Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'dan FLAŞ AÇIKLAMA

20.04.2012 15:33
Erdoğan: Terör örgütü silah bırakırsa operasyonlar tamamıyla durur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, terör örgütüPKK 'nın silah bırakması durumunda Türkiye Cumhuriyeti devletinin tavrının net olduğunu söyledi. Erdoğan, bu tavrın operasyonların tamamıyla durdurulması istikametinde olduğunu söyledi.

Katar temasları sırasında Türk gazetecilerin sorularını cevaplandıran Erdoğan, Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin lideri Mesut Barzani'yle yaptıkları görüşmede, terör örgütünün silah bırakmasının sağlanmasını ele aldıklarına dair haberlerle ilgili soruya cevap verdi. Erdoğan, şunları söyledi: "Dün gündemimizde bu olmadı. Ama bu bizim Kuzey Irak'la yaptığımız görüşmelerde zaten gündemde olan bir başlık. Çünkü bölücü terör örgütü, bizim çağrımız o, silahı bırakması lazım. Silahı bıraktığı andan itibaren de zaten bizim Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak tavrımız nettir. Tamamıyla operasyonların durdurulması istikametindedir. Ama silahlar bırakılmadığı sürece devletin de operasyonları durdurması söz konusu değildir."

"IRAK'IN BÖLÜNMESİNİ ASLA ARZU ETMEYİZ"

Başbakan Erdoğan, başka bir soru üzerine ise Irak'ın bölünmesini asla arzu etmediklerini söyledi. "Bizim başından beri hedefimiz, arzumuz; Irak'ın toprak bütünlüğüdür." diyen Erdoğan, şöyle devam etti: "Irak'ın bölünmesinin, parçalanmasının hiçbir Iraklı vatandaşa faydası olmayacağı gibi, bir komu ülke olarak, bir kardeş ülke olarak biz zayıflanan, bölünen bir Irak'ın da geleceğine yönelik doğrusu burada sadece üzüntümüzü beyan ederiz. Çünkü bölünmüş bir Irak, komşu bir ülke olarak geleceğe yönelik güçlü bir Irak hiçbir zaman olmayacaktır. Tüm Irak halkını bu, zayıf düşürecektir. Irak devletini zayıf düşürecektir. Onun için biz Irak'ın toprak bütünlüğünden yanayız. Temenni ederiz ki böyle bir bölünmeye, böyle bir parçalanmaya da kimse fırsat vermez."

 

 

Bu haber toplam 1882 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri