Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Chicago'dan Erdoğan'a mektup var

17.07.2011 06:36
ABD'li müslümanlar geleneksel kongrelerinin 48.sini Chicago'da yaptılar

Serdar Gezgin'in haberi Chicago/ABD habername.com

ABD'nin en büyük müslüman teşkilatı olan İSNA (İslamic Society of North America) 48. geleneksel fuar ve kongresini Chicago'da gerçekleştirdi.

Binlerce müslümanın iştirak ettiği kongrede, çok değişik milletlerden müslümanlar Ramazan ayı öncesi biraraya geldiler.

4 gün süren kongrede, çok önemli konuşmaların yanı sıra, yazarların kitaplarını imzalamaları, evlilik programları, 500 ün izerinde kurulan satış standları (10 tanesi Türk firmalarına aitti), konser gösterileri, spor aktiviteleri, film gösterileri ile yeiden yetmişe tüm müslümanlar dolu dolu bir program yaşadılar.

Fuarı Türk müslümanlar açısından önemli kılan asıl durum ise; bu yıl üçüncüsü yapılan Türkçe sempozyumu idi. ABD merkezli UWA vakfının organize ettiği sempozyumda 4 ayrı bölüm vardı.

Çok değerli konuşmacıların iştirak ettiği bu yılki sempozyumun öne çıkan bölümü ise; Erdoğan Liderliğindeki yeni hükümetin komşularıyla sıfır problem diploması olanı idi.

Konuşmacılar ise Chicago başkonsolosu Fatih Yıldız, Belçika Milletvekili Mahinur Özdemir ve www.habername.com genel yayın yönetmeni Kemal Bozkurt idi. Dr. Kemal Özdemir'in moderatörlüğünde yapılan bu tarihi sempozyuma katılanların çoğu Suriyeli vatandaşlardı. Salonda yer olmayışından şikayet eden izleyiciler, Türkiye ve Erdoğan'a olan muhabbetlerini programın bitiminde de bizzat başkonsolos ve Kemal Bozkurt ile konuşarak da beyan ettiler. 'Lütfen Erdoğan'a söyleyin Esad'ı durdursun' diye gözyaşı döktüler.

Türkiye'nin gücü ve önemi ABD'de yapılan bir konferansta bile bir kez daha gözler önüne serildi.

Ayrıca Prof. Dr. Yusuf Ziya Kavakçı, Doç. Dr.Fazıl Polat, Dr. Özcan Güngör, Dr. Mehmet Demiroğlu, Bilgin Erdoğan, Dr.Süleyman Duman, Murat Köse, Ahmet Tan, Mehmet Aktaş, Ömer Yazıcı, Muhsin Uğur, Bayram Eryılmaz, Abdurrahman Atçıl'ın da konuşmacı olarak katıldıkları üç ayrı bölüm daha vardı.

Başta Mehmet Zahid Kotku, B. Said Nursi, Süleyman Hilmi Tunahan, M. Raşid Erol olmak üzere cumhuriyet döneminin İslam Alimlerinin tanıtıldığı program da izleyicilerin dikkatini çekti.

Chicago Başkonsolosunun standları gezmesi ve özellikle Türk firma sahiplerinin başkonsolosu karşılarında görmeleri unutulmaz anlardı.

İSNA Başkanı İmam M. Magid ile Genel Sekreteri Safa Zarzour, sempozyuma katılarak Türklerin bu paralel sempozyumu düzenlemelerinden çok memnun olduklarını bildirdiler.isna-baskani.jpg

İSNA Başkanı İmam M. Magid teşekkür konuşmasını yaparken

zaid-shakir.jpg

ABD'nin en seçkin Alimlerinden İmam Zaid Shakir Chicago Başkonsolosou Fatih Yıldız ile

safa-zarz.20110715034310.jpg

İSNA Genel Sekrteri Safa Zarzour Teşekkür konuşmasında

isna-fatih-zakat-f.jpg

Başkonsolos Fatih Yıldız, NY Din Ateşesi Dr. Süleyman Duman, Murat Köse ve Kemal Bozkurt Zakat Vakfının standılar.

kursudeyiz.jpg

www.habername.com Genel yayın Yönetmeni Kemal Bozkurt konuşurken 

konsolos-konusuyor.jpg

michale-cronor.jpg

habername.com GYY Kemal Bozkurt ABD'li Müslüman film yapımcısı Michael Kroner ile

zakat-sudanli.jpg

murat-kose,-kons.jpg

 

mahinur-hanim.jpg

Belçika Milletvekili Mahinur özdemir, Başkonsolos Fatih Yıldız ve Dr. Mehmet Demiroğlu

mahinur-ile-birlikteyiz.jpg

kavakci,-nihal.jpg

Prof Dr. Yusuf Ziya Kavakçı, Fatih Yıldız, Dr. Süleyman Duman, Kemal Bozkurt konuşma öncesi

Fotoğraflar; Fatih ERGUN

Kaynak:
Bu haber toplam 13690 defa okunmuştur
Rosa Parksa
Rose GÜL
Rosa Abla, Sen herhalde başka bir konferansa iştirak ettin. Bundan daha güzel nasıl bir program bekliyorsun. ABD li müslümanların yüzakıdır İSNA
17 Temmuz 2011 Pazar 06:48
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Ah!
Rosa Parks
Katılım ücretinin öğrenciler için indirimli fiyatının dahi 90 dolar olduğu bir körler sağırlar birbirini ağırlar konferansı daha nihayete erdi. Dostlar alışverişte görsün. Sürekli dernekler için bağış toplanmasına aracılık etmeye dönüşen ve birkaç Filistin vs konu başlığı dışında nasıl daha iyi Amerikan Vatandaşı Müslüman, iyi bir komşu olunurun ötesine gidemeyen bu tür uluslar arası kongelerden nasıl midem bulanıyor anlatamam. Daha önce bir yardım derneğinin standında gönüllü olduğum için katılma imkanı bulmuştum. Param olsa da katılmam artık. Allah'tan hepimize şifa diliyorum.
16 Temmuz 2011 Cumartesi 02:01
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri