Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan hata yaptık dedi ve değişiyor!

02.02.2014 15:55
Erdoğan'ın "Kaldırmakla yanlış yapmışız" dediği konuda da düzenleme yapılacak.

Hâkimlerden “hatalı karar tazminatı”nın istenmesi uygulaması yeniden devreye sokuluyor.

Terörle Mücadele Kanunu (TMK) ve Özel Yetkili Mahkemeler’in (ÖYM) kaldırılmasını da içeren ve önümüzdeki günlerde Meclis’e gelmesi beklenen pakette sürpriz bir düzenleme daha yer alacak. 

Düzenlemeye ilişkin süreç Başbakan’ın yeni paketle ilgili Adalet ve İçişleri Bakanı ile AK Parti hukukçularıyla yaptığı toplantıyla başladı. Hukukçu kurmaylar toplantıda tazminatın devlet tarafından üstlenilmesi nedeniyle hâkimlerin “özensiz ve telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracak” kararlara imza atabildiğine dikkat çekerek, daha önce uygulanan, “tazminatın kararı veren hâkim tarafından ödenmesinin” tekrar getirilmesi durumunda caydırıcılık sağlanacağını, kararlarda daha özenli davranılacağını vurguladı. 

Değerlendirmeleri dinleyen Başbakan Erdoğan’ın “Kaldırmakla yanlış yapmışız”diyerek düzenlemeye destek verdiği öğrenildi. Toplantıda, “hâkimin tazminatı kendi cebinden ödemesi” düzenlemesinin yeniden getirilmesi benimsendi.

BAKANLIK ÇALIŞIYOR

Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı hâkimlerin “hatalı karar tazminatı”nı üstlenmesine ilişkin düzenlemenin “Yeni Demokrasi Paketi” veya “Demokratikleşme Paketi” içine eklenerek Meclis’e getirilmesi planlanıyor. Düzenlemenin; mal varlığına tedbir koyma gibi, verilen kararın ciddi kayıplara yol açması ihtimaline karşı hâkimin daha özenli davranması sonucunu doğuracağı belirtiliyor.

İNTERNETHABER

Bu haber toplam 1446 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri