Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan ve Putin Moskova Merkez Camii'ni açtı

23.09.2015 15:56
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan beraberindeki heyetle Moskova’ya gitti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Moskova'da rekonstrüksiyonu yapılan 111 yıllık Merkez Camii'nin açılışı için Rusya'ya gitti.

7 YILDA YENİLENDİ

1904 yılında yapılan Moskova Merkez Camii'nin, Tatar iş adamı Salih Erzin tarafından yaklaşık yedi yıl önce başlanan yenileme ve büyütme çalışmaları sona erdi ve Kurban Bayramı öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ve üst düzeyde birçok devletten gelen davetlinin katılımı ile resmi açılışı bugün gerçekleştirildi. Açılışa Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de katıldı. Açılış sonrası Erdoğan ve Putin Kremlin Sarayı'nda bir görüşme de yapacak.

 

TATAR MİMARİSİNİ YANSITIYOR

20 yüzyılın başlarındaki Tatar mimarı örneğini yansıtan Merkez Camii, Sovyetler Birliği zamanında Moskova'da faaliyet gösteren tek cami olarak kaldı.

10 BİN KİŞİLİK KAPASİTESİ VAR

Üç katı ibadet salonu, diğer katları ise abdest alma odalarından oluşan caminin alanı 20 kat büyüdü ve artık 10 bin kişiyi ağırlayabilecek kapasiteye getirildi.

PROJENİN MALİYETİ 170 MİLYON DOLAR

Mimarlar 111 yıllık caminin klasik dekorasyonunu ve gelişmiş teknik donanımı tek bir projede birleştirmeyi başarmışlar. Binada hava temizliği için gerekli donanım, klimalar, 7 asansör, konferans salonu, yayın yapılması için monitörler bulunuyor.

MİHRAP VE MİNBER TÜRKİYE'DEN

Konu ile ilgili DHA'ya açıklamada bulunan Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Dr. Dursun Aygün, "Yaklaşık 7 yıl önce başlandı ama son 1,5-2 yıldır gösterilen büyük gayretle camiinin inşaatı tamamlandı. Bu caminin iç kısmını tenzilatını kalem işlerini, mihrap, minber, kürsü, halı ve avize gibi bütün tefrişatını da Diyanet İşleri Başkanlığı'mız ve Türkiye Diyanet Vakfı'nın katkıları ile tamamlanmış oldu. Biz Türkiye olarak, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak buradaki Müftüler Konseyi ve dini idare ile iş birliği içerisinde güzel bir hayır hizmeti gerçekleştirdik. Umarım iki ülke ilişkilerine olumlu katkı sağlayacaktır." dedi.

Bu haber toplam 2112 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri