Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan o manşete cevap verdi

22.11.2013 01:28
Başbakan Erdoğan, Rusya ziyareti öncesi gazetecilerin sorularını cevapladı.
Rusya yolculuğu öncesi havaalanında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dershaneler konusunda Fethullah Gülen ile bir görüşme yapmadığını söyledi. Erdoğan, "Bu, belli bir gruba yönelik bir adım değildir, bir zihniyet, anlayış değişimidir. 'Başarının arkasında dershaneler var' ifadesini asla kabul etmiyorum" dedi.
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2010'da kurulan Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi'nin (ÜDİK) dördüncü toplantısı vesilesiyle Rusya'ya gidiyor.
 
Başbakan, yolculuğu öncesi Esenboğa Havaalanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:
  
''Benim doğrusu Hocaefendi ile bu ara bu konuya yönelik bir görüşmem olmadı ancak ilgili birçok medya içerisindeki ve dışındaki arkadaşlarla görüşme talebinde bulunan birçok arkadaşla görüşmelerim oldu. Kendilerine düşüncelerimiz söyledim.
 
'BUNU DEVLETLE, HÜKÜMETLE KAVGAYA DÖNÜŞTÜRMEK NİYE?
 
Dershaneler konusu Hüseyin Çelik Bey'in Milli Eğitim bakanlığından beri başlattığımız bir anlayıştır. Bu, belli bir gruba yönelik bir adım değildir, bir zihniyet, anlayış değişimidir.
 
(Bir gazetede yayımlanan haber üzerine) 'Biz ne suç işledik ki kapatılıyoruz' bir yaklaşımla sunuyorlar. Ben bu başlığı da iyi düşünülerek atılmış bir başlık olarak görmüyorum. Biz sağlıkta bir dönüşüm yaptık, biz şehircilik, bayındırlıkta bir dönüşüm yaptık. Yapmasaydık hala gecekonduların olduğu bir ülkede yaşıyor olurduk. Biz sistemde Türkiye'de bir değişim yaptık. Göreve geldiğimizde 35 bakandan oluşan bir devlet anlayışı vardı. Biz bunu 28'e düşürdük.
 
80'li 90'lı yıllardaki zihniyetle mi devam edeceğiz? Demişiz ki dershanecilikten okullaşmaya dönüşelim. Adeta 'başarının arkasında dershaneler var' ifadesini asla kabul etmiyorum. Kabul edersek bu şu anlama gelir; bütün okulları kapatın, bu işi dershanelerle götürün.
 
Gelin dershaneler yerine okullar kurun diyorum ve bu konuda size her türlü teşviği verelim diyorum. Öğretmen fazlası varsa verin o öğretmenleri, onları devletin okullarına tayin edelim. Milli Eğitim Bakanlığımız bu konuyla ilgili çalışmalarını yapıyor. Şimdi de inşallah son eksik gördüğümüz bazı yerlerdeki çalışmalardan sonra adımımızı atmış olacağız.
 
YEREL SEÇİM HAZIRLIKLARI
 
Sıkıntılı olduğunu gördüğümüz yerlerde kamuoyu araştırmaları yapıyoruz. 30 büyükşehrimizde bu süreci işletecek olan arkadaşlarımızla ayrıca final görüşmeleri yapacağız. İnşallah önümüzdeki haftadan itibaren açıklayacağız. Şu ana kadar 22 ilimizin büyükşehir adayını belirledik. 8’ini belirlemedik. Onun dışında 11 ilin adaylarını belirledik.İNTERNETHABER
Bu haber toplam 1320 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri