Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'dan eleştirilere sert yanıt

30 Ocak 2009 / 15:21
Başbakan Erdoğan, dün gece Davos'ta yaşanan krizin ardından bugün İstanbul'da İstanbul Metrosunun yeni hattının açılışında, kendisine yönelik eleştirilere sert yanıt verdi.
Başbakan Erdoğan, dün gece Davos'ta yaşanan krizin ardından bugün İstanbul'da İstanbul Metrosunun yeni hattının açılışına katıldı.

Erdoğan açılışta yaptığı konuşmada, dün gece yaşanan gerginlikle ilgili, "hiç kimsenin Türkiye Cumhuriyeti'ni küçük düşürmesine izin vermeyiz" dedi. Ortadoğu barış görüşmelerindeki arabulucu rollerini hatırlatan Erdoğan, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına vicdanlı bir insan olarak baktıklarını söyledi. Erdoğan, 1.500'i aşkın üzerinde insanın katledilmesinin hiçbir izahı olmayacağını ifade etti.

TC Başbakanı yanında değilde, başkalarının yanında yer alanlara seslenen Erdoğan, "İsrail'e yönelik her eleştiriyi Anti-semitizmi arttıracak şeklinde yorumlayanlara yazıklar olsun dedi. Erdoğan, oturum başkana yönelik diplomatik dil kullanılmadığına yönelik eleştirilereyse, "Biz TC Başbakanı olarak ordayız. Dışarıdakiler de içeridekiler de Türkiye'nin ağırlığını iyi bilmeli, ona göe davranmalıdır. Bakıyorum bir panik havası var. Türkiye ne yapar? Ne eder? diye soracağınıza, başkaları ne yapar, ne eder? diyin. Bizim dış işleri anlayışımız başkalarının ne diyeceği üzerine değil, bizim ne diyeceğimiz üzere kurulu... Gölgesinden korkanlar bunu anlamakta zorlanabilirler. Bizim yönetim anlayışımız Türkiye'nin saygı ve menfati üzerine kurulu... "

Çanakkale Zaferi'ni hatırlatan Erdoğan, Atatürk'ün "ben size ölmeyi emrediyorum" sözünü işaret ederek "bir taraftan böyle bir ceddin torunu olduğunu söyleyeceksin, bir taraftan da şu ne der, bu ne der diye düşüneceksin. İzzet ve şerefimizle kimseyi oynatmayacağız" dedi.


Kaynak:
Bu haber toplam 830 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri