Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'a hakaret eden Alman komedyene soruşturma!

15.04.2016 15:03
Almanya, Erdoğan'a hakaret eden komedyene soruşturma açıyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret içeren şiirinden dolayı komedyen Jan Böhmermann’ın yargılanmasını isteyen Türkiye’nin talebiyle ilgili kararını az önce açıkladı. Merkel, Böhmermann'le ilgili soruşturma başlatılması talebini kabul etti.

 

Alman hükümeti, devlet televizyonu ZDF'te yayımlanan "Neo Magazin Royale"adlı programda Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ağır hakaretler içeren bir şiir okuyan Böhmermann'ın yargılanmasını isteyen Türkiye'nin talebini karara bağladı.

Erdoğan'a hakaret eden komedyene şok!

Hafta başından bu yana federal hükümetin bu konudaki kararı bekleniyordu.

Deutsche Welle Türkçe'nin Der Spiegel'e dayandırdığı habere göre, karar Alman hükümeti içinde de derin görüş ayrılıklarına neden oldu. Başbakanlık dava açılmasına onay verilmesini isterken, Dışişleri Bakanlığı ise buna karşı çıktı.Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier'in yakın çevresinden alınan bilgilere göre, Alman Bakan dava açılmasına onay verilmesine sıcak yaklaşmıyor.

 

NE OLMUŞTU?

Alman ZDF kanalında Cumhurbaşkanı Erdoğan üzerine mizah içerikli bir video klip yayınlanmış, Türkiye bunun üzerine Alman Büyükelçi'yi Dışişleri’ne çağırarak nota vermişti.

Olayın Alman kamuoyuna yansımasının ardından kabare sanatçısı Jan Böhmermann, ZDF kanalında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ağır hakaret içeren şiiri okumuştu.

ZDF kanalı şiiri daha sonra yayından kaldırmış ve internet sayfasından da silmişti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel pazar akşamı Başbakan Ahmet Davutoğlu ile bir telefon görüşmesi yaparak, metnin bilinçli olarak hakaret amacıyla yazıldığını söylemişti.

 

BAŞVURU NASIL OLDU DA ŞANSÖLYE’YE KADAR GİTTİ

Alman Ceza Yasası’nın 103’üncü maddesi yabancı devlet adamları ve diplomatik temsilcilerine hakarete cezayı düzenliyor. Hakaret cezası 3 yıla kadar hapis veya para cezası öngörüyor. Eğer hakaret iftira niteliği taşıyorsa, hapis cezası 3 aydan 5 yıla kadar çıkabiliyor.

Alman Ceza Yasası’nın 104’üncü maddesinin ‘a’ fıkrası, yabancı devlet adamlarına hakarete Almanya’da dava açılabilmesi için üç şart koşuyor:

- Almanya’nın o ülkeyle diplomatik ilişkilerinin bulunması.
- Benzeri yasanın o ülkede de var olması.
- Cezanın takibi için adı geçen ülkenin Alman hükümetinden yetki talebinde bulunması.

 

Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği bu çerçevede, Alman Dışişleri Bakanlığı’na komedyen Böhmermann hakkında “Soruşturma başlatılması için girişimde bulunun” diye yazılı nota verdi. Alman hükümeti, Türk hükümetinin notası üzerine Başbakanlık, Dışişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı'ndan uzmanların oluşturduğu bir komisyon kurmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da "hakaret" suçunu düzenleyen 185'inci madde uyarınca Böhmermann hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Her iki soruşturma da ZDF kanalının merkezinin bulunduğu Mainz kentindeki savcılık tarafından yürütülüyor.

 

ALMAN DEVLET TELEVİZYONU: ŞİİR CEZA MUAFİYETİ KAPSAMINDA

Alman devlet kanalı ZDF’nin görevlendirdiği hukuk bürosunun yaptığı incelemede,Böhmermann'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında okuduğu şiirin cezayı gerektiren sınırları aşmadığı kaydedildi.

Anayasanın kamu yararı ile ilgili konularda hiciv özgürlüğünü güvence altına aldığına dikkat çekildi.

Söz konusu şiirin, "bireysel ve genel zevklere uygunluğundan bağımsız olarak" anayasadaceza muafiyeti kapsamında olduğu bildirildi.

Şiirin biçimi ve içeriği ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onurunu incitmeyi hedeflemediği, aksine bu konularla eleştirel bir tartışma yaratmayı amaçladığı kaydedildi.

 

Bu haber toplam 1360 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri