Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan: 'Niye İstanbul’a geliyorsun?’ denseydi bu sıkıntılar yaşanmayacaktı

23.02.2013 15:32
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, geçmiş hükümetlerin büyükşehirlere olan göçün önüne geçebilecek adımlar atmadığını söyledi.
Erdoğan, "Zamanında 'niye İstanbul 'a geliyorsun? İşin ve evin var mı?' diye sorulsaydı bugün bu sıkıntılar yaşanmayacaktı." dedi. Zeytinburnu'nda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi deprem odaklı kentsel dönüşüm projeleri yıkım ve anahtar teslimi ile 437 yeni İETT otobüsünün hizmete alım törenine katılan Erdoğan, vatandaşlara seslendi. 
 
Büyükşehirlere göç konusunda geçmiş hükümetleri suçlayan Erdoğan, "İstanbul son 50-60 yıl boyunca Trakya'dan çok göç aldı. Köyünde, ilçesinde, şehrinde geçim sıkıntısı çeken, eğitim ve sağlık imkanı olmayan ya da muhtelif sebeplerle yüz binlerce vatandaşımız İstanbul'a akın etti. Belediye başkanı olduğum zaman İstanbul'un nüfusu 8 milyondu. Ama şimdi İstanbul'un nüfusu 14,5 milyon. Dönemin hükümetleri bu göçün önüne geçecek tedbirleri almadılar. Bu göçü engellemediler. Çarpık kentleşmeye müsamaha gösterdiler. Ben belediye başkanlığımda 'vize uygulaması' dediğim zaman, ben 'nakil ilmuhaberi' dediğim zaman o günün hükümetleri 'siz bu ülkede insanımıza seyahat özgürlüğünü mü engelliyorsunuz?' dediler. O gün o adımlar atılmış olsaydı, o gün 'sen niye İstanbul'a geliyorsun?' sorusu sorulmuş olsaydı, 'İstanbul'da senin işin var mı, evin var mı? denseydi bugün bu sıkıntıları yaşamayacaktık. Bu sadece İstanbul için değil, göç sıralamasında önde olan diğer illerimiz için de geçerli. Benim vatandaşım kendi köyünde, kendi ilçesinde iş bulabilseydi, çocuklarına bir istikbal umudu görebilseydi İstanbul'a gelmeyecekti. Ama on yıllar boyunca Anadolu için, Trakya için bu imkanlar sağlanmadı." ifadelerini kullandı.  
 
İstanbul'a gelenler için de hiçbir imkanın sağlanmadığını kaydeden Erdoğan, "Başını sokmak için bir çatı arayanlar gecekondular inşa ettiler, ucuz sağlıksız derme çatma konutlara yerleştirildiler. Hükümetler gecekondulara müsamaha gösterdikçe gecekondular büyüdü yayıldı ve şehri adeta kuşattı. Allah göstermesin! Bir yangın olsa o gecekondularda yaşayan kardeşlerimin kaçma imkanı yok. Çünkü hiçbir itfaiye aracının oraya girmesi mümkün değil." şeklinde konuştu.
 
 
 Erdoğan, yaptığı konuşmada milliyetçilik tartışmalarına da değindi. Erdoğan, Kılıçdaroğlu'na seslenerek,"Ben aynı sözleri Rize'de söyleyeceğim. Kılıçdaroğlu sen Hakkari'de mitingte bir tane Türkiye bayrağı sallayamadın" dedi. Başbakan Erdoğan, Hakan Şükür'ün sözlerine de değinerek, " Hakan Şükür, etnik yapı olarak ben Arnavut'um diyor. Mehmet Akif Ersoy da bir Arnavut'tur. Mehmet Akif'i bu Türklükten çıkarıyor mu? Hakan Şükür kardeşimiz bir Arnavut çocuğu olarak bu ülkenin milli takımında ondan fazla formayı giyen yok. Göğsünde ay yıldızlı formayı taşıyan ve en fazla gol atan kardeşimiz... Lafla peynir gemisi yürümez. Eşek ölür kalır semeri insan ölür kalır eseri. Hakan Şükür attığı gollerle tarih oldu. Biz de bu diktiğimiz eserlerle anılacağız. Onlar istese de istemese de" diye konuştu.


 

Bu haber toplam 1496 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri