Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan infazın detayını açıkladı

11.01.2013 12:11
Başbakan Erdoğan uçakta gazetecilerle yaptığı sohbet sırasında gündemin bir numaralı konusu Paris'teki suikastın bilinmeyen yönünü açıkladı.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Fransa'da infaz edilen 3 PKK'lı kadın ve İmralı görüşmeleriyle ilgili olarak konuştu.

"CİNAYETİ İŞLEYEN İÇERDEN"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fransa'da aralarında terör örgütü PKK'nın kurucularından Sakine Cansız'ında bulunduğu 3 PKK’lı kadının öldürülmesine ilişkin ilginç bir detay verdi. Erdoğan, PKK'lı kadınların bulundukları odanın içerden kilitli olduğunu, kilidin de şifreli olduğunu ve bilmeyenler tarafından açılamayacağını söyledi. Ayrıca öldürülen PKK'lıların, tanımadıkları ve bilmedikleri kişilere kapıyı açmalarının da mümkün olmadığını vurgulan Başbakan Erdoğan, cinayetin içeriden birileri tarafından işlenmiş olma ihtimalinin güçlendiğini dile getirdi.

Başbakan Erdoğan, Paris'teki cinayetlere ilişkin provokasyon ihtimalinin güçlenip güçlenmediği konusunda PKK'lı farklı fraksiyonları işaret etti. Fıratnews'te yayınlanmış bir haber olduğunu söyleyen Erdoğan, "Bölücü terör örgütünün biliyorsunuz; farklı fraksiyonları var. Bunlardan bir tanesinin Fıratnews vasıtasıyla yaptığı açıklamada bir defa barışı kesinlikle istemediklerini ve bu sürecin aynı şekilde devamı konusunda gereği neyse bu yapılmalıdır ve bu uygulama da bunun bir ifadesidir şeklinde bir açıklamaları var. Benim yaptığım açıklamaya da dikkat ederseniz bundan önce yapılmış ve bunu işaret eden bir şeydi. Neydi o? Geçmişte de iyi niyetli atılan adımlar maalesef kötü niyetliler tarafından hep engellenmiştir ve akamete uğratılmıştır. Burada da yine kendi içinde hesaplaşmanın neticesi olabilir veyahut da şu anda bizim atmakta olduğumuz bu iyi niyetli adımları kesmeye yönelik adımlar olabilir." dedi. Erdoğan, bu yüzden de sonucun beklenmesi gerektiğini vurguladı.

Cinayete ilişkin Fransa'dan bazı ilginç teknik bilgilerin geldiğini söyleyen Erdoğan, "Burası aslında içeriden kilitlenen ve bu kilit de öyle tek kilit falan değil, şifreli kilitler...Bu şifreyi bilmeyenlerin açabileceği bir şey değil. Üçü bunu açıyor. Bunlar da herhalde tanımadıkları insanlara bunu açmaz. Tanıdıkları bildikleri insanlara açıyorlar." dedi. Erdoğan, cinayeti içeriden birilerinin işlemiş olabilme ihtimalinin güçlenip güçlenmediğinin sorulması üzerine de “O güçleniyor yani” dedi. Soruşturmayı sadece Fransızların yapıp yapmayacağının sorulması üzerine de Erdoğan, "Orada olduğuna göre onlar yapacak." şeklinde konuştu.

İMRALI İLE İLGİLİ ADIMLARIMIZ BELLİ, FARKLI BİRŞEY BEKLEMEYİN

Uçakta Başbakan Erdoğan'a ayrıca İmralı'yla görüşmeler konusunda BDP'nin talepleri ve Selahattin Demirtaş'ın, Öcalan'ın koşullarını görüşmeye müsait hale getirilmesi yönündeki talebi hatırlatıldı. Erdoğan, "Bir defa İmralı'nın koşulları dünyada hiçbir ülkede olmayandan çok daha iyi koşullardır. Burada adeta özel bakım söz konusudur. Ve ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum olmuş kişilere kendi yakınları rahatlıkla gidebiliyor. Kendileriyle görüşebiliyor, hiçbir manisi yok. Bunun yanında da özel izne tabi olarak adalet bakanlığımız kendi inisiyatifiyle yeri geldiği zaman uygun olanlara müsaade edebilirsin, izin verebilirsin, bunları da yapıyor zaten.” değerlendirmesinde bulundu. "Orayla ilgili yeni bir adım beklemeyelim o zaman" denilmesi üzerine de Erdoğan, "Orayla ilgili adımlarımız belli. Başka farklı bir şey beklemeyin. Yani yapılacak şeyler buna benzer şeylerdir." ifadelerini kullandı. 

 

BATI’YA İMRALI GÖNDERMESİ!

Goree adasında kölelerin tutulduğu odaların şartlarına değinen Erdoğan, "Orada yedi metre 60 santimetre karelik o alanın içerisinde 12 kişi yatıyordu. Bizde 12 metre karede bir kişi yatıyor. Yatağı var, televizyonu ya konuldu ya konuluyor. Ve bir de günde bir saat beş tane arkadaşıyla avluda volta atıyor. Ve kopan kıyametleri de biliyorsunuz. Batı'yla bizim farkımız budur. Ve onlar (Afrikalılar) masum insanlardı. Onlar kimseyi öldürmemişlerdi. Çalınmış insanlardı. sadece fizikleri değil, onların ruhlarını çaldılar. halen devam ediyor. Şimdi farklı şekilde, modernize ediyorlar." şeklinde konuştu.

 
Bu haber toplam 2536 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri