Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan grup toplantısında konuştu

01.11.2011 13:45
Başbakan Erdoğan partisinin grup toplantısında gündemdeki konuları değerlendirdi.

Başbakan Erdoğan partisinin grup toplantısında gündemdeki konularla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları...
 
Başbakan Erdoğan grup toplantısında, BDP'yi topa tuttu. Erdoğan, 'Van'dan yüzlerce insan hayatını kaybetti, onların yasını tutmuyorlar ama ölen teröristler için 3 gün yas ilan ediyorlar' dedi.
 
- Van depreminin üzerinden 9. günü tamamladık. Artık son safhaya ulaştık. Deprem anından itibaren toplam 1792 artçı sarsıntı meydana geldi. Yaraların sarılması, yardımların dağıtılması, depremzedelerin geçici barınaklara yerleştirilmesi büyük ölçüde tamamlandı. Hayatını kaybeden vatandaş sayısı 601.
 
7'si hava ambulansı olmak üzere 177 ambulans bölgede görev yapıyor. Çadır sayısı 44164'e ulaştı. Van'ı da Erciş'i de daha sağlıklı sağlam bir şekilde yeniden inşaa edeceğiz. Başta komşularımız olmak üzere tüm ülke liderlerine ve halklarına şükranlarımı sunuyorum.
 
- Devletin tüm kurumlarına STK kuruluşlarına teşekkür ediyorum. Verdikleri mücadele her türlü takdirin üzerindedir. Van ile dayanışmaya giren vatandaşlarıma teşekkür ediyorum. Kağıt toplayarak paralarını Van'a gönderen gönlü zengin kardeşlerime teşekkür ediyorum. Tekerlekli sandalyede balon satarak geçimini sağlayan ve topladığı parayı Murat Özer'e milletim adına teşekkür ediyorum.
 
- Silviri'de yanlışlıkla yolladığı 5 bin TL'yi iade eden depremzede vatandaşıma da teşekkür ediyorum. Trabzon'da bisiklet alma hayali ile biriktirdiği parayı bağışlayan muhammet Demirci'ye ve onnu bu tavrını bisitlek alarak ödüllendiren iş aamına teşekkür ediyorum. İşte bu millet aziz millettir. bu millet kardeşlikle kenetlenmiş yekvücut olmuştur.
 
- Kardeşliği bir günde değil binlerce yılda oluşmuştur. Senlik benlik bizim aramıza sızamaz. Kimse bu milletin içinden ötekiler çıkaramaz. Van depreminden yaşananlar bin yıllık hukukumuzun ne kadar sağlam olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur.

- Kimlerin istismarcı, kimlerin kan ve gözyaşlarından beslendiği Van depreminde ortaya çıktı.

-Terörle mücadele adına yapılcak ne varsa yapıyoruz ama demokrasiden asla taviz vermiyoruz.

- Verilen mücadelenin sadece terör örgütünü hedef aldığı günlük ayaşamı etkileyecek olumsuzluğa yer verilmediğini herkes görecek.

- Terörle etkin bir mücadele ortaya koyuyoruz.

- Deprem sonrasında kimi mecralarda ortaya koyan ırkçı ayrımcı görüşleri reddediyor ve kınıyoruz.

-Benim Doğu ve Güneydoğu'daki vatandaşım terör sempatizanı olarak ortaya konamaz.

- Biz önceki hafta medya temsilcileri ile toplantı yaptığımıza bunu bir sansür girişimi olarak değerlendirdiler. Ana muhalefet buna sansür girişimi dedi. Terör-medya ilişkisi üzerine yapılan toplantılardan bunların haberi yok.

Medya toplantımızda "propaganda terörün oksijenidir" dedik. Hassasiyeti paylaştık. Medya hiç farkına varmadan terörün sözcülüğünü yapabiliyor dedik. Başka ülkelerdeki tecrübeleri anlattık. Atılan manşetlerin ülkenin doğusuyla batısını karşıya getirebileceğini söyledik. Gelin Azra Bebek'i görelim. Bisiklet için biriktirdiği parayı gönderen Trabzonlu Muhammed'i görelim.

- Terörle mücadeleye destek vermek iktidara destek vermek değildir. Ülkemizin geleceği söz konusudur. Benim milletim "yüzde 50 ile Ak Parti" dedi. Benim millietim hizmeti, kendisini kucaklayanları görüyor. Bunu da yeri geldiğinde takdir ediyor. Ben buradan sağduyulu açıklamalar yapan ve toplumu dayanışmaya çağıran tüm genel başkan ve STK'lara buradan teşekkür ediyorum.

- 29 Ekim'de Cumhuriyet Bayramı'nı milletimizce kutladık.

- Biz Cumhuriyet Bayramı'nın abartılı şekilde kutlanılmaması için genelge yolladık.

- Geçmişte de çeşitli afet dönemlerinde abartılı kutlamaların yapılmaması noktasında kararlar alınmıştır.

- Cumhriyet'in sahibi şu ya da bu değil, Cumhuriyet Cumhur'un. 74 milyon 88 yıl boyunca nasıl ki sevinçleri hep birlikte yaşadıysa hüzünleri de hep birlikte yaşayacaktır. Aynı şekilde sevinci de üzüntüyü de birlikte yaşayacağız. Kimse Ak Parti'ye Cumhuriyet dersi vermeye kalkmasın. Cumhuriyet 74 milyonun topyekün Cumhuriyeti'dir.

- CHP öncelikle bu mevcut paranoyalarından sıyrılmak zorunda. Kendi sahip olduğu ve millete empoze ettiği korkular. CHP eğer değişim iddasında ise en başka genel başkanının üslübünü sorgulasın. CHP genel başkanı bana mektup gönderiyor bir taraftan da basına veriyor. Konu Kayseri ile ilgili. CHP genel başkanı malzemesiz kaldıkça Kayseri iddiasına sarılıyor.

- CHP Genel Başkanı malzemesiz kalınca Kayseri ve Elazığ iddialarına sarılıyor.
Kendi partisi içindeki yolsuzlukları örtme gayretine giriyor. İddialarından dolayı özür dilemesi gereken Kılıçdaroğlu karşılıksız çekle ismi anılan birini vekil yapıyor.Bana gönderdiği bir defter değil kağıt parçası. O kağıt parçası başka bilgi ve belgeyle yargıya teslim edilmiş.

- Sen Kayseri meselesinde kötü çaktın. Kendisine çok teferruatlı bir mektupla cevap veriyorum. Bugün yarın elinde olur. Ama o bunları devam ettirecek. Çünkü başka sermaye yok.

-Bir dizi ziyaret kapsamında Almanya'ya gidiyorum.

-50 yıl acıyla hasretle işçilerimiz Almanya'da büyük fedakarlıklar gösterdi. Göçün 50. yılı münasebetiyle düzenlenen etkinlik kapsamında iki gün sürecek bir sempozyum düzenlenecek. Yarın da organize edilen bir etkinlikte sayın Merkel'le bir görüşme gerçekleştireceğiz. Gelişmiş 20 ülkenin katılımıyla gerçekleşen G-20 toplantısı Fransa'nın Cannes şehrinde gerçekleşiyor. Türkiye olarak deneyimlerimizi katılımcılara aktarma imkanına sahip olacağız.

- UNESCO Filistin'i üye kabul etti. Bundan sonraki oylamalarda yine bu kabulle gerçekleşir ve Filistin'i görmeye arzu ettiğimiz yerlerde görürürz. Dün bir hak teslim edildi aslında. Filistin UNESCO'da saygın bir üye olarak yerini aldı. Yeni sürecin Filistin'e hayırlı olmasını diliyorum.

- TBMM'nin oldukça yoğun gündemi var. Çevre ülkelerde de gelişmeler yaşanıyor. Tunus seçimini yaptı ve yeni dönem koalisyon hükümeti kurulacak. Bu süreçte koalisyon hükümetine başarılar diliyoruz.

- Bu arada Mısır'da gelişmeler devam ediyor. Seçime hazırlanıyor. Ay sonunda Mısır'da seçimler yapılacak. Libya'da da bir süreç devam ediyor. Kaddafi'nin ölümüyle birlikte UGK yeni bir hükümetin kurulması için çalışmalarını dürdürüyor. Libya Libyalılarındır anlayışıyla hareket edilmesini savunuyoruz. Bu beklentimizi zaten söylemiştik.

- En üzücüsü Suriye'dir. Ne yazık ki kötü bir süreci yaşıyoruz. Zulme dayalı bir süreci yaşıyoruz. Az da olsa bu sürece destek verenleri görüyoruz. Bir kişinin öldürülmesi tüm insanın öldürülmesi gibidir. Yüzlerce insanı şehit eden bir iktidar var. Artık bu iktidar halkın iktiradına dayalı bir iktidar değildir. Elindeki silahla halkını sindirmeye çalışan bir iktidar. 9 yıl önce başlayan dostluğumuz Suriye tarafından bilinmedi. 40 yıl olağanüstü hal ilan eden iktira sormazlar mı ne zaman demokrasiye geçeceksin. Ve bunları bizzat ben şahsım yaşadı. Biz sorduk bize hiç bir cevap veremediler. Ben inanıyorum ki Suriye halkı da o şanlı direnişinin neticesini alacaktır. Gerçek anlamda demokrasi kendisini Suriye'de de gösterecektir.

 
Bu haber toplam 1580 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri