Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan: Türkler hayal kırıklığına uğradı

02.11.2011 14:32
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Alman Bild gazetesine konuştu...
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türklerin çok olumlu baktığı Almanya'dan AB konusunda beklediği destek alamadığını ve hayal kırıklığına uğradığını söyledi. Bild gazetesine konuşan Erdoğan, Türkiye'nin AB üyeliğinin Almanya'daki Türklerin entegrasyonuna büyük katkı yapacağını belirterek, Berlin'in AB konusunda daha fazla destek vermesi gerektiğini de belirtti.

Erdoğan, Alman siyasetinin ülkedeki 3 milyon Türk'ün toplumla bütünleşmesini yeterince dikkate almadığı eleştirisinde bulundu. Başbakan Erdoğan, Almanya'daki Türklerin tamamının çifte vatandaş olmasını arzu edeceğini belirtti. Almanya'ya giden ilk neslin misafir olduğunu, ancak pek çoğunun Almanya'da kalarak artık geri dönmeyi düşünmediğini belirten Erdoğan, "Almanya'da şu an 350 bin kişiye istihdam sağlayan 72 bin Türk işveren bulunuyor. Dünün misafir işçileri bugün artık işveren, akademisyen, sanatçı oluyor." dedi.

Alman hükümetinin Türkiye'yi AB'ye üyelik isteğinde yeterince desteklemediğini belirten Erdoğan, "Alman siyaseti, Türkiye'nin AB üyeliği için çok daha fazlasını yapmalı. Çünkü bu uyumu önemli ölçüde hızlandıracaktır." diye konuştu. Erdoğan, bir ülkedeki farklı toplulukların sorun değil zenginlik kaynağı olarak görülmesini istedi.

"AŞKIN DİLİ VAR MI?"

Erdoğan, Türkler'in Almanya'ya yerleşmeden önce Almanca öğrenmesi zorunluluğunu da eleştirdi. Almanya'daki bir Türk gencin Türkiye'den bir kızla evlenmek istemesi durumunda Almanca öğrenmesi istendiğini vurgulayan Erdoğan, "Aşkın dili var mı?" diye sordu ve "Almanca bilgisini en önemli ön koşul ilan eden, insan haklarını ihlal eder." dedi.


 

Bu haber toplam 1410 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri