Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan: İstismara ortak oldular

06.03.2015 17:02
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Gezi olayları sırasında Kabataş'ta tacize uğradığını iddia eden Zehra Develioğlu'na ve onu savunan köşe yazarlarına sahip çıktı: Tacize ses çıkarmayanlar istismara ortak oldular.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Büyük Anadolu Oteli'nde düzenlenen Türk Metal Sendikası Kadın İşçiler 20. Büyük Kurultayı'nda yaptığı konuşmada, "İnsana değer vermeyen hiçbir ülkeyi büyükler kategorisinde değerlendirmiyorum. Büyüklük garibanı sahiplenenlerindir" dedi.

Erdoğan, "Buradan dünyaya sesleniyorum, ey dünya, ey Batı, lafa geldiği zaman kadın haklarını konuşuyorsunuz ancak benim ülkeme sığınan Suriye ve Irak'tan 2 milyon insanın hakları konusunda bugüne kadar ne yaptınız, ne yapıyorsunuz?" şeklinde konuştu.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

- Sığınmacıları gördünüz o ne çiledir. Dün eşim Türkiye'nin en büyük kampı olan Suruç kampına gitti ve akşam bana anlattı. Bunlar bizim için bir gerekliydi. Ey dünya benim ülkeme sığınan 2 milyon insanın hakları konusunda ne yaptınız? Herhangibir destekleri de söz konusu değil. Yanımıza geldiklerinde gerçekten çok başarılısınız. Hadi biraz mali destek verin dediğimizde hiç yanaşmazlar. Bu gerçekler ortada bu bir medeniyet anlayışımız gereği yaptıklarımızdır onun için Türkiye güçlüdür ve büyümeye devam edecektir. Bana göre insana değer vermeyen hiçbir ülkeyi büyükler katagorisinde görmüyorum büyüklük mağduru sokağa atılmışı sahiplenenlerdir. Evladı, eşi, babasının cesedi üzerine ağlayan kadındır evinden uzakta verilen hayat mücadelesini veren kadındır. Bu kadınların yaşadıklar insanlığın kanayan yaralarıdır.

Ben anasının ayaklarının altını öpen bir evladım

- Kadının önce yaşama hakkına saygı duyulmalı ve kadının sürdürdüğü mücadeleye saygı duymayan kusura bakmasın ama boş konuşuyor. Endişe duyan bir kadına siz kadınlar gününü anlatamazsınız o kadın kendisine çiçek verilmesini istamiyor her şeyden önce barış huzur ve yaşam hakkına saygı duyulmasını istiyor.

- Mısır'da haklarını ararken ekin gibi biçilen kadınalara gözünü kapatanların kadın kelimesini dahi almaya hakkı yoktur. Birbirlerinden yaratılış bakımından çok farklı olan kadın ve erkeği aynı yarışa sokmak kadının hakkını korumak aslağa değildir. Kadını Allah'ın bir emaneti olarak görmek bu kadına karşı ayrımcılık değil kadını baş tacı etmek kadını yüceltmektir. Ayakları altına cennet serilen kadına vurgu yapmak ayrımcılık değil. Ben anasının ayaklarının altını öpen bir evladım. Anacığım ayağını çekerdi ben zorla öperdim derdimki benden cennetin kokusunu mu esirgiyorsun.

- Batı'da kadının insan olup olmadığı tartışılırken bizim inancımız kadını öldürmeyi men etmiştir. Kadınlara ayrımcılık yapmayanlar cennetle müjdelenmiştir. Töre cinayetleri oalrak adalandırılan sorun sadece kadınlar ile ilgili değil bu ad altında çok sayıda sapkın uygulama var. Özgecan cinayeti bunlardan birisi ama bunun üzerinden bir inancın toptan itham edilmesi doğru değil.

Yılarca bunu yaptılar

- Türkiye'nin geçmişte yaşadığı sancılı dönemlerin başında yine kadınlar geliyor. Balkan savaşları, gerektiğinde cephane taşıyarak bu yükü omuzlamıştır. Bu ülkenin meclisinde sadece başörtüsülü olduğu için Merve hanıma yapmadıkları kaldı hatta vatandaşlıktan çıkarıldı. Öğrenciler okullara alınmadı benim çocuklarım bu ülkede okuyamadı. Biz kızlarımız okusun dediğimizde bizim kızlarımızı cebren okuldan attılar. Erkek ve belli kalıpta kadınlar kamuda çalışıyor da neden diğerleri çalışamıyor benim ülkemde neden olmuyor. Şair ne güzel demiş öz ülkende garipsin öz ülkende parya. Başı açık başı kapalı ne fark eder hepsi bizim evldımız. Yılarca bunu yaptılar.

Kadının üzerine ahlaksızca gittiler

- Bir Gezi olayları yaşadık bir genç kadın bir anne bir grubun Kabataş'ta bir grubun tacizine maruz kaldı kimse o taciz edenlerin peşine düşmedi ama kadının üzerine ahlaksızca gittiler. Hatta bu hanımefendi ile ilgili yazı yazan dört tane kadın yazara yapmadıkları kalmadı sosyal medyada yapmadıkları kalmadı. Hani tacizde esas kadının ifadesiydi.

Üç çocuk vurgusu

- Bugün kadınların iş hayatındaki yeri eskisi ile mukayese edilmeyecek kadar iyidir. Değişimi en iyi takdir edecek olan sizlersiniz. Bir takım eksikler aksaklıklar muhakkak vardır ve olacaktır. Sizler kendi haklarınızı koruma korusunda karlı oldukça bunların aşılmasıda daha kolay olacaktır. Bugün eğitim konusunda artık kadın erkek ayrımı diye bir şey kalmadığını görüyoruz burada büyük bir irtifa kazandık. Eğitim yardımı yapıyoruz. Kendi işini kurmak isteyen kadınalara erkeklere oranla daha fazla imkanlar sağlanıyor. Tüm bunlar olurken benim üzerinde hassasiyetle üzerinde durduğum bir mesele var Türkiye'nin genç bir nufusu olduğunu söylüyoruz ama şimdi nufus giderek yaşlanıyor bu durum ülkemizin geleceği için büyük bir sorun güçlü milletler güçlü ailer ile olur. Sizlerden rica ediyorum Cumhurbaşkanı olarak bu konuda hassas olalım Batı geriliyor biz de şuanki gibi gidersek Batı'nın durumuna geleceğiz. Çocuk her işin berektidir ve rızkı ile gelir çocuk evin neşesi ve geleceğin teminatıdır. Ben üç çocuk tavsiyesine bulunduğumda bazıları bunu dalgaya alıyor işin ciddiyetinin farkında değiller.

Bu haber toplam 1554 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri