Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan tepkisi Arınç'a sözlerini düzelttirdi

22.12.2012 15:26
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 'dağa çıkma' konusundaki söylediklerini Erdoğan'ın eleştirilerinin arkasından düzeltti.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ''Biz dağa çıkmayı, dağı bir yol olarak kabul etmeyi hiçbir zaman aklımızın ucundan geçirmedik'' dedi.

 
Arınç, Çanakkale Polisevi'nde düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Bir basın mensubunun ''Birkaç gün önce bir konuşmanız oldu. Gündem oluşturdu. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?'' sorusu üzerine Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bir televizyon kanalındaki konuşmasını takip ettiğini belirterek, şunları söyledi:
 
''Sayın Başbakan benim konuşmama atfen sadece, 'bizim yolumuz bu değil ben olsam dağa çıkmam. Hayır biz kendimize ait yol seçtik' sözlerini ifade ediyor. Çok doğru, ben de dağa çıkmam ve çıkmadım. Ben de siyasi hayatım boyunca çok şükür fiziki işkence görmedim. Ama manevi işkenceleri, psikolojik baskıları üzerimde çok yaşadım. Geçmişime bakıyorum. Gençlik kolları olduğum parti, Anayasa Mahkemesi tarafından kapatıldı, dağa çıkmayı düşünmedim. İl başkanı olduğum parti darbeyle kapatıldı dağa çıkmayı düşünmedim. İktidar ortağı olan partim Anayasa Mahkemesi tarafından kapatıldı dağa çıkmayı düşünmedim. Fazilet Partisi kapatıldı, dağa çıkmayı düşünmedim. Eşimin kızımın başörtüsünden dolayı horlandım, aşağılandım, küçültülmeye çalışıldım hiçbir zaman dağa çıkmayı düşünmedim. Bizim de yolumuz böyleydi.''
 
Demokrasiye, özgürlüklere olan inançlarını her zaman muhafaza ettiklerini vurgulayan Arınç, ''Her zaman sabırla hareket ettik. Müspet hareket etmeye çalıştık. Dağa çıkmak bizim de aklımıza gelmedi. Hatta mecazi anlamıyla ifade ediyorum, olumsuz menfi hareketin içinde de olmadık'' diye konuştu.
 
Yollarına her zaman sabırla devam ettiklerini dile getiren Arınç, şunları kaydetti:
 
''Yolumuza devam ettik. Sabırla devam ettik. Ülkemizin bir zaman mutlaka düze çıkacağını, ayrımcılıkların ortadan kalkacağını, insanların kucaklaşacağını hayal ettik. Bir ümidimiz vardı, o ümidimize de AK Parti iktidarı ve hükümetleriyle ulaştık. Fiziki işkence görmedik ama her gün baskı altında, tehdit altında, her gün nefret edilecek varlıklar olarak gösterilen insanlar olarak yaşadık. Hamdolsun bugünlere ulaştık. Bugün milletimiz her gün daha çok özgürlükleri soluyarak yoluna devam ediyor. Doğu ve Güneydoğu Anadolu için de bütün Türkiye için de böyledir. Biz dağa çıkmayı, dağı bir yol olarak kabul etmeyi hiçbir zaman aklımızın ucundan geçirmedik. Dağa çıkma tabiri, zaman zaman Kılıçdaroğlu, Bahçeli ve Mehmet Ağar'ın sözlerinde de geçmiştir. Bu bir semboldür.''
ERDOĞAN O SÖZLERE TEPKİ GÖSTERMİŞTİ 
 
Bülent Arınç geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada BDP'li Gültan Kışanak'a yönelik, 'onun gördüğü işkenceleri görsem ben de dağa çıkardım' demişti. Başbakan Erdoğan, Arınç'ın bu sözlerine de gönderme yaptı.
 
Meclis'te etkinliği olmayan uzantılarla görüşmeyeceklerini kaydeden Erdoğan, "Teröristleri kucaklayanlarla görüşmeyiz. Yani bizim yolumuz 'bana da işkence yapılsaydı dağa çıkarımdım' değil. Dağa çıkışı engelleyebilirsek ne mutlu bize" ifadelerini kullandı.
 
ARINÇ NE DEMİŞTİ?
 
Geçtiğimiz hafta katıldığı bir programda, hala Meclis'te bulunan bir kadın BDP'li vekile çok kızdığını hatta beddua ettiğini ifade Eden Arınç, BDP'li vekilin Diyarbakır Cezaevi'nde yaşadıklarını öğrendikten sonra ona kızmaktan vazgeçtiğini anlatmıştı. Arınç, '17 yaşında genç bir kız iken Diyarbakır Cezevi'nde o kadar ahlaksızca işkenceye maruz kalmış ki o kadar kendisini zorlamışlar ki ben de aklıma gelse dağa çıkardım' diye  konuşmuş bu sözleri tepki çekmişti.
 
Kaynak: AA - ROTAHABER
Bu haber toplam 2206 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri