Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan-Obama görüşmesinin ayrıntıları ortaya çıktı

06.09.2016 11:32
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Obama’nın Çin’de yaptığı Suriye görüşmesinde kritik diyaloglar yaşandı.

Hürriyet'in haberine göre; Erdoğan ve Obama’nın başkanlık ettiği heyetlerararası görüşmelere Fetullah Gülen’in iadesi ve Suriye’deki durum damgasını vurdu.

Erdoğan, Suriye’de sürmekte olan Fırat Kalkanı harekâtı hakkında bilgi verirken, PYD konusundaki beklentilerini, Türkiye, müttefiki ABD’den YPG/PYD’nin Fırat nehrinin doğusuna geçmesi konusunda kararlı bir tutum sergilemesini bekliyor. YPG/PYD PKK terör örgütü ile birdir, beraberdir. Yönetiminiz, YPG/PYD ile ilişkisini tamamen kesmelidir.” dedi.

OBAMA: PYD FIRAT'IN DOĞUSUNA GEÇTİ

Bunun üzerine Obama, YPG/PYD’nin Fırat’ın doğusuna geçtiğini anlattı. Obama’nın anlatımının ardından Menbiç kentindeki durum gündeme geldi. ABD heyeti, Menbiç’te YPG/PYD unsuru kalmadığını belirterek “Kalanlar Suriye Demokratik Güçleri’ni oluşturan Arap unsurlar” bilgisini paylaştılar.

ERDOĞAN: PYD ÇEKİLDİĞİNE GÖRE ÖSO ÇATIŞMADAN MENBİÇ'E GİRECEK

ABD’nin verdiği bu bilginin ardından Erdoğan, ÖSO’nun Sacur nehrinin kuzeyini tamamen ele geçirdiğini anlatıp, ÖSO unsurlarının Menbiç’in olduğu cep şeklindeki bölgeye de yerleşmek istediğini de anlattı. Erdoğan, Obama’ya “Artık PYD çekildiğine göre ÖSO birlikleri Münbiç’e çatışma olmadan girecek demektir” görüşünü iletti.

Diplomatik kaynaklar, Obama’nın PYD konusunda Türkiye’nin isteklerini yerine getirme niyetini ortaya koyduğunu, ancak gerçeğin arazide anlaşılacağını söylediler.

Bu haber toplam 1062 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri