Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'dan Barış Zirvesi'nde soykırım resti!

24.04.2015 02:30
İstanbul'da düzenlenen Barış zirvesinde konuşan Erdoğan önemli açıklamalarda bulunuyor...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1915 yılı olaylarıyla ilgili olarak "soykırım" olarak kabul edilen ülkelere seslendi, askeri arşivlerin açılması teklifinde bulundu. Ermeni diasporasının iddialarının hepsinin mesnetsiz ve dayanıksız olduğunu kaydeden Erdoğan, Avrupa Birliği ülkelerine seslenerek "Askeri arşivlerimizi açmaya hazırız. Bizim endişemiz ve korkumuz yok biz inanıyoruz ve biliyoruz. Bizim ecdamımız zulmetmemiştir."diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,Çanakkale Kara Savaşları'nın 100. yılı kapsamında İstanbul'da düzenlenen "Çanakkale 100. Yıl Barış Zirvesi Yüksek Düzeyli Oturumu"nda konuştu. Avrupa Birliği'ne seslenerek 1915 olaylarının 'soykırım' olarak kabul edilmesini sert bir şekilde eleştirenCumhurbaşkanı Erdoğan, askeri arşivleri açma teklifinde bulundu. İşte Erdoğan'ın konuşmasından bazı satır başları;

"EYY AVRUPA BİRLİĞİ..."

"AB Türkiye'nin arşivlerini açmasını nasihat ediyorlar. Eyy Avrupa Birliği, biz arşivlerimizi açmaya hazır olduğumuzu bir milyona yakın belge ve bilginin olduğunu her zaman söylüyorum. Hatta ve hatta askeri arşivlerimizi açmaya hazırız. Bizim endişemiz ve korkumuz yok biz inanıyoruz ve biliyoruz. Bizim ecdamımız zulmetmemiştir.

Kazanı ve kaybedeni ile Çanakkale savaşının tüm tarafları olarak bugün bir aradayız. Geniş katılımla bir araya gelerek verdiğimiz mesajı çok önemli görüyorum. Yöneticiler olarak üzerinde durmamız gereken husus ülkelerimizi bu tür yıkımlara sürülemeden nasıl kurtarabiliriz olmalı. Kriz bölgelerinde başlayan nüfus hareketi tüm dünyaya yayılıyor. siyasi sorunlara arkasını dönenler kendilerini kandırıyor. Buradan bir kez daha diyorum 'Dünya 5'ten büyüktür' Tüm dünya iki ülkenin dudağı arasına mahkum edilemez. Zalim ile mazlumun ayrımını yapmayan bir sistem insanlık vicdanında asla meşruiyet kazanamaz. 

CETVELLE ÇİZİLEN SINIRLAR SORUN HALİNE DÖNÜŞTÜ

Birinci dünya savaşı örtülü olarak halen sürüyor. Bu savaş sonrası tesis edilen düzen doğal mecrasına uygun değildir. Cetvelle çizilen sunu sınırlarlar çözüm değil, sorun kaynağı haline dönüştü. 1. dünya Savaşı'nın ardından kurulan statünün sürdürülemez haline geldiğini kabul etmemiz gerekiyor. Dünyanın kadim medeniyetlerine ev sahipliği yapmış Ortadoğu'nun içinde bulunduğu durum vahim." AKDENİZ'DE YAŞANAN FACİALAR

"Akdeniz'de Ege'de botlarla kaçanlar boğuluyor. Bunlar insan değil mi? Nerede kaldı insan hakları evrensel beyannamesi?  Hiç bir siyasi denge bahanesi bunca masumun kanının dökülmesini haklı gösteremez. "

FİLİSTİN DEVLETİ KURULANA KADAR ÇÖZÜM MÜMKÜN DEĞİLDİR

"İsrail-Filistin ihtilafı ortadoğu'da barışın önünde büyük bir engeldir. Başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devleti kurulana kadar bu sorunun çözümü mümkün değildir. Avrupa birliği içinde giderek yayılan ırkçılık ve İslamofobi gibi akımlar barış projelerini imkansız hale getiriyor. Kendi sorunlarını çözemeyen AB küresel meseleler konusunda etkili olabileceğini düşünmüyorum."

BU İDDİALARIN HEPSİ DAYANAKSIZDIR, MESNETSİZDİR

"Çanakkale ile birlikte bir düzine cephede savaşan ülkenin kendi içinde asayiş sorunu yaşaması kaçınılmazdır. 1915 olayları konusundaki ermeni iddialarının hepsi dayanaksızdır, mesnetsizdir. 1915'te yaşanan Ermeni nüfusunun ülkenin güney kesimlerine göç ettirilmesidir. Yaşanan sıkıntılar arşivlerimizdedir."

ASKERİ ARŞİVLERİ AÇMAYA HAZIRIZ

"AB Türkiye'nin arşivlerini açmasını nasihat ediyorlar Ey AB biz arşivlerimizi açmaya hazırız. Ermenilerin arşivlerinde varsa onlarda açsınlar. Biz askeri arşivlerimize açmaya hazırız. Biz kendimize güveniyor ve inanıyoruz. Bizim ecdadımız zulmetmemiştir."

UZATTIĞIMIZ BARIŞ ELİ HAVADA KALDI

"Ermeni diasporası Türkiye'de yaşanan 40 bin ermeni vatandaşına sorsun Türkiye'de size karşı zulüm var mı diye. Yaşanan hiç bir acıyı yok saymadığımız gibi acıların yarıştırılmasına da rıza göstermeyiz. Hayatını kaybeden Ermeniler Osmanlı vatandaşıydı. Tarihi kin ve nefret aracı haline getirmenin başta Ermeni toplumuna bir faydası yoktur. Uzattığımız barış eli havada kaldı. Bugün Ermeni iddialarına destek veren ülkelerin hiç birini Türkiye kadar temiz sicile sahip değildir. Ermeni toplumuyla sorunumuz yok. Ortak bir noktada buluşacağımıza inanıyorum."

y.20150423195111.jpg

Bu haber toplam 1610 defa okunmuştur
insan
muhammed
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
24 Nisan 2015 Cuma 06:59
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri