Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'dan çok sert PKK açıklaması

19.08.2015 00:43
Cumhurbaşkanı Erdoğan, son günlerde artan terör olaylarına ilişkin sert konuştu. Erdoğan, "Açılan her çukurun hesabını soracağız" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 7 Haziran seçimleri sonrası tırmanan terör olaylarıyla ilgili sert konuştu. Devlete ve milletin varlığına karşı sıkılan her kurşunun hesabını soracaklarını söyleyen Erdoğan, kardeşliğe, beraberliği saldıranlar hak ettikleri cevabı alacaktır diye konuştu.

Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanlığı devir teslim töreninde konuştu. Türk Silahlı Kuvvetlerinin milletin göz bebeği bir kurum olduğunu ifade eden Erdoğan, "Bu kurumu yönetmek hem büyük bir şeref hem büyük bir onur aynı zamanda da büyük bir sorumluluktur. Ülkemizin bekası bakımından kritik günlerden geçtiğimiz bir dönemde Genelkurmay Başkanlığı görevini devralan Orgeneral Hulusi Akar'ı kutluyorum" ifadesini kullandı.

Bölgede ve Türkiye içinde yaşanan hadiselerin TSK'nın insan gücü ve donanımıyla her türlü tehdit ve tehlikeye karşı ülkesini, milletini korumak için hazır olması gerektiğini bir kez daha gösterdiğini belirten Erdoğan, başbakanlığı döneminde de savunma sanayi içinde yerli üretim ve tasarımın geliştirilmesi konusuna önem verdiğini, bugün de cumhurbaşkanıolarak savunma sanayi alanındaki gelişmelerle yakından ilgilendiğini, sürmekte olan projeleri takip ettiğini ve yeni çalışmaları teşvik ettiğini söyledi.

"Bu anlayışla savunma sanayinde yüzde 80'ler düzeyinde olan dışa bağımlılığımızı 12 yılda yüzde 45'e kadar indirmiş bulunuyoruz" diyen Erdoğan, hedeflerinin 2023 yılında Türkiye'nin bu alanda dışa bağımlılıktan tümüyle kurtulması olduğunu kaydetti. Bu hedefe de sanayisiyle, üniversiteleriyle, araştırma geliştirme kuruluşlarıyla ve TSK'nın ilgili tüm birimleriyle işbirliği içinde yürütülen çalışmalar sayesinde ulaşacaklarına inandığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu konudaki müktesebatını ve vizyonunu bildiğim Orgeneral Hulusi Akar'ın Genelkurmay Başkanlığı görevinde de bu başarıları hızlandırarak artıracağımıza inanıyorum, güveniyorum" dedi.

"BUNLARA HANGİ DİLDEN ANLIYORLARSA O DİLDEN KONUŞACAĞIZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne kasteden iç ve dış tüm güçlere karşı diğer kurumlarımızla birlikte Silahlı Kuvvetlerimizin de teyakkuz halinde olmaya devam edeceği, asla rehavete kapılmayacağımız bir dönemin içindeyiz. Devlet içinde paralel devlet yapılanmalarına asla izin vermeyeceğiz. Adı, yöntemi ve söylemi ne olursa olsun her türlü paralel devlet yapılanmasıyla mücadele etmeye kararlıyız. Ülkemiz ve milletimiz tarih boyunca üzerinde oynanan nice oyunların üstesinden gelmiş, kurulan nice tuzakları paramparça etmiştir. Bugün de arkalarına aldıkları güçlerle Türkiye'nin bütünlüğüne, milletimizin birliğine, beraberliğine, kardeşliğine saldıranlar hak ettikleri cevabı almaktadırlar ve alacaklardır.

Güvenlik güçlerimizin masum insanların mallarına, canlarına zarar gelmemesi için gösterdikleri hassasiyeti istismar ederek, ortada dolaşanlar kendilerini bekleyen acı akıbetten kurtulamayacaklar. Bunlara hangi dilden anlıyorlarsa o dilden konuşacağız. Devletin ve milletin varlığına karşı sıkılan her kurşunun, atılan her bombanın, kazılan her çukurun hesabı sorulacak, cezası mutlaka verilecektir.Demokrasi ve kalkınma yolunda atılan adımların önünü şiddetle, tehditle, boylarını ve hadlerini aşan söylemlerle kesmeye çalışanların kurdukları tuzakları inanıyorum ki kendi başlarına geçecektir. Eğer, demokratik parlamenter sistem içerisinde sandık denilen, halkın iradesini yansıtan böyle bir yerden gücünü almıyorsan bilesin ki er veya geç yok olacaksın. Çünkü hiçbir zaman demokrasiye inananlar gücünü terör örgütlerinden almaz, halkın iradesinden alır. Bunun için askeriyle polisiyle istihbaratıyla korucusuyla topyekun millet olarak el ele vererek mücadelemizi sürdürmek mecburiyetindeyiz."

Bu haber toplam 1450 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri