Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan: Yapılan olay casusluktur

13.03.2014 00:24
Başbakan Erdoğan, 24 TV'nin canlı yayınında yaklaşan yerel seçime ve gündeme ilişkin gelişmeleri değerlendiriyor.
Başbakan Erdoğan, Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Karaalioğlu'nun sunduğu  Yerel Seçime Doğru programına katıldı. 
 
Başbakan Erdoğan, bugün Siirt ve Mardin'de konuştuğunu Mardin'e 2 saat geç gitmesine rağmen vatandaşların meydandan ayrılmadığını ve kendilerine çok büyük teveccüh gösterdiğini anlattı. 
 
İşte Başbakan'ın açıklamalarından satırbaşları:
 
-Adalet Bakanı ile görüşmemi servis edeni bulmamız lazım
 
-Bu yaşananları daha önce bugün yaşananları düşünmem imkansızdı. Dostça bir araya oturup yemek yediğimiz insanlardı. 
 
EVLERE BROŞÜR DAĞITMAYA BAŞLADILAR
 
-Bugün 80 bin broşür bastırıp evlerin altından dağıtmışlar. Bunlar yakalandı. Aynı zamanda Siirt'te hazırladıkları broşürleri dağıtmaya kalkıştılar. Bunun seçime kadar devam edeceği ortada. 
 
-Paralel yapının başındaki Pensilvanya'daki zat ben bugüne kadar oy kullanmadım oy kullanmayacağım diyor. 10 sene onlarla birlikte idik. Biz yine aynı partiyiz.  Ya o zaman doğru yaptı. Ya şimdi doğru yapıyor. Bunun ortaya konması lazım.
 
DÜNYANIN HER YERİNDE ONLARIN OKULLARINA REFERE OLDUK
 
-Ben Hüseyin Bey bakan iken dersane sistemine karşı olduğumu söyledim. Bununla ilgili çalışmalara başlamasını söyledi. Ben arazide on yıllarımı verdim. Anadolu'da insanımız bundan bizi ne zaman kurtaracaksınız diyor.  Biz İlkokuldan ünversiteye kadar okutuyoruz.  Onlar arada öğrencileri alıyorlar ondan sonra da bütün işi dersaneler yapıyormuş gibi gösteriyorlar, okulları siliyorlar. 
 
-Mardin'de bir hanfendi geldi,  okul hayatı boyunca hiç dersaneye gitmemiş buna rağmen yine de istediği okullara gidebildiğini söyledi. Biz dersaneler olayını reforme edelim, kaldıralım dedik. Önce biz okullara dönüştürelim, onlar bize eğitim imkanı versin, biz de destek olalım demiştik. Bu Danıştay'dan döndü.
 
-Devlette çalışanların dersanelerle ne alakası var. Bizi dünyanın değişik ülkelerindeki okullarına davet ettiler gittik, o ülkelerde bu okullara refere olduk. 
 
-(Dinlemeler) Bunların içerisinden olup da ayrılan arkadaşların ifade ettiği gibi 30-35 yıl bu işin  mazisi var. Demek ki 30-35 yıl hazırlığını yaptılar, devletin belli kurumlarına sızmayı başardılar. Bu niyet samimi değildi. Bu son yaşananlar iyiki oldu. Bize düşen devleti bu virüslerden temizlemek. Önümüze bilgiler akmaya başladı. Son MGK'da yaptığımız açıklamada söylendiği gibi ulusal güvenliği tehdit var. Görmemezlikten gelemeyiz. Bizim attığımız adım gerekli tedbirleri almak istikametindedir.
 
TAMAMEN CASUSLUK BU
 
- Bizim yaptığımız tespitlerde bu işin 30-35 yıllık bir mazisi var. Devletin bazı hassas kurumlarına sızmayı başardılar. Bu niyet samimi değildi. Art niyetliydi. Amaçları bu yolla devleti nasıl ele geçirmekti.
 
Devleti ciddi anlamda bu virüslerden atmamız gerekiyor. Bu iş önümüze bilgilere akmaya başladı. Havuz bu noktada zenginleşiyor. Son MGK toplantısında da dediğimiz gibi ulusal güvenliğe bir tehdit var. Bu unsuru göz ardı edemeyiz. Bu konuda tedbirler almak zorundayız.
 
-Bu tamamen casusluktur. Bunların olayı basit bir ajanlık olayı değil. 
 
-Biz iyi niyetimizin kurbanı olduk. Biz devlet kurumları için hiç kimse için böyle birşey düşünemeyiz. Bu kavun değil, insan, memur alıyorsun bunun araştırma incelemesi yapılır öyle alınır. Ama bunlar istihbarata sızmışlar.  Ben MİT'e emniyetin teşkilatına güvenemezsem nereye güveneceğim. Bunları biz kurmadık elimizde bulduk.  Denetleme görevini yapanlar da onlardır. 
 
AĞZIYLA KUŞ TUTSA BİTTİ O İŞ
 
-Bu iş şirazesinden çıkmış. Bu olay olunca bir şeyi tespit ettik. Bunlar 3 önemli şey var. Takiye var, yalan var, iftira var. 3'ünün neticesinde fitne var fesat var. Kandırmadır diyebiliriz. Şimdi ağzıyla kuş tutsa bitti o iş. Şimdi hamd olsun bu tür bir şeyi tespit etmek yakalamak bundan sonra atacağımız adımlar süratle neticeye ulaştıracaktır. 
 
YETER Kİ O KİŞİLER DEVLETE GÜVENSİN
 
-Bazı iş adamaları bunlarla özel ilişkilere girerse, ben bu işi nasıl çözceğim.  Bana güvenmiyor da hala onlara güveniyorsa bizim yapacağımız birşey yok. 
 
-Namuslular, namussuzlar kadar cesur olmazsa bu iş çözülmez. İstediği kadar tehdit olsun insanlar devletine güvenmek zorundadır. Gerekirse koruma altına alırız.  Bize açıkça durumlarını anlatanlar olursa biz gerekeni yaparız. 
 
-Hiçbirşeyle ilgisi alakası olmayan insanlar 25 Aralık'ta masaya oturtulmak istendi.  O işi yürüten savcının da ne olduğu ortaya çıktı. 13. Ağır Ceza'nın Meclis'i tanımaması da bunun örneğidir. HSYK bundan önce devreye girmesi gerekirdi ama girmemişti. Bu tür yerlerde olanlar bir makamın kendilerini  hesaba çekeceğini düşünmezse bu ülkede düzen kurulmaz.  Birisi kalkıp yasama organını tanımıyorum diyorsa bunun hesabını vermesi gerekir.  Sen yasal olarak kaldırıldığın halde ben tanımam diyorsun sen kimsin.
 
-Benim ağzımdan bugüne kadar İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ile ilgili birşey duydunuz mu. Ama bunu artık demek durumundayım. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı hakkında dosyalarla yargı karşısında. 
 
-Aynı olay Edirne'de vardı. Aynı olay  Aydın'da var. Benzer şeyler benim belediye başkanlarım için de söz konusu. 
 
-Bugünlerde montaj dublaj artık moda oldu. teknoloji hayli ileri gitmiş, buna rağmen  bu montajları grup salonunda alıp dinletiyorsun, bu edep adapla ilgili. Biz bunun değerlendirmesini yapmadık. Ama gerekirse atılması gereken adımları atarız. 
 
 
ULUSLARARASI RAPORLAR ÖYLE DEMİYOR
 
-Biz yola çıktığımızda 3Y başlığımız vardı. Yolsuzluk, Yoksulluk, yasaklar, biz bunlarla mücadele etmeseydik bu noktalara gelmezdik. Göreve geldiğimizde Türkiye'nin milli geliri 230 milyor dolardı, şimdi Türkiye'nin geliri 800 milyar doların üstünde. Faizler ve Gayri Safi Hasıla, enflasyon rakamları ortada. 
 
-İngiltere merkezli uluslararası şeffaflık örgötü var. 2002 yılında Türkiye yolsuzlukta 65. sıradaydık. 2013'te 177 ülke arasında yapmışlar türkiye 53. sıraya gelmişiz.
 
CEMAAT DEMEYECEKSİN ÖRGÜT DİYECEKSİN
 
Size oy vermeyeceğini söyleyen bir cemaat var? (soru)
 
Bir defa buna cemaat diyemezsin. Buna örgüt diyeceksin, neden korkuyorsun ? Cemaat demeyeceksin örgüt diyeceksin.
 
Toplanacaklar devletin başbakanına beddua edecekler. Bu mu cemaat. Bu cemaat değil bu bir örgüt. Burada her türlü densizlik var.
 
 -(Bakanların fezlekeleri) Bunların bu kadar telaşı, seçim meydanlarında kendilerin malzeme temin etmekten başka bir şey değildir. Bugüne kadar benim ağzımdan İzmir Belediye Başkanına dair birşey duydunuz mu? 300 küsur yıl bir ceza ile yargılanmak üzere yargıda. Ana muhalefetin başındaki zat kendi büyükşehir belediye başkanının bu durumunu hiç görüyor mu? Ama biz bunları konuşmuyoruz. Benzer şeyler benim partimin belediye başkanları için de geçerli. Bakan arkadaşlarımızla ilgili sabit bir suç mu vardı sürekli ekranda gündeme getiriyorsun?
 
-Sanıkta bir şey elde edemeyeceklerini gördüler. Değerlendireceğiz oradan da bir şey çıkacağına inanmıyoruz. Bunun müracaatı yapıldıktan sonra 1 hafta içinde meclis başkanının okuması gerekir. Mecliste reddedilir veya açılır. 
 
-Yola çıktığımızda 3 Y vardı: Yolsuzluk yasaklar yoksuzluk. Göreve geldiğimizde Türkiye'nin milli geliri 230 milyar dolar şimdi geldi 850 milyar dolara. 
 
17 ARALIK SONRASI EKONOMİ
 
- Bu olaylar sadece bir rüzgar gibi gelip geçer. Piyasalar artık hemen kendisini toparlıyor.
 
- Türkiye ekonomisi zemini artık sağlam. Bundan sonra çok daha iyi olacak.
 
- Ocak ve Şubat ayına bakıyoruz tüm zamanların rekorları kırılıyor. Bunlar devamlı olarak artıyor.
 
AMİRİNE İTAAT EDEN DEĞİL ABİSİNE İTAAT EDENLER 
 
-Paralel yapıya yönelik atacağımız adımlarda hedefimiz karar verici olanlardır. Biz STK'lar değil, devlet içinde karar mekanizmaları içinde yer alıp da yanlışa sevk edenler varsa gereğini yapacağız. Bizimle ilgili özel bazı mahrem şeyleri araştıranlar varsa bunun uluslararası nitelikleri varsa bunlara yerinde kalabilir diyebilir miyiz. 
 
BİZ İMAMLARI SADECE CAMİDE BİLİRDİK
 
-Artık bir savcının veya bir mahkemenin veya tek hakimin verdiği kararla dinleme mümkün değil. O konuda siparişler vardı. Artık gayri hukuki dinleme bu ülkede kalmayacak. dinleme paranoyasından Türkiye kurtarılacak. Amirine itaat eden değil, abilerine itaat eden mantık vardı. Bir yargı imamı, emniyet imamı gibi imamları duyduk. Oysa biz imamı sadece camide bilirdik. Şimdi bir de alufte çıktı. Biz bunları konuşurken haya ediyorum. Biz hallere düşecekmiydik. Buhale nasıl geldik. buna çanak tutan işadamı sanaçtısı, başka kesimler var. Zarar çıktı ortaya. Ama iyi ki bu çıktı. Bunun sonu hayr olacak. 
 
Buna cemaat diyemezsin. Bu cemaat değil, örtütür. Cemaat hayır işi yapar. Yurtta öğrencileri paralarını alıp eve alacaksınız, gece kaldırıp başbakana bakanlara beddua ettireceksiniz, karşı çıkanları da kapıya koyacaksınız bu mu cemaat, bu densizliktir. 
 
-Bugün Kredi Yurtlar Krumu olarak bugün yurtlara aldığımız öğrenci sayısı 811 kişidir. 
 
 
- 3 dönem milletvekilliği yapan kişi 1 dönem ara versin ondan sonra tekrar devam edebilir dedik. Bu arkadan taze hücrelerin yer bulmasına neden oluyor. Bizde birçok kişi değişti. Genç dinamik arkadaşlar geldi. Bu seçimde kadınların yeri AK Parti'de çok fazla olacak. İstediğimiz kadar değil ama...
 
Bu haber toplam 1296 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri