Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan ziyareti iptal mi? İran'dan flaş açıklama!

30.03.2015 00:12
İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Kaşkavi, Erdoğan'ın programında değişiklik olmadığını açıkladı.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Kaşkavi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 7 Nisan'da başkent Tahran'a yapacağı ziyaret programında bir değişiklik olmadığını duyurdu.

İran resmi ajansı IRNA'nın haberine göre, Tahran'da konuşan Kaşkavi, bir soru üzerine, "Bildiğimiz kadarıyla Erdoğan'ın ziyaret programı değişmedi" dedi.

Kaşkavi, "Her söze uygun bir cevap verilmesi gerekir" diyerek İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'in Erdoğan'ın sözlerine "Uygun bir dille cevap verdiğini" ileri sürdü.

"Bölge ülkelerinin birbirini suçlamak yerine, bölgenin gerçekleri ve şartlarını göz önünde bulundurarak sorunları ortak bir şekilde çözmeleri gerektiğini" dile getiren Kaşkavi, "Bölgedeki mevcut şartların görmezden gelinerek açıklama yapılmaması gerektiğini" ifade etti.

"GELMESİN" TEPKİLERİ TARTIŞMA KONUSU OLMUŞTU

İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyonu Başkanvekili Mansur Hakikatpur'dan sonra hatip Ayetullah Hasan Ameli de, İran Dışişleri Bakanlığından, Erdoğan’ın Nisan ayında yapılması öngörülen Tahran ziyaretinin “gözden geçirilmesini” istemişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 26 Mart'ta Fildişi Sahili Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Alassane Vattara ile düzenlediği ortak basın toplantısında, İran'ın bakış açısının değişmesi gerektiğini belirterek, "İran bölgeyi domine etme çabası içinde. Yemen, Suriye ve Irak'ta ne gücü varsa çekmesi lazım" demişti.
Erdoğan'ın açıklamaları sonrası İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanvekili Mansur Hakikatpur, Erdoğan'ın ziyaretinin iptal edilmesi için Dışişleri Bakanlığı'na çağrıda bulunmuştu.

Bu haber toplam 1400 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri