Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'dan BDP'ye cesur olun çağrısı

02.02.2013 02:41
Başbakan Erdoğan, katıldığı bir televizyon programında ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ndeki canlı bomba olayına ilişkin açıklamalarda bulundu.
Başbakan Erdoğan, Habertürk'te Fatih Altaylı'nın sunduğu Teke Tek programında gündeme ilişkin soruları soruları yanıtlıyor.
 
Başbakan Erdoğan yaptığı açıklamada saldırıyı düzenleyen örgütün net olarak DHPK-C olduğunu açıkladı.
 
Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:
 
-Şu an itibarıyla son geldiğimiz nokta bu personel girişinde önce personeldeki ilk girişi bu canlı bomba geçiyor. Geçtikten hemen sonra patlatıyor ve tabii bu patlama sebebiyle kendisi malum akıbete uğruyor.
 
-Şu ana kadar kafatasındaki bir ben onu açıkça ortaya koyuyor. Fakat yine de çok daha emin olabilmek için oradan DNA testlerine gitmek suretiyle. Bu testleri yarın sabah itibarıyla kesinleştirip nihai netice açıklanacak. Şu an elimizde isim olarak memleket olarak mevcut ama.
 
-Başbakan olarak prensibim nihai neticeyi aldıktan sonra açıklama. Ancak net olarak DHKP/C'li olduğu kesin. Daha önce bu kişinin yapmış olduğu bazı eylemler var. Yurtdışına çıkışlar girişler vs. Bütün bunlar netleştikten sonra açıklamayı yapalım. Programa gelmeden önce ABD'li Büyükelçiyi arayarak geçmiş olsun dileklerimi ilettim.
 
-Ölen güvenlik elemanına Allah rahmet etsin. Bir de NTV'den bir kızımız var. Büyükelçi 'ben davet ettim' diyor. Didem Tuncay kızımızın durumu ağır. Allah'tan ona da şifalar diliyoruz, ailesine geçmiş olsun temennilerimizi iletiyoruz.
 
- Suriye ile bu işin ilişkisi ihtimalini vermiyorum. Suriye Türkiye'de şu anda teröre yönelik ekstra bazı adımların içerisinde.
 
 
 
BAŞBUĞ'A TERÖR ÖRÜTÜ DİYENİ TARİH AFFETMEZ
 
- Bu bizi dilhun eden bir konu. Kuvvetler ayrılğı prensibi bir defa birbirlerinin alanına girmeye ne yazık ki çok müsait. Daha önce sayın Ahmet Necdet Sezer'in döneminde yargıyı adeta bu erkleri üzerine çıkaran bir Meclis konuşması vardı. Bu ifadeler çok eleştiri aldı.
 
- Ne yargının yürütme, ne yürütmenin yargı üzerinde bir üstünlüğü olamaz. Hepsinin anayasanın tanımladığı o kategoride hizmetini vermesi lazım. Başta Genelkurmay Başkanım olmak üzere diğer generallerimiz hiçbirisine kalkıp da bir alışılmış anlamda 'terör örgütü mensubu' demek çok ciddi bir yanlıştır ve bu affedilemez. İlker Başbuğ'un tutukluluğunu 'terör örgütü mensubu' diyenleri tarih affetmez.
 
- Bir defa TSK bir örgüttür ama terör örgütü değildir. Bu anayasal örgütün başıdır dersen eyvallah. Ama terör örgütü dediğin zaman affedilir bir yanı yok. Bu çok ciddi bir yanlış. Mesela orada emekli olan komutanlarımız var generaller var. Bu noktadaki yaklaşım tarzı çok yanlış.
 
- Belli makamlarda olan insanlar bazı insanaları artık öyle bir hale getirmiştir ki, bu kaçar mı, durur mu bunu bilir.
 
İSTİHBARAT PAYLAŞIMI İYİ
 
- Biz 10 yıldır terörle mücadele ediyoruz. Şimdi birkaç yıldır terörle mücadelede istihbarat paylaşımında iyi bir noktaya geldik. Geçmişte paslaşmalar olmuyordu, ciddi sıkıntılar yaşıyorduk.
 
- Gerek Genelkurmay Başkanım, gerek kuvvet komutanların, üst komuta kademesi araziden çıkmıyor. Genelkurmay Başkanı operasyonu yürütüyorsa, kuvvet komutanları o operasyonu yürütüyorsa moral başka oluyor. Sürekli içiçeyiz, benimle olsun, Cumhurbaşkanımızla olsun. Bu aşağıya güven veriyor.
 
BAZI ÖZELLEŞTİRMELER İPTAL EDİLEBİLİR
 
- İdeolojik hareket edemezsiniz. Batan ülkeleri artıda gösteriyorsunuz bizi hala ekside. Bütün bu olanlardan gelişmiş ülkeler de şikayetçi. Biz ne diyoruz 'Verseniz de vermeseniz de'. Yatırımcı Türkiye'nin güvenilir ve inanılır olduğunu biliyor.
 
- Şimdi fonlar da gelecek. Kredi kuruluşları itibar kaybına uğradı. Biz şimdi Fich'le anlaşma yapacağız. Şimdi Türkiye bazı kredi kuruluşlarıyla ilişkisini kesti. Şimdi arkadaşlarımız Körfez'e gidiyor. Demosrasyonlar ikili görüşmeler yapılıyor. Ben inanıyorum ki çok ciddi fonlar Türkiye'ye gelmeye başlayacak.
 
- Biz belki bazı özelleştirmeleri iptal edeceğiz. Örneğin otoyol meselesi, köprüler meselesini tekrar masaya yatıracağız. Daha yüksek beklentilerimiz var.
 
- Teröre karşı bir ortak mücadeleyi vermemiz lazım. Teröristin iyisi kötüsü olmaz. Terörist, teröristtir. Bu mücadeleyi biz milletçe beraber, ortaklaşa omuz omuza verirsek, terörizmin belini kırarız. Terörizmin belini kırdığımız anda da Türkiye pik yapar. Her yönde yapar, demokraside de ekonomide de yapar. Bu noktada bizim önümüzü kesmeye evelallah kimsenin gücü yetmez.
 
- Suriye'nin Ankara'daki patlama ile ilişkisinin olduğuna ihtimal vermiyorum..
 
- Bugünkü canlı bombanın cebinden bir tane basın kartı çıksa onun için de 'basın mensubuydu' diyecekler. Bunlar iyi yaklaşım tarzları değil. Bizim burada teröre karşı ortak mücadeleyi vermemiz lazım. Teröristin iyisi kötüsü olmaz. Biz bu mücadeleyi ortaklaşa verirsek terörizmin belini kırarız
 
- Biz 10 yıldır terörle mücadele ediyoruz. Şimdi birkaç yıldır terörle mücadelede istihbarat paylaşımında iyi bir noktaya geldik. Geçmişte paslaşmalar olmuyordu, ciddi sıkıntılar yaşıyorduk.
 
- Ben Sağlık Bakanı'mdan hiç bir şikayetim yok. Bu bir devir teslim sürecidir. Biz bir taraftan insan yetiştirirken bir taraftan da meslek körlüğü başlar. Bir de bizim önümüzdeki süreci hazırlamamız lazım. Recep Bey tam seçimde devir teslim yapıp da görevi devretmesi farklı ama parlamentoda bir arkadaşımızın devralması çok daha önemli. İki bakanımız el ele fotoğraflandı. Bu çok anlamlı bir görüntü. Mehmet Bey şimdi Sayın Akdağ'ın görüşünden faydalanacaktır.
 
- Şu anda birileri neden Ada'ya gidiliyor diye tepkiler geliyor. Ama biz umursamıuyoruz. Ne yapmamız gerekiyorsa onu yapıyoruz. Biz siyasi partiye de diyoruz ki siz PKK'nın uzantısısınız. Eğer barış istiyorsanız cesur olun diyoruz. İradenizi ortaya koymaktan gecikirseniz barış gecikir. Ki barışa biran önce ulaşalım. Parlamentonun içi barış mücadelesinin verilmesi gereken yerdir. Silahlar barışın güvencesi değildir barışın en büyük tehdididir. Adaya gönderildi geldiler ve kendilerine süreci koruyabilmek için çok konuşmak değil iş yapalım. Bizi farklı mesajlar vermeye zorlamasınlar. Biz Diyarbakır'da cenaze törenine izin vermek zorunda değildik. Orada konuşma yapıyorsun sonunda barışı isteyen başbakan Kürt kardeşlerimi bombalıyor diyor. Orada kan beynime sıçradı.
 
Biz diyoruz ki Ada'ya gidip gelirken bize parlamentodaki parlamenter diliyle konuşacaksın. Kalkıpta bunları söylersen o zaman ben o kişiye iyi niyetle bakmam. Biz bir defa bu söylemi yerinde kullanan kimse ona anlayış gösteririz.
 
- Gerek Genelkurmay Başkanım, gerek kuvvet komutanların, üst komuta kademesi araziden çıkmıyor. Genelkurmay Başkanı operasyonu yürütüyorsa, kuvvet komutanları o operasyonu yürütüyorsa moral başka oluyor. Sürekli içiçeyiz, benimle olsun, Cumhurbaşkanımızla olsun. Bu aşağıya güven veriyor.
 
- Bölücü terör örgütünün 4 boyutu var: İmralı, Kandil, Avrupa ve parlamento. Dedikleri şey şu "İmralı ne derse biz onu yaparız". Bunda samimilerse şu anda İmralı beklentilerimizi cevap verecek şekilde adımlarını atıyor. Şu anda silahların bırakılmasından yana bir tavrın içerisine gidiliyor. Bu işin artık çıkışı yok.
 
- Biz ne dedik, 'yurtdışına çıkacaklarsa sınır noktasında biz iktidar olarak elimizden gelen bütün imkanlarımızı seferber edeceğiz, bundan önce olduğu gibi dokunmaya fırsat vermeyeceğiz'.
 
- Bu bittiği zaman eğer benim Kürt vatandaşımı seviyorlarsa benim Kürt kardeşime en büyük iyiliği bunlar yapmış olacaklar. Çünkü operasyonlar bitecektir.
 
- İdris Bey benim çok çok eski arkadaşım. İmam Hatip'ten sınıf arkadaşım. Çalışkan, pek diplomaya doyan bir arkadaşımız değil, gayretlidir. Bu süreç içerisinde herşeyi değerlendiriyoruz. Bu değerlendirmeler içerisinde de, istişarelerimiz vs. bu süreç içerisinde böyle bir değişim. Terör olayı bizim için çok çok önemli bir süreç. İdris kardeşim aslında gözü kara bir kardeşimdir. Terör bölgelerinde görülmesiyle vs. Bu noktada herhangi bir sıkıntı sözkonusu değil. Fakat böyle bir değişimin olması ihtiyacı yaptığımız araştırmalar neticesinde doğmuştur.
 
- Anlaşabileceğimiz partilerle devam edeceğiz. Azami müşterekte anayasayı yaparız. Eğer referandum için yanımızda bir ortak bulursak bizim bir anayasa çalışmamız var. Onunla yola devam ederiz. Bizim olmazsa olmazımız Başkanlık sistemi değil. Ama bunun gücünü milletimizden alırsak çok seri karar alacağız. Benim üzerinde durduğum başlık şu; örneğin yarı başkanlık sistemi, kendine has bazı doğruları var. Bunları alıp bir Türk tipi başkanlık sistemi getirelim. Amerika'yı Rusya'yı taklit etmemize gerek yok.
 
- Ak Parti'de 599, CHP'yle ilgili 454 belediye,MHP'yle ilgili 231, BDP'yle ilgili 96, diğerleri 141 soruşturma açıldı. Benim dosyalarım Beledi Başkanı olduktan sonra dosyalar pik yaptı. Şimdi Ana Muhalefet bizim Kayseri Belediye Başkanı'na taktı. Aldığı tazminatları da Kayeri'ye sucuk olarak dağıtıyor. Ben de Kılıçdaroğlu'ndan tazminat kazandıkça biriktiriyorum. Şu anda kesin rakam aklımda değil ama baya bir birikti.
 
- Biz bu yola çıkarken arkadaşlarımıza şunu telkin ettik: Dava adamı olmak başka bir şey. Biz bu kararı alıyoruz ama geriyi tıkamayacağız. İleriye sürekli adam yetiştireceğiz. Amerika'da 2 dönem çalışıp gidiyor. Biz 3 dönem dedik ve bir dönem ara verip devam edebilir. Biz sadece ülkemizin içinde değil dışında da ciddi hizmetler verebiliriz. Mesela sayın Davutoğlu'nu biz ilk etapta dışarıdan bakan olarka atadık.
 
- Ben bu konuyu Çırağan'daki bir toplantıda söyledim. Bu dediğiniz kredi Derecelendirme kuruluşları da oradaydı. Siz birer siyasi kuruluş musunuz yoksa derecelendirme kuruluşu musunuz? Sizin tabloları net ortaya koymanız lazım. BAtan ülkeleri aşağıda bizi nerelere koyuyorsunuz. Örneğin komşumuzla alakalı 6 kat birden abarttılar. Nereden görülmüş? Bir anda 6 dediğin zaman o zaman kuşlar bile güler. İdeolojik yaklaşım söz konusu. Dünyada gelişmiş ülkeler de şikayetçi. Şimdi biz diyoruz ki siz bize verseniz de vermeseniz de yatırımcı gerçeği biliyor.
 


 
Bu haber toplam 1932 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri