep Fransa yönetimiyle çok samimi diyaloglar kurma gayretinde olduk nedense chricak yönetimindeki anlayışı bu dönemde göremedik. Chirach ta çok daha pozitif di. Bu dönemde bizim olumlu yaklaşımlarımıza karşı Fransa da anlaşılmaz bir olumsuz yaklaşım var. AB müzakerelerine olumsuz tavırları var. 8 fasıl bloke edildi 5 tanesini Fransa yaptı. Bütün bunlara karşı bizim kalkıp ta eyvallah iyi yaptınız diyecek halimiz yok. Her zaman söylüyorum biz kabile devleti değiliz Türkiye cumhuriyetiz.

TR’nin de konumunu çok iyi anlaması lazım. Son dönemde vatandaşlarımızla karşı takındıkları tavırda şık değil. Dün akşam gördünüz çifte vatandaşlık müracaatı yapın dedim. Vatandaşlarımız almıyorlar dediler. Ayrımcı değilseniz benim halkıma karşı bunu niçin yapıyorsunuz. Benim ülkemde Fransız iş adamlarına hiçbir ayrımcılık yapılmadı. Her zaman adil davrandık her zaman faaliyetlerinden iftihar etti. Bundan sonraki süreçte kimler gelir bilemem ama böyle bir ayrımcılığa hiç gitmedik. İstiyoruz ki biz şu ana kadar ab üyesi ülkelerle olan süreci en verimli şekilde sürdürelim. Temenni ederim ki yine bu anlayış bir an önce değişir düzelir, başarılı bir şekilde ilişkilerimizi devam ettiririz.

AB konseyine çağrı yaptınız basın özgürlüğü tartışmaları ile ilgili

Bu şu kendi yardımcısını veya onunla birlikte iki üç kişiyi gönderirse.. belli rutinleri var yapacakları iş bellidir. Adalet bakanını ziyaret ederler vs. ilgili HSYK neyse bunları ziyaret ederler. Onların verdikleri bilgiler ışığında her halde kendilerine göre rapor hazırlarla kaynağında iş öğrenmiş olurlar. Gelip de Türkiye de basının yazdığı yorumların etkisiyle hareket etmemiş olurlar. Ben yaptıkları açıklamalar da yanılmalar görüyorum. Yanıldıklarını görüyorum. Gelmelerinde fayda var. Çok da isabetli olur. Bu çağrıyı yaptım.

Tutuklu gazetecileri ziyaret edecekler mi ?

Bu yargının tasarrufudur. Onu yargı verir.

Yanıldıkları noktalar dediniz ne demek istediniz ?

İmamın ordusundan bahsettiler. Orhan Pamukla ilgili olayın önü arkası nedir bilmiyorlar. Belik de Orhan Pamukun kitabının yasaklı olduğunu biliyorlardır beklide. İçeride tutuklu olanların neden tutuklu olduklarını bilmediklerini görüyoruz. Yazdıklarından mı yoksa anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs terör örgütlerine üye olmak vs. bundan mı yargılanıyorlar bundan haberleri yok bunu gördük. Bunlar zaten grup konuşmalarında da açıkladığımız şeylerdi. Olayın aslı bu ama onlar bunun farkında değil. AB deki medya mensupları darbecilerle el ele kol kola değil. Darbecilere çanak tutan bir gayret içinde değil. Bizdekilerin durumu ne yazık ki bunu gösteriyor.

Öz’ün farklı bir görev atanmasıyla dava da aynı kararlılık devam eder mi ?

Bir defa biz yürütme olarak bugüne kadar yargının güvenlik güçlerine veya bizlere yüklemiş olduğu ne olduysa , kolluk kuvveti noktasında bunları aksatmadan harfiyen yerine getirdik. Bundan sonra da harfiyen yerine getirilecek. Bizde aksama olmaz. Bu süreç aynı kararlılıkla devam eder. Bizim bu konudaki mücadelemizdeki kararlılık baştan bu yana nasıl geldiyse bundan sonra da öyle devam edecektir. Bütün derdimiz bu ülkede ileri demokrasiyi sağlamak. Yolsuzluk yasaklar ve yolsuzlukla ilgili gereken neyse bunları yapacağız. Sayın öz’ün İstanbul başsavcı yardımcılığına atanması da süreci değiştirmez. Devlette devamlılık esastır. Aynen sürecektir.

Başörtülü vekil meselesi ?

Şu anda süreçle ilgili olarak ben başından beri bir şey söylüyorum. Ülkemde hiçbir zaman biz gerilimin yanı olmadık olmayacağız. Ama başörtü konusunda ciddi bir zemin oluşmuştur. Oluşmaktadır. 8 yıl önceki durumla bugünkü durum arasında çok şey değişmiştir. İnanınoyrum ki önümüzdeki süreçte de çok daha sağlam bir zemine oturacaktır. Şunu da kınadığım özellikle vurgulamak istiyorum baş örtülü aday koymayana oy yok mantığını zayıf bir mantık olarak görüyorum. Siz iradenizi zaten sandıkta yansıtırsınız. Ama bunu kampanyaya dönüştürmek ak partiyi tanımamak anlamına gelir. Başörtü meselesi saedce parlamentoya girmek olarak değerlendiriliyorsa yanlış anlayıştır. Başörtüyü sadece dinini geeği olarak görüyorsa da onu pazarlık meselesi haline getirmesi çok çok yanlıştır. Buradan bir defa kınıyorum. Hiçbir zaman başörtüsü konusu parlamentoya girmenin pazarlığı olmamalıdır diye düşünüyorum. Bu kampanyayı sürdüren arkadaşları da , yakışıksız bir kampanya içinde buldum. Şu anda süreç bitti. Bundan sonraki süreçte benim başörtülü kardeşlerim de olmayanlar da oylarını kendi serbest iradeleriyle vereceklerdir. Sandığa gitmemeyi teşvik eden her anlayışı nerden olursa olsun demokratik bulmuyorum kınıyorum. Demokratik bir tavır önünde engel olarak görüyorum. Sakın bu yanlışa düşmesin diyorum hanım kardeşlerim. Çünkü bugün dünden daha iyi ama unutmasınlar yarın bugünden daha iyi olacaktır.

ABD elçisinin açıklamaları ‘bu ne perhiz bu ne lahana turşusu ‘ açıklamaları ? Batıya anlatmakta sıkıntı mı çekiyorsunuz ?

Arkadaşlar bakın ailevi bir şey ama tekrar gündeme getirmek zorunda kaldım. Daha dün benim gelinim İstanbul Amerikan konsolosluğunda vize almaya gitti. Gelinim kızım sisteme girdi sistem kabul etti. Ve konsolosluğa gidiyor, oradaki görevli gelinime diyorki lütfen karşıda bir resim çektirin öyle gelin. Ben diyor sisteme girdim. Niçin tekrar çektireyim. Diyorlar ki şu adaki mevcut genelgenin gereği bu diyorlar. Gelinim yazılı tutanakla verin diyor. Yazılı tutanak verin diyor. Veremiyorlar. Gelinim vaz geçiyor. Durum bize ulaşıyor. Arkadaşlar büyükelçiyi arıyor. Özür vs. en sonunda işi çözüyorlar.

Ben başbakanım . Ben bir başbakan olarak benim gelinim kızım abd başkonsolosluğunda başörtüsü sebebiyle vizesini alamıyorsa ben inanıyorum ki benim normal vatandaşıma kim bilir ne çileler çektiriyorlar. Önce demokrasiyi kendileri kavrasın. Bunlar demokrasiyi daha kendileri anlamamış. Bu uygulamaları görüyoruz. Ben kendi şahsımdan veriyorum. Vesikalık fotoğrafı vermiş sistem kabul etmiş. Ama oradaki beyefendi kabul etmiyor. Büyükelçi önceki gelişinden bu zamana kadar gelen zamanda Türkiye’yi baya unutmuş. Çok mesafe aldık

Anayasa çalışmalarınız ne durumda ?

Halkın anayasası olacak . Çok çalışıyoruz.

Güneydoğu adayları zayıf eleştirileri var ?

(başbakan) Şaka yapmıyorsunuz değil mi ?

Aday isimleri bakımından nasıl bir politika ön görebiliriz ?

Arkadaşlar politikada çıraklığı çok geride bıraktık. Aydınlarımızın bir kısmı çıraklar daha bu işte. Siyasette söylüyorum. Artık ustalık dönemindeyiz. Nerde nasıl seçim kazanacağımızı onlardan çok daha iyi biliriz sıkıntımız zaafımız yok.

O aydınlarımız markalar peşinde geçmişte de çok dolaştılar ama benim vatandaşım marka değil kendine hizmetkar arıyor. Biz o hizmetkarları aradık bulduk çıkardır. Belki marka isimler olmaya bilir ama bulundukları bölgede tanınan bilinen isimler. Diyarbakır mı söylüyorlar. Diyarbakır listesinin birinci sırasında bakanım var. Çok emeği var. İkinci sırada yine Diyarbakır da çok saygın bir ailenin evladı. Aynı zamanda sanayi odasının başkanı. O bölgenin evladı. Üçüncü sırada mine hanım aynı şekilde o bölgede yetişmiş mimar olmuş ve benim teşkilatımın kadın kollarında en üst düzeyde yönetici olarak çalışan bir isim. Onu kenara koyamam. 4. Sırada ki arkadaşım Diyarbakır da doktor. Saygın bir ailenin çocuğu. 6. Sıradaki hanım kardeşim dersane bombasında şehit olan yavrumuzun annesi. Sembol bir isim olarak koyduk. Onun kabul etmesi bizi ayrıca duygulandırdık. Her ismin bir karşılığı var. Her isim neden kondu bunlar bilinerek yapıldı. Güneydoğulu vatandaşım hangi listenin iş yapacağını görecek. Biz batmana Mehmet Şimşeki boşuna koymadık. Antep te Siirt te tanınmamış kimse yok. Hepsi bölgede tanınan bilinen isimler. Bütün adaylarımızda kaliteyi öne çıkardık Çünkü bu ustalık döneminin isimleri olacak. Urfa da listenin tamamını değiştirdik neredeyse. Başına bakan Faruk beyi getirdik. Onunda bir anlamı var. Urfada bakan yoktu. Artık ordan da bir bakan olsun Urfayı hem hizmetler noktasında yakın takibe alsın aynı zamanda birlik beraberlik noktasında urfayı daha yakın bir konumda .. Urfa ya büyük yatırım yaptık.

Bölge halkı bunları görüyor. Siverekli de görüyor Suruç’lu da görüyor.

Evelallah ne yaptığımızı biliyoruz.

Öcalan görüşme notlarında devlet teması olduğunu söylüyor. Siyasal iktidar bunun neresinde ? KCK operasyonu yapıldı, içeriğine baktığınızda iddianamenin .. yorumlar mısınız ?

Devlet istediği kişiyle istediği zaman istediği elemanlarıyla görüşür. Bunu tüm iktidarla yapmıştır. Devleti sevk ve idare eden kimdir hükümetlerdir. Hükümet olarak biz devletin organlarını bu noktada kullanmayacağız da ne yapacağız Bu ülkede adalet bakanlığı niçin var. Bu konularla ilgili söylüyorum mit niçin ardır. Çalışma alanımız bellidir hangi görüşmeyi nerde yaparsınız .. ne tür tedbirler alırsınız sizde mahfuzdur.

KCK meselesinde hiç birisi görevinde ya da siyaset yaptığı için değil. Başka şeyler var. Oraya girmiyorum çünkü yargının işi. Kck olayı siyaset yaptıkları için veya kürt oldukları için içeri alınmamıştır. Yargı vakti saati geldiğinde açıklamayı yapacaktır. O zamanda ben inanıyorum ki medya bu konudaki yorumlarını çok sağlıklı yapacaktır. Medya bir çok şeyi pkk dan yada bdpnin yaptığı açıklamalarla değerlendiriyor. Ben isterim ki medya şu konunu üzerine gitsin. Niye gitmiyor. Bu konuda ciddi bir ayrımcılık kampanyası .. sivil itaatsizlik deniyor. Ülkeyi bölmek mi anlarsın yoksa yasalar çerçevesinde verilen imkanları sivil itaatsizlikle demokratik tepkiyi anlarım. Bunlar ne yapıyor ?

Mesela Cuma namazlarıyla alakalı son zamanlardaki gelişmeler tehlikeli boyuta ulaşmıştır. Diyanetin imamlarını tanımıyoruz diyorlar böyle bir kampanya olur mu. Kim yapıyor bunun dağ yapıyor ada yapıyor. Kim peşine takılıyor bdp. Bu çok ilginçtir. Bu bizim adeta çimentomuz olan dinimizi bölmeye parçalamaya yönelik bir adımdır. Cuma namazı kılıyor. Bakıyorsunuz arka tarafta da ayrı bir Cuma namazı kılma teşebbüsü var. Adı Cuma namazı. Ne yaptıkları bilmiyorlar. Bu ülkenin birliğine beraberliğine dinamit koymaktır. Bu konuyu çok iyi değerlendirmeniz lazım. Saf temiz kürt kökenli vatandaşımız oyuna gelebiliyor. Bu oyunu hep beraber bozacağız. Buna fırsat vermemeliyiz. Sivil itaatsizlik de git caddenin ortasını kurul. Gösterinin yapılacağı yer bellidir. Çadır kuracam. Yasak yere kuramazsın. Biz bu eylemlerin içinden gelmiş insanlarız bizde yaptık bu eylemleri hiçbir zaman yasalara karşı yapmadık. Yasalar izin verdiği çerçevede yaptık hep. Bu beyfendiler yasa masa tanımıyor. Yasa tanımaz duruma düştüğünüzde güvenlik güçlerinin yasaları koruma görevi vardır. Ben doğrusu güvenlik güçlerimize özellikle teşekkür ediyorum. Fevkalade bi hal olmadıkça taşlar karşısında nasıl dayandıklarını, yaralananları gördüğüm zaman, sabırla dayandıklarını görüyorum. İçişleri bakanımız hep söylüyor aman sabır..

Özel yetkili mahkemelere yönelik eleştiriler, devamını sağlıklı ve gerekli görüyor musunuz ?

Bunu söyleyen veya değerlendiren ben Avrupa da ki ülkeleri bana ulaşan bir şey olmadı. Ne buradan ne Avrupa birliğinden bir şey ulaşmadı. Bu mahkemeler oluşurken adalet bakanlığımız uluslararası kurumlarla istişare ve görüşmeler yaptı. Bu mahkemeler bize özgü değil. Sıkıntı doğuracak bir şey olduğu zaman gerekli müdahaleleri gene yaparız. Bu mahkemeler Türkiye ye özgü değildir.

TSK Balyoz ile ilgili açıklamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz ?

Şunu çok açık net söylemekte fayda var. Temennim odur ki tsk böyle bir yorumu böyle bir değerlendirmeyi kendi sitesinde yapmamasıdır. Orada bana göre yanlış yapılmıştır. Muhalefet şerhini yazabilir. Ama o şerhi yazması neticeye etki eden bir konu değildir. Çünkü heyet üç kişiden oluşmaktadır. 2 si ne diyorsa karar o istikamette çıkar. Benimle ilgili de zamanında Yargıtay 8 daire kararını vermiştir ama o kararın içinde muhalefet şerhi koyanlarda vardı. Ama o şerhle ben alıp ta dolaşmadım. O şehrin bana kazandıracağı bir şey yoktu. Niye yasa böyle işliyor.

Eleştiri yapılır mı ? yapılabilir . o ayrı. Ama bu nihai karar değildir. Tutukluluğun reddine aittir. Bu sürece yönelik açıklamadır ki o yönden yanlıştır. Eğer nihai karar verilmiş olsa da o karardan sonra açıklama yapılsa bir şey diyemem. Ama şuanda yapılmasını doğru bulmam. Sürece tesir etme gayretidir. Toplum bunu böyle değerlendirir.

TSK’nın sivil denetimi için yeni anayasa da ne öngörüyosunuz ?

Silahlı kuvvetlerin çok ciddi mesafe aldığını görüyorum. Silahlı kuvvetlerimiz sivil iradenin yönetimi altındadır. Sivil irade ne yönde adım atıyorsa onlarda uymuşlardır. Anayasanın çerçevesinde hareket etmişlerdir etmeye devam ediyorlar.

Sümeyye Erdoğan’ın başına gelen olay ?

Kızımla ilgili böyle bir konunun gündemde kalmasını istemem istemiyorum. Kızım gelinimle genç osmanı izlemeye gidiyorlar. En ön sırada yerleri var. Sahnede adı geçen kişi burada ahlaki olmayan bir çok hareketleri yapmanın ötesinde bir de gelip direk olarak adeta göz göze olacak şekilde bir kez iki kez üç kez aynı hareketler iyapıyor ama bir dansözlerin bile uygulamadığı tipte karşısında hareketler yapıyor. Bu kadar çirkince. Ki ben bu genç osmanı genç yıllarımda izlemiştim. Böyle bir sahneyi de hiç görmedim hatırlamıyorum. Herhalde daha sonra sahneye sokuldu. Kendine göre bir tuluat yapıyor. Orada terbiye ifade kullanıyor. Bu ifadeyi kullanınca da kızım ve gelinim terk ediyor. Arkasından bazı gençler de çıkıyor. Daha sonra 150 kişilik bir genç grup, onlarda polis okulu öğrencileriymiş. Onlarda salonu terk ediyorlar.

Şimdi bir sanatçının izleyiciyle bu şekilde bir diyalog kurması düşünülemez. Bir defa bir sanatçının görevi oradaki eseri laykı vechiyle sergilemektir. Toplumu buralara kanalize etmek için maharetini ortaya koymaktır.

Bu sanatın ötesinde ideolojinin deli gömleğini giydirip ortaya koyuyor.

Meğerse birkaç ay önce iki baş örtülüye aynı durumu yapmışlar. Onlarda kızıma e mail geçmişler. Böyle bir durum var. Fakat bunu savunan medya da var. Niye başbakanın kızı oludğuu içni veya başörtülü olduğu için. Tabi böyle sanat sevdirilmez. Eğer sanatı sevdireceksek bunu usulu içinde sahnelerimizi kendi edebi adabı içinde zenginleştirmemiz lazım.

Burada da kendi saltanatlarını sürdürmenin gayreti içindeler. Biz vatandaşımıza hakaret ettirmeyiz.

CHP listesindeki sanıklar ?

Listelerle vatandaş ilgilenecek. Biz ilgilenmeyiz. Biz chp nin politikalarıyla ilgileniyoruz. Dışarıdakiler yetmiyor mu sana da şimdi içeridekiler adına kampanya yapıyorsun. Daha önce BDP yaptı şimdi CHP yapıyor.

Bu haber toplam 2096 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri