Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan ilk turda seçilir mi? Anketler ne diyor?

27.05.2014 11:15
Cumhurbaşkanlığı seçimlerini konu alan anketlerden ‘Erdoğan ilk turda seçilir’ mesajı çıktı. İşte Erdoğan'ın yaptırdığı anketlerden çıkan çarpıcı sonuçlar...

Yaptırdığı anketlerin sonuçlarına göre Başbakan Erdoğan 10 Ağustos’taki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda yüzde 53 ile 57 arasında oy alıyor. Açık uçlu sorulara da yer verilen anketlerde AK Partili seçmen, Erdoğan dışında Cumhurbaşkanı adayı olarak görmek istediği isimleri sayarken Gül’ü ilk sıraya oturttu.

ERDOĞAN İLK TURDA SEÇİLEBİLİR

Gazete Habertürk'ten Hasan Bozkurt'un haberine göre Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili iki ayrı şirkete yaptırdığı anketlerin sonuçları masasına geldi. İki anketin verileri ışığında hazırlanan raporda, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı adayı olması halinde “ilk turda” seçileceği analizine yer verildi. Anket şirketlerinin sonuçlarına göre Erdoğan, 10 Ağustos’taki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda yüzde 53 ile 57 arasında oy alıyor. Pollmark ve ANAR’ın yaptığı anketlerin analiz edildiği raporda, muhalefetin “çatı aday” arayışına da vurgu yapıldı. Erdoğan’ın masasındaki kamuoyu araştırmalarında, muhalefetin ortak aday olarak çıkarmayı düşündüğü isimlere yönelik desteğin de yer aldığı belirtildi. Yapılan değerlendirmede çatı adayın alacağı oyun CHP ile MHP’nin yerel seçimlerde aldığı toplam yüzde 43’ün altında kaldığı sonucuna varıldı.

İKİNCİ İSİM GÜL

Açık uçlu sorulara da yer verilen anketlerde Erdoğan’ın dışında AK Partili seçmenin Cumhurbaşkanı olarak görmek istediği tek isim Abdullah Gül oldu.

MYK TOPLANDI

Öte yandan AK Parti Merkez Yürütme Kurulu da (MYK) dün seçim gündemiyle toplandı. Başbakan Erdoğan başkanlığında bir araya gelen MYK üyeleri, Erdoğan’ın Almanya ziyareti, 1 Haziran’da yenilenecek Ağrı ve Yalova seçimleri ile Cumhurbaşkanlığı seçimlerini masaya yatırdı. Ağrı ve Yalova’da bu hafta sonu yapılacak seçimlerde AK Parti teşkilatının sandıklara sahip çıkması talimatı verildi. Toplantıda, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde AK Parti’den kimin aday gösterileceği konusunda yapılan istişarelere ilişkin sonuçlar da ele alındı. Anket şirketlerinden gelen kamuoyu yoklamaları analiz edildi.

Bu haber toplam 1466 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri