Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan sonrası AK Parti'nin oyları ne olur?

21.06.2014 10:17
Başbakan Erdoğan cumhurbaşkanı olursa AK Parti yönetiminde oy oranı ne olur sorusu vatandaşa soruldu.

AK Parti içinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığına aday olup seçilmesi durumunda yerine gelecek isimlerle ilgili kulisler artarken, parti yönetimi de Erdoğan sonrası Ak Parti'nin nasıl şekilleneceği konusunda vatandaşın nabzını tuttu.

Türkiye'den Yücel Kayaoğlu'nun haberine göre, Başbakan Erdoğan'a da sunulan bir ankete göre, “Erdoğan Köşk'e çıktıktan sonra AK Parti'ye oy verir misiniz?”sorusunu ankete katılanların yüzde 42'si “veririm” şeklinde cevapladı.

AK Parti seçmeninin yüzde 79'u da kim başbakan olursa olsun yine AK Parti'ye oy vereceğini söyledi. Ankette, Erdoğan'ın cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda kimi genel başkan ve başbakan olarak görmek istedikleri de soruldu. Bu sorunun cevabı Abdullah Gül, Bülent Arınç, Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan ve Binali Yıldırım şeklinde sıralandı.

“İSİM KONUŞMAYIN” UYARISI

Öte yandan, Başbakan Erdoğan, kurmaylarını Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılacağı 10 Ağustos gününe kadar parti içinde 'Yeni başbakan ve genel başkan” isimleri üzerinde polemik yapılmaması konusunda uyardı. Erdoğan'ın bu uyarıyı Bakanlar Kurulu üyelerine de yaptığı belirtildi. AK Parti kurmayları, “Şimdiden başbakanın kim olacağının konuşulması, tartışılması cumhurbaşkanı seçimlerinin önüne geçer. O sebeple 11 Ağustos sabahı görülmeden isimler üzerinden tartışma olmayacak” görüşünü dile getirdi.

Bu haber toplam 2036 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri