Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan hala dünya gündeminde

02 Şubat 2009 / 13:47
Başbakan Erdoğan'ın Davos toplantısında İsrail Cumhurbaşkanı Simon Peres'le yaşadığı tartışma dünya basınında geniş yer bulmaya devam ediyor. Endonezya'dan Rusya'ya tepkiler:
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 29 Ocak'taki Davos toplantısında İsrail Cumhurbaşkanı Simon Peres'le yaşadığı tartışma Endonezya basınında geniş yer buldu.

240 milyonluk nüfusuyla dünyanın en kalabalık Müslüman ülkesi olan Endonezya'da gazeteler, televizyon kanalları ve internet siteleri, Başbakan Erdoğan için 'Davos Fatihi' nitelemesini yaptı.

Ülkenin en çok takip edilen gazeteleri Seputar Indonesia, Media Indonesia ve Kompas, Erdoğan'ın Davos çıkışında yaşananları sayfalarına taşıdı. Kompas gazetesi, "Davos Kahramanı" manşetini attı. Haberlerde, Erdoğan'ın Peres'in yüzüne sarfettiği "Siz adam öldürmeyi bilirsiniz" sözleri ön plana çıkarıldı. Köşe yazarları yorumlarında "Diğer liderler de Erdoğan gibi davranmalıdır" mesajı verdi.

Televizyon kanallarının haber bültenlerinde, Gazze'de yaşanan insanlık dramı anlatılarak, Erdoğan'ın tavrından övgüyle bahsedildi. İnternet sitelerindeki haberlere yorum yapan Endonezyalılar, Başbakan Erdoğan'ın cesurca bir tavır sergilediğine dikkat çektiler.

-LÜBNAN'DA ERDOĞAN'A DESTEK AÇIKLAMALARI SÜRÜYOR

Lübnan'da, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Davos'ta düzenlenen panelde İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ve sözünü kesen panelin yöneticisine gösterdiği tepkiye destek açıklamaları sürüyor.

Edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman, Bakanlar Kurulu toplantısının açılışında bir konuşma yaparak, Davos'taki tavrından dolayı Başbakan Erdoğan'ı övdü ve kendisini desteklediğini açıkladı.

Başbakan Fuad Sinyora da Erdoğan'a destek açıklamasında bulundu.

Eski Cumhurbaşkanı Emile Lahud, Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi Serdar Kılıç'ı arayarak, ''büyük olanların haklı değil, haklı olanların büyük olduğunu'' söyledi ve ''Davos'taki cesur ve haklı yaklaşımla Türkiye'nin ve Başbakan Erdoğan'ın büyüklüklerini sergilediğini'' belirtti.

Meclis Başkanı Nebih Berri, eski Başbakan Selim Hoss, İlerici Sosyalist Partisi lideri Velid Canbolad, Gençlik ve Spor Bakanı Talal Arslan, Hizbullah Meclis Grup Başkanı Muhammed Raad'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda üst düzey politikacı ve milletvekili de Başbakan Erdoğan'ın tavrını destekleyen açıklamalar yaparak, Erdoğan'ı takdir ettiklerini Türk yetkililere iletti.

Berri ve Canbolad, Erdoğan'a destek mesajları göndermişlerdi.

-DAVOS'TAKİ GERGİNLİK RUS BASININDA

Rusya'nın ekonomi gazetelerinden ''RBK Daily'', Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen hafta Davos'ta düzenlenen panel sırasındaki çıkışını, ''Türkiye'nin İslam dünyasının yeni lideri olmaya soyunduğu'' şeklinde yorumladı.

Gazetenin bugünkü sayısında ''Erdoğan Davos Kapısını Çarptı'' başlığıyla yayımlanan yorumda, Erdoğan'ın Davos'ta gösterdiği tepkinin ardından ülkesine dönmesi ve bunun paralelinde gelişen olayların ''Ankara'nın yeni dış politikasının bir kanıtı olduğu'' görüşü savunuldu.

''AB ile tam üyelik çabalarından bıkan Türkiye, İslam dünyasının yeni lideri olmaya soyundu'' ifadesinin kullanıldığı yorumda, Erdoğan'ın Türkiye'ye döndüğünde bir kahraman gibi karşılandığı, kendisini havaalanında karşılayanların ''Dünyanın yeni lideri Erdoğan'' diye slogan attıkları kaydedildi.

Moskova Stratejik Araştırmalar ve Analiz Merkezi uzmanı Sergey Denidenko, gazeteye yaptığı açıklamada, Türkiye'nin İslam dünyasında liderlik iddiasında olduğunu ileri sürerek, ''İslam ülkeleri arasında İsrail'in Gazze'deki operasyonunu resmi düzeyde sadece Ankara kınadı. Türkiye, AB ve ABD ile ilişkilerini tamamen bitirme niyetinde değil, ancak Ankara'nın yıllardır sürdürdüğü Avrupa taraftarı politikanın bugün ciddi şekilde gözden geçirilmesi beklenebilir'' diye konuştu.

Gazete, ABD ordusunun Irak'tan çekilme süreci yaklaştıkça, Ankara'nın bölge lideri olma perspektifinin de giderek arttığını savunarak, şunları kaydetti:

''Amerikan ordusu Irak'tan çıktıktan sonra Irak parçalanabilir ve Orta Doğu'da yeni bir sıcak çatışma bölgesi ortaya çıkabilir. Türkiye, ABD çıktıktan sonra ekonomisi ve güçlü ordusuyla bölgede istikrarı koruyabilecek tek faktör olarak kalacak. ABD ve İsrail'e karşı olan birçok ılımlı İslam ülkesi Ankara'nın çevresinde toplanmaya hazır. Türkiye'nin etrafında toplanmaya hazır olan bu ılımlı İslam ülkeleri bölgede radikal İslami düzenlere karşı.''

Davos'ta yaşanan gerginliğe yer veren Vremya Novostey gazetesi ise ''İsrail'in bugün çok zor bir durumda olduğu'' görüşünü dile getirdi.

''İsrail'in bugün zor bir durumda olduğunun diğer bir kanıtının Müslüman dünyası içinde en yakın ortaklarından biri olan Türkiye ile geçen hafta yaşadığı gerginlik olduğunu'' kaydeden gazete, şu ifadelere yer verdi:

''Türkiye Başbakanı İsrail yönetimini Gazze'deki askeri operasyonu yüzünden defalarca eleştirdi. Genellikle sakinliğiyle bilinen 85 yaşındaki (İsrail Cumhurbaşkanı Şimon) Peres, duygusal bir konuşma yaptı ve birkaç kez sesini bile yükseltti. 54 yaşındaki Erdoğan da altta kalmayarak, 'Siz insanları öldürmeyi bilirsiniz' ifadelerini kullanarak bir daha Davos'a gelmeyeceğini söyledi ve hem forumu, hem de Davos'u terk etti. ABD'deki kaynaklarımızdan edindiğimiz bilgiye göre, Erdoğan'ın sert tavrı Suriye ile İsrail arasındaki arubuluculuk görevini çok ciddi olumsuz şekilde etkileyecek.''


Kaynak:
Bu haber toplam 882 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri