Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan istifalardan sonra ilk kez konuştu

25.12.2013 15:28
Başbakan Erdoğan genişletilmiş İl Başkanları toplantısında yaptığı konuşmasında isim vermedi ama hedefinde Fethullah Gülen vardı. Erdoğan Bir taraftan Kuran, Allah, peygamber diyeceksin, ama adın kasetlerle, komplolarla anılacak" diye çok sert ifadeler ku

Partisinin il başkanları toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, yolsuzluğa göz yummayacaklarını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan genişletilmiş il başkanları toplantısında konuştu.

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

'AK PARTİ YOLSUZLUKLARA GÖZ YUMMAZ'

Milletimize mahcup olmayacağız. milletimize hayal kırıklığı yaşatmayacağız dedik. 11 yıl bu sözümüzü tuttuk. AK Parti yolsuzluklara müsade etmez göz yummaz. Bizi bugünlerimize dürüstlüğümüz ulaştırdı. bundan asla taviz vermeyeceğiz.

BİZE HOCALARIMIZ ŞU ÖĞÜDÜ VERDİ

Bize okul yıllarımızda hocalarımız hep şu öğüdü verirlerdi sizin hayat şeritiniz bembeyaz derdi eğer bir kere bile hata yapsanız o şeritin üzerindeki en küçük bir siyahlık dikkat çeker derlerdi. 

BEMBEYAZ OLARAK YÜRÜYORUZ

Bizler AK Parti’nin ak kadroları olarak bembeyaz olarak yürüyoruz. Bizim AK Parti olarak da tertemiz olan sicilimizin üstündeki en ufak bir çamur en küçük bir leke dikkat çeker biz de bu lekeyi hemen temizleriz.

‘ARAMIZDAKİ KÖTÜLERİ AYIKLADIK’
 

11 yıl içinde ithamlar iftiralar çamur atma girişimleri oldu. Biz kötüleri aramızda ayıkladık. Hakkında iddia olanların aklanıp gelmesini sabırla bekledik. Bizim hassasiyetimiz sırf çamur atıldı diye de kimse kusura bakmasın o tür operasyonlara da aramızda girmeyiz. Çünkü biz bir şeyi, müdellel hale gelmediği sürece kabul etmemiz de mümkün değildir.
Bizim başkalarını örnek almamıza gerek yok. Sicili siyah olanlar bize örnek olamazlar.
 
Sırf karalamaya maruz kaldı diye biz hemen harekete geçmeyiz. Siyasi partiler hakimlerin yerine geçemez.
 
Bir taraftan hukuk içerisinde beraati zimmet asildir diyeceksin bir taraftan da durmada saldıracaksınız. Gizlilik kararı olmasına rağmen operasyonla ilgili belgeler bilgiler durmadan sızdı.
 
‘EVİNDEN 2,5 MİLYON EURO ÇIKAN ŞAHSI SİZ NEDEN MİLLETVEKİLİ YAPTINIZ?’
 
Eğer kararı medya verecekse böyle bir yetkisi varsa yargıya ne gerek var. Şimdi kaç gündür Halk Bank Genel Müdürünün evindeki kutular konuşuluyor. siz bu kutuların ne olduğunu nereden biliyorsunuz. Evinden para çıktı diye bir insan hemen suçlu ilan edilebilir mi. Şimdi ben buradan CHP Genel Başkanı'na soruyorum. Evinden 2 buçuk milyon Euro çıkan bir insanı siz neden milletvekili yaptınız. CHP'nin milletvekili afedersiniz polisimize kameraların önünde ana avrat sövdü. Neyaptılar hiç CHP milletvekilleri barikatarın önünde oturdu polisin görevini yapmasını engelledi. Hani hukuka inancınız. 
 
 
Eğer devlete paralel bir yapılanma var ise biz buna müsade etmedik etmiyeceğiz. Bunu anayasa ile hukuk ile yapacağız. 

Hukuk sisteminde aksayan bir şey varsa biz yetkilerimiz ölçüsünde üzerine gideriz. Biz ilkelerle hareket eden bir partiyiz

‘ÇÜRÜKLERİ TEMİZLERİZ GEREKENİ DE YAPARIZ’

Devlet kurumları içinde görevini yapmayan, yetkisini kötüye kullanan varsa, paralel bir örgütlenme söz konusuysa biz onun da üzerine gideriz, gideceğiz. Hukukla hareket edeceğiz, etmeye devam edeceğiz. Anayasayla yasalarla hareket edeceğiz.  Çürükleri temizleriz, ya da temizlenmesi için gerekeni yaparız.

 

‘2013 YILINDA ÇOK FARKLI BİR MAYIS YAŞADIK’

Bir noktaya dikkat çekmek istiyorum, aziz milletimin de burayı özellikle dinlemelerini rica ediyorum. 2013 yılında biz çok farklı bir Mayıs ayı yaşadık. Krizin etkileri ağır şekilde devam ederken, biz Türkiye olarak başarılara rekorlara imzamızı attık. Nedir bunlar? Çünkü şu olay ulusal bir operasyon değildir. Bu olayın uluslararası boyutu vardır. Bunun en tepe noktası vardır, onun altında da bunun çeşitli yerlerdeki taşeronları vardır. Olaybasit olarak ele alınmasın. Bu AK Parti iktidarının Türkiye’nin büyümesine olan öncülüğü sebebiyle yapılan bir operasyondur.


9 TANE MADDE SIRALADI

 

1-İstanbul’da 46 milyar dolarlık havalimanı ihalesini gerçekleştirdik. Bu çeşitli mahfilleri rahatsız etmiştir. Bu havalimanına yönelik her türlü olumsuzluğu her an yapabilirler. Çünkü bu dünyada ilk üç içine girecek bir proje.

2- Ankara’da Japonya başbakanını ağırladık. 22 milyar dolarlık yatırımla nükleer santral yatırımını yaptık.

3- İstanbul Boğazı’na üçüncü köprünün temelini attık. Bunu da engellemeye gayret ediyorlar. Yok imar, yok orman, yok şu yok bu.

4- İstanbul Borsası 93 binin üzerine çıkarak rekor kırdı. Bu da hazmedilemedi. Dikkat edin borsaya müdahaleler, borsanın yavaş yavaş inmesi olayı.

5- Merkez Bankası Rezervini biz 27,5 milyar dolar olarak devralmıştık, Mayıs’ta 135 milyar dolar ulaşarak rekor kırdı.

6- Gösterge faizi. Biz yüzde 63 seviyesinde devralmıştık. Mayıs ayı içinde yüzde 4,6.  Eğer o gidiş devam etseydi bu 2,5a kadar düşebilirdi. Ama tahammül edemediler. Dayanamadılar, oradaki müdahale ile bir anda tekrar çıkmaya 9,5’a kadar tırmandı.

7- Bir değil, iki değil, üç değil, tam dört kredi derecelendirme kuruluşu, art arda kredi notunu arttırdı. Bu da tabi onları rahatsız etti.

8- IMF ile ilişkilerimizde, 23,5 milyar dolar aldığımız borcu 14 Mayıs’ta ödedik, defteri kapattık. Sen mi sıfırlarsın_ işte burada uluslararası o güçler devreye girdi.

9- Enflasyonda, sanayi üretiminde, dış ticarette yeni rekorlara şahit olduk.

‘BU, VATANA İHANETTİR’


İşte tüm bunları bir ay içinde peş peşe yakaladık ve yaşadık. Sonra ne oldu? Gezi olayları denilen sokak eylemleri başladı. Uluslararası medya İstanbul’a, Ankara’ya kamp kurdu. Bir yandan sosyal medya, ulusal medya Türkiye’yi dünyaya karalamaya başladı. Bu bir ihanettir. Bu vatana ihanettir. Bunu acımasızca yaptılar. Bakın açık söylüyorum, apaçık bir ihanete, ekonomik suikasta bu dönemde şahit olduk. Sadece faizin yükselmesinden kaybı 2 milyar doları aştı. Allah’a hamdolsun, Gezi’de istediklerini elde demediler. Ekim ayından beri Türkiye çok parlak bir dönem yaşıyor.

 

Gezi'de Mayıs ayının başarıları gölgelenmek istendi. 17 Aralık'ta da Diyarbakır'daki tablo gölgelenmek istendi. Gezi olaylarında apaçık bir ihanete şahit olduk. 

‘UNUTULMAZ BİR DİYARBAKIR TABLOSU ORTAYA ÇIKTI’

Daha da önemlisi şu Diyarbakır’da son derece muhteşem, umut verici bir açılış töreni yaptık. Mesud Barzani’nin, Şivan Perver’in İbrahim Tatlıses’in katılımıyla unutulmaz bir Diyarbakır tablosu ortaya çıktı. İnsanlar o meydanda ağladılar. 81 vilayette insanlar sevinç gözyaşları döktüler. Çözüm sürecinin nasıl yol aldığını gördüler.

İNTİKAM ALMAK İÇİN TEZGAH KURDULAR


Geçen haftadan itibaren, kardeşliğimizi yönelik bir suikast girişiminde bulunuldu ayrıca. Gezi’de Mayıs’ın başarıları sabote edilmek istendi, 17 Aralık’ta Diyarbakır tablosuna da suikast düzenlendi. Barışımıza bir suikasttır. Burada hedef sadece çözüm süreci de değil. bir paket hazırladılar. Birbiriyle alakasız dosyaları koydular ve yolsuzluk ambalajıyla sundular. CHP’yi MHP’yi TÜSİAD’ı, yolsuzluk üzerinden sahaya iteklediler.Kamuoyunu yolsuzluk iddialarıyla meşgul ederken, arka planda, Diyarbakır'ın, Oslo’nun 7 Şubat’ın Halk Bank’ın intikamını almak için tezgah kurdular.

 

'HALKBANK’IN EDERİ 25 MİLYAR DOLAR

Şu anda Halk Bankası’nın ederi 25 milyar dolara çıkmıştır. Daha önce yüz milyonlarla bu eder ifade edilirken, şimdi 25 milyar dolar. Bu tabi belli mahfilleri rahatsız ediyor. Ama ne yazık ki içerdeki taşeronlar, görevlerini maalesef bir ihanet anlayışı içinde haince yaptılar.

‘UYGUN CİDDİ BELGELER VARSA BUNLARI ÖNCE BİZİMLE PAYLAŞIRSINIZ

9 gün içinde sadece Halk Bank’ın uğradığı değer kaybı 1 milyar 625 milyon dolardır. Şimdi buna ne diyeceğiz? Çok güzel bir iş mi yaptınız diyeceğiz? Eğer sizin elinizde hakikaten hukuka uygun ciddi belgeler varsa bunları önce bizimle paylaşırsınız. Gereği neyse biz yaparız. Ama şu anda Halk Bank’ı, değişik ülkelerde misyonu olan bir Halk Bank’ı çökerttiğiniz zaman bir genel müdürü çökertmiyorsunuz, ülkeyi çökertiyorsunuz.

14 ay izleniyor, bu izlemeden yargılamadaki birkaç tane zatın haberi olacak, emniyette de yine birkaç zatın haberi olacak, onların bağlı olduğu birimlerin haberi olmayacak. Böyle bir şey olabilir mi? Bunun karşısında kalkıp da atılan adımlara yapılanlara karşı da, birileri muhalefet olmak üzere aklına geldiğini söylemeye devam edecek. Halka açık şirketlerimiz 9 gün içinde 20 milyar değer kaybetti. TL değerinde bir miktar düşüş var. Türkiye’ye kaybettiler, birileri de bu işten çok karlı çıktı.

‘CASUSLUK YAPAN MEDYA KURULUŞLARI VAR’

Hadisenin bir başka acı tarafı şudur. Bir takım odaklar, örgütler merkezler bu kirli komploda maşa olarak kullanıldılar. Biz bu medyayı, bu örgütleri on yıllardır çok iyi biliyoruz. Ama bu süreçte bunların ne düşündükleri açık ve net şekilde ortaya çıkmıştır. Burada açık açık söylüyorum, son olay göstermiştir ki, Türkiye’de kendi ülkesinin değil başkalarının çıkarlarını düşünen, başka çevrelerin ranta düşünen vatana ihanet içinde ajanlık yapan casusluk yapan medya kuruluşları var, örgütler var, çeteler var.

 

Devlet içinde maalesef böyle maşalar var. Hükümet olarak biz yetkimiz dahilinde tamamen hukuk içinde kalarak bunun üzerine gidiyoruz. Demek ki bugüne kadar çetelere karşı verdiğimiz mücadele yetmemiş, demek ki daha başka halkaları varmış. Devlet içinde devletin, paralel yapının

‘BİR TARAFTAN KURAN, ALLAH PEYGAMBER DİYECEKSİN…’

Bir hareket, bir dava, en başta ahlak sahibi olmak zorundadır. Her yolu meşru gören, her yolu mubah gören bir hareket asla başarıya ulaşamaz. Bir taraftan Kuran, Allah, peygamber diyeceksin, ama adın kasetlerle, komplolarla anılacaksın.

Meselenin yolsuzluk olmadığını Türkiye ekonomisi olduğunu faiz olduğunu, faizin arttırılması için faiz lobisinin çalışmalarını olduğunu en önemlisi de bağımsızlığımız olduğunu milletim görsün. 

‘BU DİN YARA ALMAZ’

Kimsenin bu aziz dine bunu yapmaya hakkı yoktur. Müslüman o kimsedir ki elinden ve dilinden tüm Müslümanlar zalimdir. Bunu bir tarafa koyamayız.
Bu din yara almaz. Yanlış içinde olanlar yara alı maskeleri düşür. Yasalar çerçevesinde gereken adımı atarız.

Benim ülkemde ameliyat etmelerine kesinlikle müsaade etmeyiz. Devlet içinde paralele yapının uluşmasına kesinlikler izin vermeyeceğiz.

Tezgah kurdular, deşifre ettik. Çıkarları zedelenen malum çevreler var. Türkiye kazandıkça kaybeden.

Medyaya bakın bu çevreleri göreceksiniz. Maalesef devlet kurumlarında da bu anlayışın maşalarını göreceksiniz.

‘CHP YOLSUZLUK ARIYORSA AYNAYA BAKSIN’CHP’nin geçmişi budur. Ya atamalarla ya da kirli komplolarla gelmiştir.
Suçu sabit vekilleri var. İstanbul’da yolsuzlukla suçladıkları şahsı Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak koydular. Genel Müdür yolsuzluk klasörünü bizzat kendi indiriyor teşhir ediyor.

BİRLİKTE ANCAK BEDDUA SEANSLARI DÜZENLERLER

Bu ilkesizliği çarkı örtmek için AK Partiye saldırıyorlar. CHP yolsuzluk arıyorsa aynaya baksın kendi içine baksın. Bunlar birlikte ancak beddua seansları düzenlerler.

 

‘HANGİ PARTİYE OY VERİRSENİZ VERİN AMA BU KOMPLOYU GÖRÜN’

Bu bir yolsuzluk soruşturması değildir. Millete karşı açık bir tezgahtır. Allah’ın izniyle bu oyun sandıkta bozulacaktır.

Yeni Türkiye yürüyüşümüzü kimse durduramayacak. Devlet içinde devlet olmayacak. Yeni Türkiye’de maşalar eliyle suikastlar yapılmayacak.

Akşam da söyledim, iki tabloyla karşı karşıyayız. Ya millet ya zillet. Ben inanıyorum ki millet kazanacak.

BU SÜREÇ YENİ TÜRKİYE'NİN İSTİKLAL MÜCADELESİDİR

Rabbim onları da zilletten kurtarır umarım. Yeni Türkiye’de yeni vesayetlere yer olmayacaktır.

76 milyona sesleniyorum. Bizi sevsin veya sevmesin, bize oy versin veya vermesin. Bu komple sadece Ak Parti’ye değil Türk milletine bir komplodur. Hangi partiye oy verirseniz verin ama bu komployu görün.

Bu süreç yeni Türkiye'nin istiklal mücadelesidir.

‘BU KOMPLONUN BENZERLERİ BAYKAL’A  DA YAPILDI’

Bu komplonun Türkiye’nin hayrına değil şerrine olduğunu lütfen gören. Bu komplonun benzerleri Baykal’a, Demirel’e, Erbakan’a da yapıldı. En sert cevabı vermezsek bu komploların benzerleri yapılmaya devam edilecektir.

Siyasetle tüm ilgilenen kardeşlerimi bu noktada hep birlikte duyarlılığa davet ediyorum. Bu çirkin komploya karşı dik duruşa davet ediyorum.

Bu medyanın ve sermaye çevrelerinin asıl niyetini görsün ve anlasın. Milletim olayın yolsuzluk değil Türkiye ekonomisi olduğunu bilsin. Bu komployu hep birlikte bozacağız.

Teşkilatımın burada görevi çok çok önemli.

Alışkanlıkları var. Şuradan girersek şu neticeyi alırız. Böyle bir parti olmadığını 30 Mart’ta ispat edecektir.

Reformlarımızı çok daha güçlü yapacağız. Şer olarak görünende hayır vardır.

Bu çirkin operasyondan güçlenerek çıkacağız.

ERDOĞAN KONUŞMASININ BAŞINDA ŞU İFADELERİ KULLANMIŞTI


Konuşmamın hemen başında, önceki gün İzmir'de meydana gelen elim kazada şehit olan tüm personelimize Allah'tan rahmet diliyorum. Alaybey tershanesinde Değirmendere römorkörünün yan yatması sonucu bir başçavuşumuz, yedi denizci erimiz ve iki sivil personelimiz şehit oldu. Kaza ile ilgili, ilgili birimlerimiz gerekli incelemeleri başlattılar. 10 şehidimize tekrar allah'tan rahmet diliyorum.

 

22 Aralık'ta Sarıkamış'tan başlayan harekatın 99.yıldönümüdür. Çetin kış şartları yüzünden çok vahim bir hadise yaşanmıştır Sarıkamış'ta. Benim büyük dedemde bu harekat da şehit olmuştur. 99.yılında bir kez daha saygıyla anıyoruz tüm şehitlerimizi...

Mehmet Akif Ersoy'u vefatının 77. senesinde bir kez daha saygıyla anıyoruz. Bize İstiklal Marşı gibi Safahat gibi güzel eserler bıraktığı için bir kez daha anarak mekanı cennet olsun diyoruz.

2013 yılı bütçesi geçtiğimiz hafta Meclis'te kabul oldu. Burası çok manidar ben muhalefetin bu bütçeye nasıl baktığı açısından oylamayı önemli buluyorum. Zira iktidar 318 oyla desteğini verirken CHP 220'nin 117'siyle orada olabildi. Bağırmaları çağırmaları oylamaya yansımıyor.Muhalefet bu oylamaya katılım açısından önemli buluyorum.

Sözlü tüm saldrılara rağmen AK Parti grubu büyük bir ciddiyetle görüşmeleri sürdürdü ve başarılı bir şekilde bütçeyi meclisten geçirdi.

Pakistan ziyareti öncesi de Karadeniz'de toplu açılış törenleri gerçekleştirdik. Bu yolculuğumuzda önce Samsun'a indik orada binlerce Samsunlu kardeşimize havalimanında seslendik. Ardından da Ünye'de on binlerce Ünyeli ile bir arada oldu. Aynı manzara Fatsa ve Ordu'da buradaki kardeşlerimizle oralarda bir arada olduk.

Pazar günü Giresun'a geçtiğimizde yine tarihi bir manzara ile karşılaştık. Partimiz kurulduğundan beri hiç görmediğimiz bir kalabalığı burada gördük. Yaklaşık 50 bin kişi bizi karşıladı.

Akşam saatlerinde Trabzon'a geçtiğimizde de havalimanın da binlerce kardeşimiz bizi karşıladı. Samsun Ordu, Giresun ve Trabzon'daki tüm kardeşlerime ahde vefalarından dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum.

Ankara'da da Pakistan dönüşünde -6 derece soğukta bizi karşılayan ve arkamızda duran her bir vatandaşımıza sonsuz şükranlarımı sunuyorum.rotahaber
Bu haber toplam 1540 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri