Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan: Terörle mücadele taviz vermeyeceğiz

31.01.2013 13:22
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanlığı Valiler Toplantısı'na Türkiye'nin terör sorununa değindi. Erdoğan, "Teröre asla taviz vermeyeceğiz" dedi.

İşte Erdoğan'ın konuşmasından önemli satırbaşları...

Büyük sorunları çözerken küçük sorunları ihmal etmek bir ülkeyi büyük, iddialı bir devlet yapmıyor. Büyük ülke ayrıntı gibi görünen meselelerin üzerine giden ve çözen bir ülkedir.

10 yıl önce nasıl yaparız da yurt dışına beyin göçünü engelleriz diye meselemiz vardı. Bugün durum değişti. Bugün nasıl dünyadan Türkiye'ye beyin göçünü arttırırız diye sorunumuz var.

10 yıl önce yıllık turizm gelirimiz 87 buçuk milyar dolardı. 2012 itibariyle 23 buçuk milyar dolara çıktı. Bu kültürel zenginliklerimizn artması ile oldu. Göreve geldiğimizde turizm anlayışı güneşten, kumdan ibaretti. Artık böyle bir turizm anlayışı yok. Dünya turizme nasıl bakıyorsa artık Türkiye'de öyle bakıyor.

Şehrinde hiç turist görmemiş illerimizin bile bugün nasıl turist çekebilirim diye kaygılanması geekiyor. Hamdolsun 81 vilayetimizin dünyada eşi benzeri olmayan potansiyeli var.

Benim siz değerli valilerimden en önemli isteğim sıradancılığı bırakacağız. Protokol valiliği yapmayacağız. Biz halktan biri gibi olacağız. Halk bizi gördüğü zaman kendisini bulacak.

Biz altı sıfırı dediğimizde dedilerki enflasyon patlar enflasyon patlamadı. Hatta Taksim'e çıkıp anırırım diyen oldu bunlar köşe yazarıydı. Ne oldu? Anıramadılar. Onlar bilerek değil onlar belden aşağı vurarak kalem tutturmaya çalıştılar. Onlar kalemlerini kıramadılar. O günden bugüne paramızın değerine bakın. Neler söylediler neler gördüler.

Birileri hesaplar yapıyor. Diyorlarki 2023 hedefleri tutmaz. Biz hedef koyuyoruz. Bu olacak diye birşey yok. Bu bir hedeftir. Bu ülkeTürkiye. Bu millet benim milletim. Hep beraber sarılmamız lazım. Bu terör belası başımızda olmasaydı şimdi farklı bir Türkiye vardı. Şimdi hem terörle mücadele edeceğiz hem de bu hedefleri yakalayacağız. Bizim sıçrayışımız çok farklı olacak. 81 vilayeti siz ayağa kaldıracaksınız. Yan gelip yatmak yok. Alacağız hanımları yanımıza o da yola düşecek hep beraber buraları ayağa kaldıracağız. Terör, yoksulluğun ve kalkınmanın önünde yegane engel oldu.

Şimdi Doğu ve Güneydoğu'daki illerimiz olmak üzere 81 vilayetimiz, vatandaşlarımız bedel ödedi. Bu verilen mücadelenin neticesini alacağız. Bu arada TSK'ya, jandarmamıza, polisimize şükranlarımı ifade etmek istiyorum.

Teröre sadece güvenlik boyutu ile bakmadık. Onlar öldürmenin mücadelesini verdiler, biz sabırla yaşatma mücadelesini verdik. Şuanda terör bizim yoksuluğa karşı verdiğimiz mücadele karışsında artık yoksulluğu kullanamaz. Terör, red inkar ve asimilasyonu hiçbir zaman kullanamaz hale gelmiştir.

Burada valilere önemli görevler düşüyor. Devletin sıcaklığını, değişen yüzünü her şehrimizde vatandaşımıza anlatmamız gerekiyor. Yaptığımız ve yapacağımız hizmetlerle terörün istismar ettiği alanları ortadan kaldırmamız ve süreci devam ettirmemiz gerekiyor.

Yoksulluğa karşı sizlere devrettiğimiz imkanları en ücra mezraya kadar sizler ulaştırmalısınız. Acaba şu gazeteler ne yazar demeyin! Abdestinden şüphesi olmayanın namazından şüphesi olmaz. Biz yaptık mı yaptık. Hatamız da olabilir insanız.

Televizyonda ayakkabısı olmayan çocuklar diye gösterirler. Sankli bütün Türkiye'de çocuklar ayakkabısız dolaşıyor. Eline diline dursun ya. Bütün valilerimiz elbise dağıtımından tutun gıdasına varıncaya kadar birşeyler yapıyor. Eksiklikler oluyor. Bu bir motivasyon kırılmasıdır, moralde eksilmenin habercisidir.

Millet kavramı içinde etnik unsurlar var. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığının bilincini kavraması ve bunun içinde yer alamamız gerektiğini anlamamız lazım. 76 milyonu aynı ailenin bireyleri olarak görmek hepimizin görevidir. Terör etkisi altındaki illere terörün verdiği zararları anlatmak zorundayız.

Terör istismar alanını kaybettikçe, sorun da çok hızlı şekilde çözülecek ve gündemimizden çıkacaktır. Biz terörle mücadelede en ufak bir taviz vermeyeceğiz. Biz bu süreçte demokratikleşmeden, yatırımdan, hukuktan da asla taviz vermeyeceğiz. Girdiğimiz bu süreçte ki bu çözüm sürecimiz de valilierimiz büyük önem taşıyor.

Vatandaşımız sorun çözümüne büyük umutla bakıyor dua ediyor öyle ise bu çalışmalarımız hızlandıracağız. Milletimizle daha yakınlaşmalı ve iklimin değiştiğini hissettirmelisiniz. Devletin yumruğunu temsil eden vali profili bitmiştir.

Vatandaş valisine ulaşamıyor, ulaşması gerekir. Siz aşamadığınız sorunlarda bize ulaşmalısınız. İlgili bakanlıklarla ya da benimle. Benim için 24 saat mesaidir. 24 saat beni arayabilirsiniz. Ben de sizi arayabilirm. Hatta hatta kaymakamları da arayabilirim. Aradıklarım da vardır. 24 saat biz mesaideyiz. Bizim iç,n tatil falan birşey söz konusu değil. Biz tatilde bile mesaideyiz.

Türkiye'de eğitim, sağlık, adalet ve emniyet dedik.

Eğitim alanında yaptığımız reform büyük bir reform. Bu konuda okul, derslik açıklarımızı kapatmamız gerekiyor. Öğretmen açığımız da kapatmak gerekiyor. Öğretmenler neden görevlendirilmiyor diyorlar. Onlara açık söylüyorum. Değerli arkadaşlarım herşey bir plan ve program içerisinde yürüyor. Siz bütçeniz neye el veriyorsa ona göre atama yaparsınız. Biz şuanda milli bütçemizin yüzde 50'sini eğitime ayırıyoruz. Aynı şekilde sağlıkta attığımız adımlarda böyle. Yarın da İstanbul'dan 500 yeni tam donanımlı ambulans gönderiyoruz. 10 yıl önce nerde Helikopter ambulans, jet ambulans! Şimdi bunlar var. Şuanda 22 tane jet ve helikopter ambulansa sahibiz.

İnşallah 2013 yılının ekonomik göstergeleri ne kadar güçlü olursa bizimde desteğimiz o denli artacaktır. 
Bu haber toplam 1780 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri