Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

15 kişi 1 ayda ancak tamamlayabildi

08.04.2011 18:15
Rize'de başbakan Erdoğan için dikilen gömlek ve atkıyı tam 15 kişi 1 ay çalışarak imal etti!

GÖKTÜRK FIRAT
Rize'nin İyidere ilçesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a hediye edilmek üzere hazırlanan Rize bezinden imal edilmiş gömlek ve atkının imalatında 15 kişi bir ay boyunca çalıştı.

İyidere ilçesinde bulunan Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için özel olarak ferotiko ipliğinden gömlek ve atkı üretildi.

Dünyanın en sağlıklı ve anti bakteriyel kumaşı olarak kabul edilen ferotiko gömlek ve atkı 15 kişilik bir ekip tarafından bir ay süre içerisinde hazırlanarak imal edildi.

35513

İlk önce Başbakan Erdoğan'ın ölçüleri elde edildi. Daha sonra Romanya'dan kendir bitkisinden üretilen ferotiko ipliği temin edildi. İyidere Tarımsal Kalkınma Kooperatifi bünyesinde bulunan ferotiko üretim atölyesinde gömlek ve atkının tasarımları çizilerek, renklendirmeleri yapıldı. 15 kişilik ekip tarafından bir ay içerisinde hazırlanan ürünlerin üzerinde "Recep Tayyip Erdoğan-Başbakan" yazıyor.

35514

BAŞBAKAN'A PERFORMANS GÖMLEĞİ

Konuyla ilgili açıklama yapan İyidere Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Muammer Mete, "Hazırladığımız bu hediyeleri sayın Başbakanımızın Rize'ye ilk gelişinde kendisine vermeyi planlıyoruz. İlimizde ferotikonun yeniden canlanmasında Başbakanımızın büyük katkısı var. Sayın Başbakanımızın performansını biliyoruz. Çok yüksek bir performansı var. Bu kumaş insan performansına ve sağlığına katkı sağlar. Çünkü anti bakteriyeldir ve ter tutmaz. Bu ürünler ile Başbakanımızın performansına katkı sağlamaktan mutluluk duyacağız." dedi.

Ferotiko anti bakteriyel özelliği ve ter tutmama özelliği ile dünyanın en sağlıklı kumaşlarından biri olarak kabul ediliyor.

Rize'de son yarım yüzyıla kadar üretimi yoğun olarak yapılan bu kumaş, Osmanlı Dönemi'nden 1950'li yıllara kadar dünyanın birçok ülkesinde alıcı buluyordu. Ancak ipliğin hammaddesi olan kendir üretimi yasaklandığı için Rize bezi (ferotiko) üretimi de durma noktasına geldi. Hükümet tarafından son yıllarda yapılan yatırımlar ve teşviklerle ferotiko üretimine yeniden başlanıldı.

Kaynak:
Bu haber toplam 3244 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri