Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan metro açılışında konuştu

07.07.2013 23:49
Esenler-Başakşehir metrosu açılışı..

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Otogar-Bağcılar-Başakşehir-Olimpiyatköy güzergahında hizmet verecek metro hattının açılış töreninde konuştu

KONUŞMANIN SATIRBAŞLARI

Bağcılar'ın dili olsa da konuşsa. Bağcılar ilçe olduğu zaman sokaklarında çizme ile dolaşıyorduk. Seçim kampanyasını öyle yapmıştık. Belediyeleri kazandık. Çehre değişmeye başladı. Lafla peynir gemisi yürümüyor.

"YAKLAŞIK 1,5 MİLYAR DOLARA MAL OLDU"

Şu anda inşaatı devam eden, proje aşamasında olan hatlar da bittiğinde İstanbul'da toplam metre uzunluğumuz 708 kilometreye ulaşmış olacaktır. Bugün açılışını yaptığımız Otogar, Bağcılar, Başakşehir Metrosu 18 istasyonla hizmet verecek. Yeni metro hattımız saatte 111 bin yolcu taşıyacak. Engelli vatandaşlarımızın rahat kullanımı için ne gerekiyorsa yapıldı. Açılışını yaptığımız hat yaklaşık 1,5 milyar dolara mal oldu.

"ÇEVRECİLER GELİN BAKIN BUNU GÖRÜN"

Bu hat sayesinde İstanbullular'a çok önemli tasarruflar sağlanıyor. Bu güzergahta kişi başına günlük 60 dakika zaman tasarrufu sağlanmış olacak. Toplu taşımada işletme maaliyetleri, yol bakım giderlmeri, akaryakıt tasarrufu gözönüne alındığında sadece 2013 yılı için bu sistemin ekonomiye katkısı 200 milyon dolar. Daha az araç kullanılacak, atmosfere salınan karbondioksitte azalma olacak. Çevreciler gelin bakın bunu görün. Gerçek çevreci AK Parti iktidarıdır.

"TAKSİM'DE NARA ATMAKLA ÇEVRECİ OLUNMUYOR"

Ey CHP sen kim çevrecilik kim? Böyle Taksim Meydanı'na çıkıp orada nara atmakla çevrecilik olmuyor. Kaç tane ağaç diktin bundan bahset. Şu anda biz bunları yapıyoruz. Boğaz'da inşallah 29 Ekim'deki açılışını yapacağımız metro ile onun biraz daha aşağısında çift katlı tüpgeçit yapıyoruz, o da 2015'de bitiyor. Boğaz'ın üzerinde 2'si denizin altında olmak üzere 3 tane köprü oluyor. Köprülerin beşincisi de inşallah Yavuz Sultan Selim Köprüsü. İnşallah o da 2015'de bitecek. Zamanla yarışıyoruz, bu millete bu yakışır.

"AH BENİM SEVGİLİ YAVRULARIM SİZ DAHA YOKTUNUZ.."

Bazıları gençler bizim umudumuz diyor, AK Parti buna hayır mı diyor? Ey Kılıçdaroğlu sen bu gençlere ne verdin de konuşuyorsun. Biz eğitimden ulaşıma, adaletiyle, emniyetiyle tüm şu anda hazırlanan Fatih Projesi'yle, okullarda attığımız adımlara gençlerimize imkanlar hazırladık. 1990'da, ah benim sevgili yavrularım, siz daha yoktunuz. Ama bu Bağcılar'da şu gördüğünüz caddelerde yoktu. Buralar bataklıktı, çamurdan geçilmezdi, ama şimdi bu modern Bağcılar var.

"İŞ BİLENİN KILIÇ KUŞANANINDI"

1994'de belediye başkanı oldum. O zaman buranın belediye başkanı şimdi milletvekimiz Feyzullah Kıyıklık'tı. Daha sonra görevi Lokman kardeşimiz devralmdı. Onunla beraber durmak yok yola devam dedik. Bu da bize yetmez. Yeşiliyle herşeyiyle. 20 yıl önce 'Bağcılar'dan metro geçecek' denseydi inanır mıydınız? Mesele bu. İş bilenin kılıç kuşananındır, olay bu. Yeni metro hattımızla birlikte Esenler Otogarı'ndan metroya binen vatandaşımız 10 dakikada Bağcılar Kirazlı'da olacak. Başakşehir Otogar arası 30 dakikada katedilecek. Bağcılar'la Olimpiyatköy'ü arası 16 dakikaya inecek.

"BAŞAKŞEHİR'DEN KARTAL'A 89 DAKİKADA GİDİLECEK"

Marmaray'ın devreye girmesi ve Anadolu Avrupa yakalarındaki metro sistemlerinin entegre hale gelmesiyle Üsküdar ile Başakşehir arası 60 dakikaya iniyor. Başakşehir'den Kartal, yani İstanbul'un batı ucundan doğu ucu 89 dakikada katedilebilecek. Böyle dur, kalk falan yok. Sakin sakin oturup, kitabını gazeteni okuyarak, beyler gibi belirlenen saatte belirlenen hedefe ulaşacaksın. Bu büyük yatırımın İstanbul'a, İstanbullular'a tekrar hayırlı olmasını diliyorum.

"İSTANBUL TÜRKİYE'NİN AYNASIDIR"

İstanbul bizim için çok müstesna bir konuma sahiptir. İstanbul bizim için aşk, sevda, tutkudur. İstanbul'a hizmet etmek hizmetkerı olmak bizim için en büyük bahtiyarlıktır. İstanbul Türkiye'nin aynasıdır, özüdür, özetidir. İstanbul'un Türkiye'nin en büyük değeri, en büyük hazinesidir. Biz İstanbul'un sadece taşına toprağına değil, o manevi havasına, o tarihi havasına, İstanbul kadar güzel insanlarına, Türkçe'sine, hoşgörüsüne, kardeşliğine de gönülden bağlıyız, gönülden sevdalıyız. İşte İstanbul'a böyle bir aşk ve tutkuyla hizmet ettik ve hizmet ediyoruz.

İstanbul'un her meselesini çözmek, daha yaşanılabilir bir hale getirmek, İstanbul'u muhafaza edip gelecek nesillere emanet etmek hepimizin ortak borcudur. İstanbul ve İstanbullular için yapıyoruz böyle bir yeri. İstanbul'da hangi projeyi gerçekleştiriyorsak, tarihini, kültürünü, birikimini, kayıp hazinelerini ortaya çıkarmak adına yapıyoruz. Bu şehre çok büyük fenalıklar yapıldı. Bu şehir bu millete emanet edilmiş adeta kutsal bir değerdir. O emanete on yıllar boyu çok hor davranıldı.

Tarihi eserler ucube yapıların, gecekonduların arasında öksüz bırakıldı. Nice tarihi eser beton dikmek adına yerle bir edildi. Bizim ecdadımız İstanbul'a her yıl yapıyı çok büyük bir hassasiyetle, nezaketle inşa etmişti. Her bir taş diğerinin üzerine en ince hesapla, medeniyeti, tarihi, kültürü dikkate alınarak konulmuştu. İstanbul çarpık şehirleşmeyle aslından, özünden, ruhundan koparılmak istendi. Biz İstanbul'un her karışında, İstanbul'un ruhuna, kültürüne, medeniyet tasavvuruna uygun bir hizmet anlayışını sürdürüyoruz.

"İSTANBUL İSTANBULLULAR'A EMANETTİR"

Modern İstanbul'u yaşanabilir bir kent yaparken kaybolan eserleri tek tek gün yüzüne çıkarıyoruz. Güngören, Esenler, Bahçelievler bütün buraları Başakşehir, Beylikdüzü, Esenyurt'a kadar. İstanbul, İstanbullular'ındır. İstanbul burada yaşayan her bir kardeşimizin şehridir. Burada yaşayan her bir kardeşimize emanettir. Biz Türkiye genelinde attığımız her adımda milletin hissiyatını gözetiyoruz. Ne Türkiye'nin ne de İstanbul'un hissiyatını sadece belli kesimler, gruplar, kitleler tayin etmez, edemez.

"HERKESİN HİSSİYATINA DUYARLI OLURUZ"

Biz ben istiyorum öyleyse mutlaka olacak anlayışında değiliz. Ama hiç kimse de ben istemiyorum öyleyse bu yapılmayacak anlayışı içinde olamaz. Çoğunluğun azınlığa hükmetmesine 10,5 yıl boyunca çok büyük bir dikkatle karşı çıktık. Ancak azınlığın da arkasına aldığı medya, illegal örgüt, uluslararası kirli odaklarla çoğunluğa zulmetmesine, dayatmalar yapmasına asla müsaade etmeyiz, göz yummayız. Herkesin hissiyatına duyarlı oluruz. Bir tek ferdin bile hassasiyetini dikkate alırız. Çoğunluğun taleplerini de azınlığın uzlaşmaz tavırlarına heba etmeyiz. Bu şehrin geleceğiyle ilgili söz sahibi olan yağmacılar değildir, vandallar değildir, barbarlar değildir.

"O TENCEREYİ MUTFAKTA KULLAN SOKAKTA DEĞİL"

Camları, pencereleri, esnafın dükkanlarını yağmalayanlar değildir. Gecenin dokuzundan sonra tencere tava ile sokağa dökülenler de değildir. Bu halkı rahatsız etmektir. Kimsenin halkı rahatsız etmeye de hakkı yoktur. Bu da suçtur. İstanbulumuzun geleceğiyle ilgili eğer vatandaşa saygılı olduğunu söyleyenler varsa o tencere tavayı mutfakta kullansın, sokakta değil. Eğer iktidar olmak istiyorsan onun yeri sandıktır. Sandıkta dört yılda bir genel, beş yılda bir genel, sabredersin, oyunu kullanırsın, kimi istiyorsan iktidara getirirsin. Bu modern ve medeni olmanın bir gereğidir.

"YAŞAM TARZI ÖNEMLİDİR TEMİNATIMIZ ALTINDADIR"

İstanbul'la ilgili söz sahibi olan milletin kendisidir. Hiç kimse kendini milletin üzerinde görmesin. Hiç kimse anarşiye, vandallığa başvurup millete dayatmalarda bulunmaya kalkmasın. Herkesin yaşam tarzı önemlidir, bizim teminatımız altındadır. Bu toprakların, yeşil alanların hiçbir noktası işgal kuvvetlerinin işgali altında olamaz. Kim ki buraları işgal etmeye kalkarsa o zaman karşısında devleti bulur. Yaşam tarzımız tehdit altında bahanesiyle hiç kimse yakıp yıkamaz. Hiç kimse başkalarının yaşam tarzlarına bulunamaz.

"NE İSTEDİNİZ CAMİLERİMİZDEN"

10,5 yıldır iktidardayız, kimin yaşam tarzına karıştık? Böyle bir şey var mı? Buyrun, işte şurada başı açık olanı da var, başı örtük olanı da var. Hepsi bir arada. İşte bunlar böyle bir tabloyu oluşturamadıkları için çıldırıyorlar. İşte biz bu birliği sağladığımız için güçlüyüz, farkımız bu. Gezi Parkı için ne dediler, ağaç, çevre, park dediler. Peki Allah aşkına camilerimizden ne istediniz? 3 gün Dolmabahçe Bezmi Alem Camii işgal altındaydı. Ne istediniz camilerimizden?

"SAKSILAR YERDE BU NASIL ÇEVRECİLİKTİR"

Yolda yanında 6 aylık bebeğiyle 9 yaşında kızıyla gezen başörtülü annelerden ne istediniz? Utanmadan sıkılmadan çıkıp böyle bir şey yoktur diye yalan söylüyorsun. Esnaftan ne istediniz? Emeğiyle geçinen insanlardan ne istediniz. Sivil vatandaşlarımızın araçlarını yakıp yıkmaktan ne anladınız. 200'ü aşkın araçları yaktınız, kamunun araçlarını yaktınız, bu nasıl bir çevrecilik anlayışıdır. Bütün saksılar yerlerde, kilit taşları söküldü. Polise o kilit taşlarını attılar. Bu polis bizim polisimiz. Bu da suçtur.

"ŞEHİT EDİLEN POLİSİMİ NEREYE KOYACAKSIN"

Siz hukuka ters bir iş yaparsanız polisin iki, hatta üç yolu vardır. Önce uyarır, sonra suyu sıkar, ondan sonra da biber gazını sıkar. Polis bunu yaparken o eylemcilerin içinde silahla benim polisime ateş edenleri nereye koyacaksın? Benim şehit edilen polisimi nereye koyacaksın? Ona sahiplenmiyor bu eylemciler. Ne yazık ki ana muhalefet de sahiplenmiyor. Çünkü o da onlarla işbirlikçi. Bize, bu aziz millete, bu vandallığı, çevre ve ağaç meselesi diye yutturmaya çalışıyorlar. Biz ve millet kimin hangi hesabın peşinde olduğunu çok iyi görüyoruz.

Ağacın, çevrenin arkasına saklanıp kimin hangi hesabı yapmaya çalıştığını çok iyi görüyoruz. Bu millet bu oyunları bozar ve bozdu. Kazlıçeşmede tek yürek olarak, Ankara'da Sincan'da, Kayseri'de, Samsun'da, Erzurum'da altüst etti. Türkiye demokratik hukuk devletidir. Eğer insani değerlere saygıları varsa insanca demokratik yollardan, hukuk içerisinde hak ararlar. Aksi takdirde kendilerine de bu ülkeye de bu güzel insanlara da yazık ederler.

"SANDIK HARİCİ DÜŞÜNENLERE MİLLETİM İZİN VERMEZ"

Burada barbarların, vandalların teröristlerin değil sadece ve sadece milletin egemenliği vardır. Kiminle meselesi varsa sandıkta bunun hesabını görür. 7 ay sonra Türkiye'nin önüne sandık gelecek. Hesabı olan buyursun sandıkta görsün. Demek ki daha çok çalışacağız. Ve inşallah sandıktan çok daha farklı ses çıkaracağız. Sandık dışında yol arayanlara artık benim milletim geçit vermez.

"KAHİRE İSTANBUL'UN ÖZ KARDEŞİDİR"

Mısır, Türkiye'nin özbeöz kardeşidir. Kahire İstanbul'un öz kardeşidir. Bizim kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim Mekke'de nazil olmuş, Kahire'de okunmuş, İstanbul'da yazılmıştır. Bu üç şehir ortak medeniyetimizin üç yıldız şehiridir. Mısır'daki gelişmeleri kaygıyla izliyoruz. Biz Mısır'ın huzuru, istikrarı ve demokrasinin tarafındayız. Mısır halkının tamamı bizim kardeşimizdir. Biz Mısır'ın tamamını bir ve beraber görüyoruz, tamamını kardeşlerimiz olarak kucaklıyoruz.

"KİMSE KİMSEYİ ALDATMASIN MISIR'DAKİ DARBEDİR"

Son günlerde Mısır'da hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet niyaz ediyor, Mısır halkının başı sağolsun diyoruz. Önce şu ilkeyi çok net bir şekilde ortaya koyacağız. Mısır'da bir darbe yapılmıştır. Kimse kimseyi aldatmasın. Darbe kime yönelik olursa olsun, kimi hedef alırsa alsın, kimi koltuğundan indirirse indirsin, kötüdür, zararlıdır, demokrasinin ve geleceğin katilidir. İktidarı sevmiyor olabilirsin, başarısız görüyor olabilirsin. Demokrasilerde bir süre var, sandık var. Hesap o süre içinde sandıkta görülür. Bunun dışındaki her yol gayrimeşrudur, haksızdır, hukuksuzdur.

"DEMOKRASİDE EN İYİ MEYDAN SANDIK MEYDANI"

70 yıl otokratik rejimle yönetilen Mısır'da 1 yıl önce demokratik seçim yapılıyor. Yüzde 50'lilik oyla sayın Mursi Cumhurbaşkanı seçiliyor. 1 yıl içinde içeriden ve dışarıdan her türlü tezgahlar kuruluyor. Meydanlarda toplanmak demokratik bir haktır. Ama meydandaki kalabalığa aldanıp hiç kimse meydanları bütün bir ülkenin fotoğrafı olarak sunamaz. Tahrir'i görenler Adeviye Meydanı'nı niye görmüyorlar? Oradakiler Mısır halkı değil mi? Tahrir Mısır'ın fotoğrafıdır diyenler Adeviye Meydanı'nın karşısında neden susuyorlar? Demokraside en iyi meydan sandık meydanıdır.

"BATI NİYE SUSUYORSUN"

Demokrasi arkasına meydanı alanın dayatmalar yapabileceği bir rejim değildir. Arkasına medyayı alanın dayatmalar yapabileceği bir rejim değildir. Demokrasi arkasına egemen güçleri, hele hele silahlı güçleri, yargıyı alanların halka dayatmalar yapabileceği bir rejim hiç değildir. Mısır'daki olaylar karşısında tüm dünya çok açık bir samimiyet testi içindedir. Bizlerle özel görüşmelerinde darbelere karşı olduğunu söyleyen Batı niye susuyorsun? Şimdi niye konuşmuyorsun? Mısır halkının iradesine saygı duyulmasını niçin istemiyorsunk?

"DARBEYE DARBE DİYEMEYEN DARBE DESTEKÇİSİDİR"

Uluslararası kuruluşlar bu haksızlık, zulüm karşısında ilkeli ve samimi bir duruş sergileyemediler. Darbeye açık açık darbe diyemeyenler darbenin destekçisidir. Türkiye'de ana muhalefet garip garip açıklamalar yapıyor. Bir taraftan darbenin yanında değiliz, öbür taraftan 'Mısır'daki yeni yönetim hayırlı olsun' diyor. Türkiye'deki anamuhalefet tarihi boyunca hep darbelerden beslenerek büyümüştür. Sandıklarla değil darbelerle gelmiştir. Darbeyi kınamayanlar kendi içinde birbirlerine girdiler. Demokrasinin sandık dışında bir yolu olduğunu görsünler dedi. Sevsinler sizi. Bizim milletimizin sandık dışında yol arayanlara hiçbir zaman geçit vermeyecekler, buna inanıyorum.

Darbeyi kınamayanlar, darbeler karşısında tavır takınmayanlar, ama diyenler, ancak diyenler, lakin diyenler ilkesizlik, samimiyetsizlik içindeki apoletli sivillerdir. Mısır'daki darbenin üzerinden tam 4 gün geçti. Biz darbecilerin yanında değiliz. Biz sandık neyi işaret ettiyse onların yanındayız. Avrupa Birliği çıkıp Mısır'daki darbeyi kınayan, darbeye darbe diyebilen net bir açıklamayı henüz yapamadı. Hani sizin AB müktesebatınız. BM çıkıp kararlı bir açıklama henüz yapmadı. Dün akşam BM Genel Sekreteri ile de konuştum. Görüşüyoruz, çalışıyoruz dediler. Tahmin ediyorum ki en yakın zamanda bu açıklamayı yaparlar.

BAZI İSLAM ÜLKELERİ DARBE DİYEMEDİ

Bazı İslam ülkeleri bu olana darbe diyemedi. Afrika Birliği'nin yaptığı samimi açıklamayı Avrupa Birliği yapamadı. Darbeye karşı net bir duruş sergilenmiş olsaydı Mısır bugün meydanlara bölünmeyecek, onlarca kardeşimiz hayatını kaybetmeyecekti. Cumhurbaşkanı Mursi yönetimdeki Mısır'ı yalnız bırakarak darbeye sahip çıkarak Mısır halkını cezalandırıyorlar. Halkı çatışmaya sürükleyecek her davranıştan kaçınılmalıdır. Tutuklanan, gözaltına alınan sayın Mursi ve sayın Başbakan olmak üzere tüm siyasetçilerin derhal serbest bırakılmasını bekliyoruz.

"TÜRKİYE HALKI MISIR'IN YANINDADIR"

Mısır'ın sözde yönetimi 'Türkiye içişlerimize karışmasın' diye açıklamalar yapabilir. Biz kimsenin içişlerine karışmıyoruz. Biz Mısır halkının yanındayız. Mısır halkının her türlü çatışma ortamından kaçınmasını arzuladık. İstanbul'un kardeşi Kahire'ye selamlarımızı gönderiyorum. Tüm Mısırlı kardeşlerimize en kalbi selamlarımızı gönderiyorum. Türkiye halkı Mısır'ın yanındadır. Türkiye hakkın, adaletin, hukukun yanındadır. Hiçbir zaman zalimlerle beraber olmadık, bundan sonra da olmayacağız. Her zaman mazlumların yanında olduk ve devam edeceğiz.

"TARİHİMİZİ OKURSAN NİYE KARIŞTIĞIMIZI ANLARSIN"

Türkiye çok acılar yaşadığı darbelerin kesin ve net bir şekilde karşısındadır. Şu anda Suriye'de de bir darbe rejimi var, demokrasi yok. 100 bin insan öldürüldü şu Suriye'de. Halep'i, Humus'u bombalıyorlmar, dünya nerede? Bize diyorlar ki, Türkiye bu işe niye karışıyor diyorlar. Tarihimizi okursan niye karıştığımızı anlarsın. Her darbeyi halkın geleceğin, umutlarının katili olarak görüyoruz. Türkiye olarak adaletin yanında olmaya devam edeceğiz. Mısırlılar'ın tekrar ayağa kalkması için her türlü desteği vermeye, dualarımızı yollamaya devam edeceğiz.

Bu haber toplam 3152 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri