Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan Gabon'da bayrak çekme törenine katıldı

08.01.2013 12:38
Erdoğan, Türkiye'nin Lıbrevılle Büyükelçiliği Kançılarya binasının bayrak çekme törenine katıldı.

 

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada son 3 yılda Afrika'daki Türk büyükelçiliklerinin sayısının 31'e çıktığını belirterek, Türkiye'nin Afrika'da en çok diplomatik temsilciliği olan ülkeler arasında girdiğini söyledi.

TÜRK BAYRAĞI GÖNDERE ÇEKİLDİ

Başbakan Erdoğan, Libreville Büyükelçiliği Kançılarya binasına Gabon BaşbakanıRaymond Ndong Sima ile birlikte geldi. İki Başbakan burada Türk bayrağını göndere çekti. Bayrak çekme töreninin ardından Gabon'daki Türk Okulu öğrencileri İstiklal Marşı'nı ve Gabon Milli Marşı'nı okudu. Erdoğan, öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Ardından binada bir konuşma yapan Erdoğan, Gabon'un, Türkiye'nin yeni büyükelçilik binası yapmasına büyük önem verdiğini ve bu nedenle Türk Büyükelçiliği yapılması için Gabon Cumhurbaşkanlığı tarafından 5 bin metrekare arazi tahsis edildiğini, kendilerinin de bu araziyi gördüğünü söyledi.

 

 

EN ÇOK TEMSİLCİLİĞİ OLAN ÜLKELERDEN BİRİYİZ

Büyükelçilik binasının kısa sürede inşa edileceğini ifade eden Erdoğan, "Yenibüyükelçilik binamızda hizmetlerimizi çok daha farklı şekildesürdüreceğiz. Son 3 yılda Afrika'daki büyükelçilik sayımız 31'e çıktı. Kısa sürede bu rakam 34'e ulaşacak. Şu anda, Türkiye olarak Afrika'da en çok diplomatik temsilciliği olan ülkeler arasına girmiş bulunuyoruz. Türk vatandaşlarının olduğu her yerde diplomatik temsilciliğimizin olması bizim açımızdan büyük öneme haiz." ifadelerini kullandı. Erdoğan, konuşmasının ardından hizmete açtığı binayı gezdi.

Törene, Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ve kızı Sümeyye Erdoğan ileBaşbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Numan Kurtulmuş ve Ömer Çelik de katıldı.

Bu haber toplam 4364 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri