Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'dan bomba açıklamalar

14.01.2014 15:14
Başbakan Erdoğan, muhalafete HSYK ile ilgili anayasa değişikliği teklifinde bulundu, cemaatin tepe yönetimini Hasan Sabah çetesine benzetti.

Erdoğan, muhalefetin Anayasa değişikliğini birlikte yapmayı kabul etmesi halinde TBMM Adalet Komisyonu'nda görüşülen HSYK ile ilgili yasa teklifini dondurabileceklerini söyledi.

Cemaatin tepe yönetimini vatana ihanetle suçlayan Erdoğan, gündemdeki davaları "Sahte ihbar mektuplarıyla, tasarlanmış ve ayarlanmış yargı mensuplarıyla insanların nasıl mahkum edildiklerini belirgin şekilde görebiliyoruz." sözleriyle eleştirdi.

Cemaatin tabanı ile yönetimini ayırdığının altını çizen Erdoğan, paralel yapılanma için "Olayın aslı şu, acırsanız acınacak hale gelirsiniz." ifadelerini kullandı.  

"Tarihte biz nice hainler gördük" diyen Erdoğan, "11 yıl boyunca nasıl her saldırıyı bertaraf ettiysek, bugün de göğsümüzü siper edeceğiz." açıklamasını yaptı.

Bu süreçte asla ve asla moralsiz olmayacaklarını belirten Erdoğan, partiden istifa edenleri ihanetle suçlarken, milletvekillerine umutsuzluk zehrini kalplerine yaklaştırmamaya çağırdı. 

Erdoğan, 17 Aralık darbe girişiminin birçok sinsi hedefin yanında, çözüm sürecini de hedeflediğini savundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İşte Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar:

İHANET HAREKETİ

Demokrasimize yönelik en büyük, en ağır ve en ahlaksız darbe girişimine tevessül edildi. 17 Aralık Türkiye'nin demokrasi ve hukuk tarihine kara bir leke olarak geçmiştir. 17 Aralık komplosu hazırlık aşaması, uygulama şekli, içerden ve dışardan aldığı destek ve talimatlar boyutuyla diğer tüm darbe girişimlerini geride bırakmış, millete, devlete, demokrasiye yönelik ihanet hareketi olarak kayıtlara geçmiştir. 17 aralık ihanet hareketi olarak kayıtlara geçmiştir. Bilgilendirilmesi gereken üst kademeleler bilgilendirilmiyor.

MANİDAR ZAMANLAMA

Yargı ve Emniyet içindeki bir örgüt son derece hukuksuz biçimde tamamen gizli olarak yürüttükleri soruşturmaları mahalli seçimlere 3,5 ay kala, yani son derece manidar bir zamanda düğmeye basmak suretiyle başlatıyorlar. Bunun geçmişine baktığınız zaman 3 yıla kadar uzanıyor. Aklınız neredeydi, bunca zamandır, bu tür adımları niye atmadınız? Demek ki burada niyet apaçık ortada. Burada açık apaçık ordada. İharet projesinin paydaşlarıyla harekete geçiyor. kendilerine servis edilen fotoğraf ve görüntüleri yayınlamaya başlıyor.

GÖREV DAĞILIMI YAPILMIŞ

Şantaj çeteleri acayip çalışıyor. Akşam olduğunu sorgu tamamlanıyor zanlılılarlairlikte bakanlarımız suçlu ilan ediliyor. 25 çuval gelecek, bunlar açılmadan anında adım atılacak. Saban operasyon yapııyor 12 saat sonra infaz ediliyor. Olaylar iki ayrı mahkemede yürütülüyor. Tam bir algı operasyonu. görev dağılım yapılmış kimin ne yapacağı tek tek belirlenmiş, yazılı ve görsel medyada görev dağılımı yapılmış. Uluslararası basına yoğun bir dezerformasyon yapılmış. Maşa olarak kullanılan örgüt kampanyanın fitilini ateşlemiştir. 

Hangi araca ihtiyaç varsa hepsi harekete geçirilmiş. Kirli plan seçimlere üç buçuk ay kala devreye sokulmuş.

Telaşa kapılmış oysaydık onlara hizmet etmiş olurduk. Seçimlere girerken muhalafetin umutsuz olduğunu umutsuz çevrelerin hükümete yönelik çirkin eylemlere gireceğini deflarca hatırlattım. 

17 aralık çirkin tezgahın tezahür ettiği tarih oldu. milletin ferasetini hesaba katmadılar veya katamadılar. Kamuoyunun algısını esaret altına alma tuzağını milletimiz bozdu. Her ilinden mesajlar aldık. 81 vilayetten dünyanın sayısız şehirlerinden bize dular ettiklerini gördük.

İNTİKAM PEŞİNDELER

Tezgahı tertip edenlerin hesaba katmadıkları başka bir husus daha vardı. Türkiye üzerine kimin ne hesabı varsa onların arzularını yeine getirmeye çalıştılar. Faizleri yükseltelim dediler, enerji politikalarını sarsalım dediler. Türkiye'nin İstikrarlı istikrarlı büyümesini engelleyelim dediler.

Mavi Marmara'nın, Mısır'da dik duruşun, İran'da, Irak'ta ilkeli dış politikanın, Suriye'de insani tavrın, Filistin'de vicdani itirazın intikamını alalım dediler

Bize dış mihrakları soruyorlar. Allah aşkına soruyorum bu operasyon başarıya ulaşmıs olsaydı kazanan kim olacaktı? Bu operasyon milli olan ne varsa ona kastetmiştir. Bu operaspon çözüm süreçine kastetmiştir, bu operasyon MİT'e kastetmiştir. Dünyanın hiçbir yerinde yargı mensubunu kendi teşkilakına husumet beslediğine şahit olamazsınız.

SAVCIYA MAŞALIK SUÇLAMASI

Reyhanlı’daki olaylar olduğu zaman, bu beyefendi Adana’da kalkıp Reyhanlı’ya gitmemiştir. 7 gün senin aklın neredeydi? Niye gitmedin oraya? Sormazlar mı? Ben buradan hatırlatıyorum. Hadi buyurun ilgili olanlar bunu incelesinler.

Mit'e yönelik hasmane tutum milli olamaz. Açıkça söylüyorum kendi ülkesinin değil ülkesinin düşmanlarına maşalık etmiştir. Menbusu alıkları örğütten talimat alıyor ve öyle hareket ediyorlar.

SAHTE İHBAR MEKTUPLARI SAHTE DELİLLER

Kamoyunun gözü önünde yayın yoluyla, manşetlerinde, ekranlarında suç işleyenler ifadeye dahi çağrılmazken, köşe yazarları her gün ifadeye çağrılıyor. Benim ifadelerimi manşete çekti diye gazete yöneticileri ifadeye çağrılıyor. Sahte ihbarlar üzerinden ülkeyi kaosa sürükleme cüretinde bulunabiliyor.

Sahte ihbar mektuplarıyla, tasarlanmış ve ayarlanmış yargı mensuplarıyla insanların nasıl mahkum edildiklerini belirgin şekilde görebiliyoruz.  Tamamen örgüt saikiyle yapılıyor.

ACIRSANIZ ACINACAK HALE GELİRSİNİZ

 17 Aralık'tan bugüne kadar, devletin kurumları içinde nasıl çark kurulduğu, nasıl bir örgütsel yapılanmaya gidildiği net olarak ortaya çıktı. Göreceksiniz, bundan çok daha fazlası ortaya çıkacak.

ACIRSANIZ ACINACAK HALE GELİRSİNİZ

Biz diyorduk ki dünyaya yönelik, muasır medeniyetler seviyesinin üzerine ülkemizi nasıl çıkaracağız, buna yoğunlaşalım. Bütün gayretimizi, enerjimizi, herşeyimizi buraya verelim ama maalesef içeride de ister istemez, şimdi buraya da biraz enerji harcamak durumunda kaldık. Çünkü biz bunları meydana çıkarmak zorundayız. Kim olursa olsun, artık olayın aslı şudur: Acırsanız acınacak hale gelirsiniz. 

TAKİYE VE KOKUŞMUŞLUK

Nasıl bir takiyenın, kokuşmuşluğun, çürümüşlüğün hüküm sürdüğü ortaya çıkacak. Malezya'da beraberimizdeki medya mensuplarına da ifade ettim: Virüs vücuda girmiş, sinsi bir şekilde yerleşmiş, çoğalmış, bir anda vücudu esir almak üzere harekete geçmiş. Ancak bu bünye, kendisini sinsi virüslere teslim edecek kadar zayıf bir bünye değil.

Hasan Sabbah kim?

İran’daki İsmailiyye Devletinin kurucusu ve Batıniliğin bir kolu olan Haşşaşin fırkasının reisi.  Hasan Sabbah ve taraftarları, Büyük Selçuklu Vezirî Nizamülmülk’ü şehit ettiler. Ajanlarını devlet teşkilatları içine, hatta saraylara ve evlere kadar sızdırıp her tarafa şüphe ve korku yaydılar. Horasan ve Huzistan bölgesindeki bazı kaleleri de ele geçirip, ticaret ve hac kâfilelerini soydular. Hasan Sabbah, 1124 senesinde öldü.  Ölümü üzerine eski güçlerini kaybeden Alamut Bâtınîleri 1256'da Moğollar tarafından kalenin fethedilmesiyle birlikte imha edildiler.

Ancak Alevi kesimleri bu görüşlere tepkili. Onlara göre Hasan Sabbah, bütün yaşamı boyunca İsmaili inancının özgürce yaşanması için çalıştı. Haşhaş kullandıkları iddialarından dolayı karalamak amacıyla haşhaşi adı verildiğini savunuyorlar.

HASAN SABBAH ÇETESİ BENZETMESİ

Büyük Selçuklu Devletinde Haşhaşiler denilen gözü dönmüş gizli bir örgütün devlet bünyesini nasıl esir almaya çalıştığını, gerektiğinde düşmanlarla nasıl işbirliğine gittiğini, asırlar önce millet olarak yaşadık ve gördük. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bu sinsi virüslere, devlet bünyesini terketmeye yönelik sızıntılara asla geçit vermez ve vermeyecektir

MESELE YARGININ TARAFSIZLIĞINI YİTİRME MESELESİDİR

Önümüzdeki mesele kuvvetler ayrılığına ya da yargı bağımsızlığına ilişkin bir mesele değildir. Mesele yargının bir örgüt tarafından adeta teslim alınarak tarafsızlığını yitirme meselesidir. Yasama yürütmeye yargı yüretmeye müdahele etmesi kesinlikle olmaz olamaz. Bağımsızlık derken gücünü diğer erklere kullanmada fırsat olarak görülürse bu sıkıntıdır. Bizim hesap vereceğimiz merci millettir.

Lütfen AB üyesi ülkelerin HSYK ile lgili netleşmiş bir yapısı var mı hepsinde farklı uygulamalar vardır. Yargının bir kısmı tarafsızlığını yitirmişse siyasi operasyonlara kılıf bulmuşsa öncelikli mesele yargının tarafsızlığı meselesidir. 

YARGIYI ÖRGÜT SULTASINDAN KURTARMAK

Yassıada kararları mahkeme vermiştir. 12 Eylül'de gençlerin yaşını büyütüp idam eden de mahkemelerdi. Hatırlayın belli bir ideolojinin etkisi alına giriyor ve tarafsızlığını yitiriyor ve kamu vicdanında yaralar açıyordu.

Yargıyı bir örgütün tehlikeli sultasından kurtaracak, yargı bağımsızlığını tesis edeceğiz. Atacağımız adım budur. Yapacağımız değişiklik anayasaya aykırılık tesis etmiyor.

HSYK TEKLİFİ

Yeni anayasayadaki çalışmada HSYK belli yere gelmişti. Eğer muhalefet anayasa değişkiliğini beraber yapalım derse, biz yasa teklifini dondururuz, gerekirse Genel Kurul'a indirmeyiz. Bugünkü görüşmeler burada belirleyicidir. Anayasa değişikliği, yasa değişiklinin çok çok ötesinde bir olaydır. Parlamento çiinde grupların kendi gücüne göre aynen RTÜK'te olduğu gibi, sayılarına göre HSYK içinde onlar da temsil edilme imkanı bulacaklardır, bulabilirler. Biz bu teklife sıcak akıyoruz. Böyle bir adımı atabiliriz. Hatta Hakimler Kurulu'nu ayrı, Savcılar Kurulu'nu ayrı planlayabiliriz. Bir kaç maddelik anayasa değişkilğin geçirmemiz halinde, yasal düzenleme çalışmasını dondurur ve yolumuza anayasa değişikliği ile devam ederiz

Yapılan operasyon AK Parti'ye değil 76 milyonun tamamına yapılmış operasyondur. Seçimleri milli iradeyi hedef almıştır. Eğer bu durdurulmazsa yarın başka hükümetlere yapılaaktır. 11 yıl boyunca hasıl ilkleri yaşattıysak, bugün de göğsümüzü siper edecek yarınların aydınlık olmasını sağlayacağız.

internethaber

Bu haber toplam 1612 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri