Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'a Mısır'da coşkulu karşılama

13.09.2011 02:24
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, özel uçak ''ANA'' ile ''Arap baharı''nın yaşandığı ülkelere yaptığı ziyaretin ilk ayağı olan Mısır'ın başkenti Kahire'ye geldi.

Başbakan Erdoğan, Kahire Havaalanı'nda Mısır Başbakanı Essam Sharaf tarafından karşılandı. Dışişleri BakanıAhmet Davutoğluve Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı da karşılamada yer aldı.

Başbakan Erdoğanile eşi Emine Erdoğan, oğlu Bilal, kızı Sümeyye Erdoğan, AK PartiGenel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli de Kahire'ye geldi.

Bu arada, Başbakan Erdoğan, havaalanına gelmeden önce VIP salonunda Türkiye'den gelen polis k-9 köpeği ''Timsah'', arama yaptı.

Havaalanında yaklaşık bin-bin 500 Mısırlı, ''Başbakan Erdoğan Mısır'a hoşgeldin'', ''Mısır ve Türk halkı tek bir yumruk'', ''Mısır-Türkiye el ele'', ''Mısır-Türk kardeşliği'' yönünde sloganlar attı.

Mısırlılar, Başbakan Erdoğan'ın posterlerini de taşırlarken, zaman zaman da tekbir getirdi. ''Erdoğan, ikinci memleketi Mısır'ın kahramanı'', ''Erdoğan, hoşgeldin'', ''Mısır'a hoşgeldin Erdoğan'', ''İyi cetvel merhaba Erdoğan'' yazılı pankartlar dikkati çekerken Erdoğan'ı görmeye gelen bazı Mısırlılar ellerinde taşıdıkları Türkçe yazılı pankartlarda kelime hatası yapıp yapmadıklarını Türk gazetecilere sordu.

Bazı kelime hataları yaptıklarının belirtilmesi üzerine de internetten arama motorundan çeviri yaparak oradaki ifadeleri pankarta yazdıklarını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kendisini karşılamaya gelen Mısırlıları ''Selam olsun Mısır gençliğine, Mısır halkına'' sözleriyle Arapça selamladı.

Mısır Başbakanı Essam Sharaf ile VIP salonundan çıkan Erdoğan, Sharaf ile el ele tutuşarak, Arapça, ''Türkiye ve Mısır el ele. Selam olsun Mısır gençliğine, Mısır halkına. Allah'ın selamı üstünüzde olsun'' sözleriyle kendisini karşılamaya gelen binlerce Mısırlıya seslendi.

Erdoğan'ın sözlerine büyük bir coşkuyla karşılık veren Mısırlılar, ''İslam'ın kurtarıcısı, Allah'ın azizi Erdoğan'', ''Türkiye-Mısır tek yumruk, abluka kırılacak'' yönünde sloganlar atarak, tempo tuttu.

Başbakan Erdoğan ve beraberindekiler daha sonra konaklayacakları otele hareket ederken, kalabalık dolayısıyla konvoy havaalanından çıkmakta güçlük çekti. Güzergah boyunca da çok sayıda Mısırlı, Başbakan Erdoğan'a sevgi gösterisinde bulundu.

Bu arada, Başbakan Erdoğan'ın Mısır seyahatini, Türk medyasının yanında çok sayıda yabancımedyaorganının da takip ettiği görüldü.  

.


 Rotahaber 

 

 

Bu haber toplam 5102 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri