Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan KCK Konusuna Noktayı Koydu

30.11.2011 14:21
Erdoğan KCK operasyonlarını değerlendirdiği konuşmasında, "KCK örgütlenmesini, masum bir sivil örgütlenme olarak gösterenler de büyük bir yanılgının içinde olduklarını artık görüyorlar. " dedi.

Ulusa Sesleniş konuşmasında KCK operasyonlarını değerlendirirken "Faşizme göz yummayız" diyen Erdoğan, "Faşizm özlemi bu örgütlerin hedefi" saptaması yaptı.

Başbakan Tayyip Erdoğan, sindirim sistemi ameliyatı için hastaneye gitmeden önce kameraların karşısına geçerek ulusa seslendi. Erdoğan, geçen hafta Perşembe günü kaydedilen Ulusa Sesleniş konuşmasında KCK'nın bir paralel devlet örgütlenmesi olduğunun altını çizerek, "Bölge insanına zulmetmesine, bölge insanından haraç toplamasına, baskı kurmasına, adeta faşizm uygulamasına asla ve asla göz yummayız. KCK ve benzeri yapılanmalar, demokrasinin önündeki en büyük tehditlerdir" dedi. Erdoğan'ın mesajları şöyle oldu:

YARGI YÜRÜTÜYOR

KCK operasyonları, hükümetin emir ve talimatıyla, kararıyla yapılan değil, istihbarat örgütlerimizin ve emniyet birimlerimizin araştırmaları neticesinde, yargının karar verdiği ve yürüttüğü operasyonlardır. KCK operasyonlarından dolayı hükümetin hedef alınması, hükümete yönelik kampanya başlatılması son derece haksız ve yersizdir.

KCK İMRALI'DAN KANDİL'DEN TALİMAT ALIYOR

KCK örgütlenmesini, masum bir sivil örgütlenme olarak gösterenler de büyük bir yanılgının içinde olduklarını artık görüyorlar. KCK örgütlenmesi, Kandil'den, İmralı'dan yönetilen, oralardan talimat alan, terörle işbirliği artık netleşmiş olan, devlete paralel bir örgütlenme girişimidir. Son günlerde ortaya çıkan belge ve fotoğraflar, KCK ile terör örgütü arasında nasıl doğrudan bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur.

Her biri, belgesiyle, deliliyle, terörle olan ilişkisine, hukukun dışına çıkan faaliyetlerine bakılarak gözaltına alınmış ya da tutuklanmıştır. Eğer bu gözaltılar ve tutuklular içinde, masumlar varsa, onlar zaten yargı tarafından ayrılacak ve elbette serbest bırakılacaklardır.

Terörle mücadele sürecinde, masum insanlarla teröristi bu kadar hassasiyetle birbirinden ayıran bir süreç yaşanmamıştır. Biz, bir yandan ifade özgürlüğünü genişletirken, yasakları kaldırırken, eskinin hatalarını telafi için uğraşırken, diğer yandan bu özgürlüklere kasteden yaklaşımları kabul etmeyiz, müsamaha göstermeyiz. Özellikle, terör örgütü ve onunla ilişkili yapılanmaların, devlete paralel örgütlenme içinde, bölge insanına zulmetmesine, bölge insanından haraç toplamasına, baskı kurmasına, adeta faşizm uygulamasına asla ve asla göz yummayız.

KCK operasyonlarını, siyasetçilerin tutuklanması, ifade özgürlüğünün sınırlandırması olarak değerlendirenler, lütfen ortaya çıkan delillere, belgelere, fotoğraflara bir kez daha baksınlar. Avukat kisvesi altında teröre lojistik destek sağlayanları lütfen görsünler. Cinayetlerin, provokasyonların, faşizm özleminin bu örgütlerin asıl hedefi olduğunu lütfen idrak etsinler. KCK ve benzeri yapılanmalar, demokrasinin önündeki en büyük tehditlerdir. Demokrasi geliştikçe, bu demokrasi düşmanları da işlevsiz kalacaktır.

VAN'DAKİ ÇALIŞMALAR

İkinci deprem, maalesef, bölgedeki yaşam şartlarını, yardım çalışmalarını önemli ölçüde olumsuz etkiledi. Bütün olumsuz şartlara rağmen, hükümet olarak, Cumhuriyet tarihimizin en hızlı yardım seferberliğini gerçekleştirdik... Tüm vatandaşlarımız, Van'daki tüm kardeşlerimiz bilsin ki, hükümet olarakVan'ın yaralarını sarmak, Van'ı normale döndürmek için gerçekten samimi bir gayret içindeyiz. Elbette eksiklerimiz vardır, olacaktır da... Ancak biz, hiçbir vatandaşımızı, hiçbir kardeşimizi asla kaderlerine terk etmeyiz, etmeyeceğiz.

SURİYE VE MISIR'A MESAJ

Başbakan Tayyip Erdoğan, Suriye ve Mısır'a da mesaj gönderdi. Erdoğan'ın sözleri şöyle:

Suriye'deki olaylar karşısındaki tavrımızın belirleyici unsuru sadece ve sadece insani kaygıdır. Yüzyıllar boyunca beraber yaşamış, birbirini kardeş bilmiş bu tür halkların, zulüm ve baskı altında inlemesine asla göz yummayız! Evet... 9 yıllık süreçte biz Suriye ile çok iyi ilişkiler tesis ettik. Ne yazık ki, Suriye yönetimi, reformları yapmakta, verdiği sözleri tutmakta isteksiz ve samimiyetsiz davrandı. Suriye'de meydana gelen dram sadece Suriye'nin iç meselesi olarak okunamaz, okunmamalıdır.

Mısır halkı, ülkenin bir an evvel normalleşmesini istiyor. Mısır'da demokratik parlamenter sistemin daha fazla gecikmeden yerleşmesini, kurumsallaşmasını, bizler de istiyoruz. Biz Mısır'dan artık olumsuz haberler almak istemiyoruz. Türkiye olarak yaşadığımız tecrübeden, sahip olduğumuz birikimden, elde ettiğimiz kazanımlardan Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerinin istifade etmesini istiyoruz.

TABURCU OLDU

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan sindirim sistemi ameliyatı olduğu Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden taburcu oldu. Hastaneden saat 17.30'da, başbakanlığa ait ambulansla ayrılan Erdoğan'a MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de geçmiş olsun mesajı gönderdi.

Sabah

Bu haber toplam 2146 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri