Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan yanlış hesap yaptı!

29.09.2013 23:35
Başbakan Erdoğan'ın yanlış hesap yapmakta usta olduğunu söyleyen Independent yazarı Patrick Cockburn ilginç ifadeler kullandı.

Independent gazetesinin köşe yazarlarından Patrick Cockburn, Türkiye’nin “çalkantılı bölgeye liderlik yapma şansını kaçırdığını" öne sürerken “Türkiye, nüfuzunu önemli ölçüde artırıp birçok kişinin canını kurtarabilirdi. Ama tam tersini yaptı” savını dile getirdi.

Türkiye’nin Suriye politikası Batı’da tartışılmaya devam ediyor. İngiliz Independent gazetesinin köşe yazarlarından Patrick Cockburn, “Türkiye'nin, çalkantılı bölgeye liderlik yapma şansını kaçırdığını” öne sürdüğü yorumunda Türk hükümetinin bölge politikasına ağır eleştiriler yöneltti. Patrick Cockburn, 2011 yılında Türkiye’nin Arap devletlerine model olması fikri varken iki yıl sonra Ortadoğu’da çok az dostu kaldığını belirterek Türkiye’nin eş zamanlı olarak bölgesindeki dört Şii gücü İran, Irak, Suriye ve Lübnan’daki Hizbullah’ı “düşman”a dönüştürdüğünü, Mısır’ın yeni rejimini öfkelendirdiğini iddia etti.

-"SURİYE’DE ILIMLAŞTIRICI ROLÜ OYNAMAK İÇİN İYİ BİR KONUMDA İDİ”-

“Daha ciddi olanı ise, Türkiye’nin Suriye’deki iç savaşta kaybedebilecek tarafı destekleyenler arasında yer almasının, felaketten başka bir şey getirmemesidir” gibi ağır bir eleştiride de bulunan Cockburn, şöyle devam etti: “Böyle olmayabilirdi. Başlangıçta Ankara, Suriye isyanının başlanğıcında ılımlaştırıcı bir rol oynamak için iyi bir konumda idi çünkü Cumhurbaşkanı Beşar Esad ile iyi ilişkileri vardı ancak aynı zamanda Türk-Suriye sınırın açık tutulmasının kendileri için hayati önemi taşıyan isyancılar üzerinde baskı yapabilecek durumda idi.” -

“ERDOĞAN YANLIŞ HESAP YAPTI"-

Cockburn, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve partisinin Türkiye içerisinde gösterdikleri “kabiliyet ve sabrın” Suriye ve Irak politikalarının hamlığına “tezat” oluşturduğunu savunduğu makalesinde Türkiye sınırlarının ötesinde Erdoğan’ın “sağlam siyasi dürtülerinin” yok olduğunu, “yanlış hesap yapmada usta” haline geldiğini iddia ettikten sonra şu değerlendirmeyi de yaptı: “Türkiye, kendisine farklı taraflar arasında arabuluculuk yapmaya imkan veren daha nötr bir tutum alsa nüfuzunu büyük ölçüde artırıp birçok insanın hayatını kurtarabilirdi. Ama bunun yerine, tam tersini yaptı.”

İndependent yazarı “Türkiye, Mısır’daki Müslüman Kardeşlere verdiği destek nedeniyle kendi Sünni koalisyonu içerisinde yalnız ve büyük bir ekonomik bedeli ödüyor” savını öne sürüp işlerin daha kötüye de gidebileceğini yazdığı yorumunda Erdoğan’ın “hatalarının”, İngiltere’nin eski Başbakanı Tony Blair’in Ortadoğu’daki başarısızlıklarını anımsattığını belirtti. Cockburn Blair için şöyle dedi: “Türk Başbakanı gibi üç seçim ardarda kazandı. ABD ve AB liderleri ile uğraşmaya alışıktı. Ancak Irak ve Lübnan’a gelince sağduyusu yok oldu ve kibri kendisini yanlış yola soktu” iddiasında da bulundu.ROTAHABER

Bu haber toplam 2214 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri