Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan ve Obama Arasındaki RESTleşme

17.10.2011 08:29
Davutoğlu, Obama’nın bir görüşmede Erdoğan’ı İran tavrından dolayı eleştirerek, “İran’ı koruyorsunuz” dediğini, Erdoğan’ın da Obama’ya, “Siz de İsrail’in avukatlığını yapıyorsunuz” yanıtını verdiğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, önceki gün Ak Parti Kızılcahamam kampında milletvekillerini dış politika konusunda bilgilendirirken, ABD Başkanı Barack Obama ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İsrail-İran konusunda “atıştığını” anlattı.

Obama‘nın bir süre önce yapılan bir görüşmede Erdoğan’ı İran tavrından dolayı eleştirerek, “İran’ı koruyorsunuz” dediği, Erdoğan’ın da bunun üzerine Obama’ya, “Siz de İsrail’in avukatlığını yapıyorsunuz” yanıtı verdiği belirtildi.

Davutoğlu önceki gün basına kapalı yapılan toplantıda milletvekillerine dış politika konusunda bilgilendirdi. Türkiye’nin dünyada çok önemli bir güç olduğunu belirten Davutoğlu, ABD Başkanı Obama’nın da 9 ayda 11 kez Erdoğan’ı aradığını söyledi. Türkiye-ABD ilişkilerinin her geçen gün giderek arttığını ve ABD’nin Türkiye’ye çok önem verdiğini dile getiren Davutoğlu, “Amerika daha önce Türkiye ile Yunanistan’ı aynı kefeye koyuyordu. ABD başkanları önce Yunanistan’a sonra Türkiye’ye gelirdi. Obama, Türkiye’ye geldi ama Yunanistan’a uğramadı bile. Son 9 ayda Obama, Erdoğan’ı 11 kez aradı” dedi.

Dialogları anlattı

Davutoğlu, Erdoğan ile Obama arasındaki diyaloglardan da örnekler verdi. Davutoğlu geçtiğimiz günlerde Kanada’da yapılan G-20 zirvesinde Erdoğan ile Obama’nın İsrail-İran konusunda konuştuklarını dile getirdi. Davutoğlu, İran’la yaşanan nükleer kriz konusunda Obama’nın Erdoğan’a, “İran’ı koruyorsunuz. İran’ı neden destekliyorsunuz?” dediğini aktardı. Bunun üzerine Davutoğlu, Erdoğan’ın da Obama’ya, “Biz İran’ı desteklemiyoruz. Ama siz de İsrail’in avukatlığını yapıyorsunuz. Bölgede İsrail ile ortak hareket ediyorsunuz” dediğini dile getirdi.

Suriye mesajları

Davutoğlu, Türkiye’nin Suriye politikasıyla ilgili olarak da şunları belirtti: “Halkına zulmeden kimseyle ittifak yapmayız. Ben bugüne kadar Suriye’ye 61 ziyarette bulundum. Son olarak Suriye’yi uyardık ve 14 maddelik bir yol haritasında anlaştık. Hiç birini yerine getirmediler. Sırplar Bosna’da camileri yıktıklarında, İsrail’i Filistin’de cami yıktığında nasıl tepki gösterdiysek, Müslüman ülke olsa da Suriye’de camilerin yıkılmasına aynı tepkiyi gösterdik, gösteririz.”

PKK Kandil’e sıkıştı

Milletvekilleri, Davutoğlu’na PKK terör örgütüne yönelik olarak yürütülen diplomatik çabaları sordu. Davutoğlu da şu yanıtı verdi: “PKK’yı bitirmek için yoğun diplomatik çaba yürütüyoruz. Irak ve Suriye artık PKK’ya destek vermiyor. PKK bölgede yalnız kaldı, Kandil dağına sıkışıp kaldı. Irak’ın merkezi yönetiminin Kuzey’e asker göndererek PKK’ya müdahale etmesini istiyoruz. PKK’nın Avrupa’daki finans kaynaklarını kurutmak için yoğun diplomatik çaba harcıyoruz. Havadan Kuzey Irak’a hareket yaptık ama kimse tepki göstermedi. Haklılığımızı herkes görüyor.”

Davutoğlu İstanbul’un adeta BM merkezi haline geleceğini belirterek, “İstanbul’da BM’nin ofisi açıldı. Bunu BM’nin başka ofisleri takip edecek. İstanbul adeta BM merkezi haline gelecek” dedi. 

Bu haber toplam 3494 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri