Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan ve Putin'den ortak açıklama!

03.12.2012 18:20
Erdoğan ile Putin ortak basın toplantısı düzenledi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile '3. Üst Düzey İşbirliği Konseyi Toplantısı sonrası 9 farklı anlaşmaya imza attı. Ardından gerçekleştirilen basın toplantısında gazeteciler başta Suriye meselesi olmak üzere enerji başlıklarını iki lidere yöneltti.

Türkiye'nin sınıra yerleştirmek için NATO'dan talep ettiği patriot savunma sisteminin eski bir sistem olduğunu ifade eden Rusya lideri Putin, Suriye'nin elinde nükleer silah bulunmadığını söyledi.

Rus liderin bu sözleri esasında nükleer silah ürettiği iddia edilen İran'a karşı bir önlem olarak patriotların yerleştirildiği ifade etmek için bu şekilde bir açıklama yaptığı ileri sürülüyor.

"LİBYA'YI KURTARDINIZ DA NE OLDU"

Suriye'deki muhalif gruplarla ilgili olarak da Libya'daki ABD elçiliğine yapılan saldırıya dikkat çeken Putin, 'Suriye'nin nükleer silahı yok. Hatta nükleer silah üretmeye yakın bile değil. Patriot sistemi dünyanın en iyi sistemi değil. Biz Suriye rejimini korumuyoruz o rejimin avukatı değiliz. Bizi kaygılandıran Suriye'nin geleceğidir. Yakın zamanda yapılan hataların tekrarlanmasını istemiyoruz. Biliyorsunuz Libya'daki militanları bazı rejimler nasıl desteklemişti. Sonuçta ABD büyükelçisinin ölümüyle neticelendi. Biz Türkiye ve dünya ile beraber çalışmalarımız sürdüreceğiz.' diye konuştu.

İŞTE ERDOĞAN VE PUTİN'İN ORTAK AÇIKLAMALARININ SATIR BAŞLARI

Toplantıda ilk olarak Başbakan Erdoğan söz aldı. İşte Erdoğan'ın açıklamalarının satır başları..

BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN KONUŞMASI

Ekonomi ve ticari ilişlilerimiz büyük bir gelişme gösteriyor. Göreve geldiğimizden bu yana ticari ilişkilerimiz 7 kat arttı. Rusya Türkiye'nin ikinci büyük ticari ortağı konumundadır. Ticaret hacmimiz yıl sonunda 35 milyar dolara yaklaşmaktadır. Siberbank Denizbank'ı satın alarak bankacılık sektörüne giriyor. Bizim girişimcilerimiz de Rusya'da 10 milyar doları aşan yatırımlar gerçekleştirdi.

İnşaat firmalarımızın başarılı inşaat projelerine özellikle değinmek isterim. 1400 proje ile Rusya projesinin büyük güvenini kazanmıştır. Her iki ülke için de iftihar neticesi olacak projeleri sürdürmeyi temenni ediyoruz. Nükleer Enerji kuruluşu Akkuyu'daki nükleer santral için sermaye arttırımı memnuniyetle karşılanmıştır. Toplam yatırım büyüklüğü 20 milyar dolar ile Türkiye'nin tek kalemdeki en büyük yatırımı olacak.

İki ülke arasındaki insani ve kültürel ilişkileri de etraflıca ele alma imkanı bulduk. Aziz şehitlerimizin hatıralarının yadedilmesi için karşılıklı anlaşmaları imzaladık. Rusya turizmde Almanya'dan sonra Türkiye'de ikinci sırada yer almakta. Bu halklarımızın kaynaşması noktasında çok büyük öneme haiz. Halkların birbirlerini daha iyi tanımasına yönelik çalışmalarımız farklı bir şekilde de gelişme gösterecektir.

Suriye başta olmak üzere Ortadoğu'nun durumunu da değerlendirme imkanı bulduk. Filistin'in BM'de tanınması için Rusya'nın verdiği destekten ötürü teşekkürlerimi tekrar ifade etmek isterim. Dış politika prensibimizin dostumuz Rusya ile ilkesel prensipte uyması bizi memnun etmiştir. Suriye halkının özgür iradesinin hakim kılınması komşumuz Suriye'de barışın yeniden tesisi hayati öneme sahiptir. Esasen aramızdaki samimi diyalog Türkiye - Rusya ilişkilerine damga vuran stratejik derinliğin doğal bir neticesidir. Karadeniz havzasındaki işbirliğimiz en güzel örneği teşkil etmektedir. Nitekim hedefimiz 100 milyar dolarlık bir ekonomik ticari ilişki seviyesine çıkmaktır.

PUTİN'İN KONUŞMASININ SATIR BAŞLARI

Önümüzdeki yıllarda 100 milyar dolarlık bir ticaret hedefi koyuyoruz. İkili ilişkileri güçlendirmeye, telekominikasyon, uzay tarım ve enerji alanlarında ticari ilişkilerimiz gelişecek. Biz en kısa sürede nükleer enerji santralini hayata geçirmek istiyoruz. 20 milyar dolarlık bir yatırımı kendi başımıza finanse edeceğiz.

Geçen yıl Denizbank bir Rus bankası tarafından satın alındı. Bu ticari adım Avrupa'daki en büyük ticari hamle oldu. Toplantıda insani konulara değindik. Yüzden fazla Türk öğrenci nükleer konusunda Rusya'da eğitim görüyorlar. Turizm alanında işbirliğimiz çok ciddi boyutlara ulaşmış durumda. Rusya ve Türkiye kritik ortaktır.bugün Türkiye'deki Rus şehitlikleri ve Rusya'daki Türk şehitliklerin korunmasını kapsamaktadır.

GAZETECİLERİN SORULARI

Rus Gazeteci: Suriye'deki durum ve Türkiye'nin pozisyonunu nasıl değerlendirdiniz?

Biz bu sorunu hem insani hem de diğer noktada olanlarla ilgili konuştuk. Suriye'nin geleceğiyle ilgili pozisyonlarımız aynı ama ama geleceğin hangi adımlarla oluşturulacağına yönelik farklı bazı düşüncelerimiz var. Yeni fikirler üretilmiştir. Biz bu fikirler üzerinde çalışacağız. Türkiye ve Rusya komşu ülkelerdir. Rusya milli sınırlarına çok yakın bölgelerde bu olaylar meydana geliyor.

Rus Gazeteci: Türkiye'deki ilk nükleer santral projesini açıkladınız. Güney Akım projesini de hatırlattınız. Türkiye bir enerji habına dönüştürülecektir. Bu projelerde önceliklikler var mı?

Her şey plana göre sürdürülmektedir nükleerde. Yatırım hacmi 20 milyar dolar olacak bu proje için herhangi bir sorun görmüyorum şimdilik. Türk tarafı da aynı şekilde bu projenin gerçekleştirilmesine ilgi duyuyor. Türkiye'nin enerji habına dönüştürülmesi doğru evet ama bu güzergahlarının çeşitlendirilmesi bizim için önemli. Kuzey akım projesini bitirdik güney akım projesinin adımları atılacak. Mavi Akım projesini geliştirebiliriz.

SURİYE'DE NÜKLEER SİLAH YOK

Türk Gazeteci: Suriye'ye yaptırım konusunda veto hakkını kullandınız?

Suriye'de nükleer silah yok. Patriot silahlarına gelince dünyanın en iyi silahı değil eski sistem. Türkiye'nin kaygılarını anlıyoruz paylaşıyoruz. Bu durumda ek sınırda durumun oluşturulması yanlıştır. Biz Suriye'deki rejimi korumuyoruz. Onların avukatı değiliz. Bizi endişelendiren Suriye'nin geleceğidir. Yakın gelecekteki yanlışların tekrarlanmasını istemiyoruz. Libya'da ABD elçiliğinde yaşananlar ortada. Yeni fikirler ortaya atıldı yeni fikirler üzerinden çalışılması lazım.

Türk Gazeteci: Türkiye'ye konulacak petriotların size zarar verebileceğini düşünüyor musunuz?

Suriye bir yabancı ülkeye taarruz yapacak durumda değil.

BAŞBAKAN ERDOĞAN SURİYE KONUSUNDA KONUŞMADI

Başbakan Erdoğan: İran'la petrol alışverişi konusunda bize bir takım yaptırımlara uyamayız diyoruz. Bu bizim stratejik noktamız diyoruz. Takas noktasında da yapacağımızı da kendilerine söyledik. Buna benzer şeyleri farklı ülkeler yaparken oluyor da Türkiye yapınca neden olmasın. Her ülke kendi çıkarlarını düşünüyoruz. Türkiye'de kendi çıkarlarını düşünecektir.
 

Bu haber toplam 3124 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri