Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'dan 'Hakkari'yi taşıyalım' teklifi

03.01.2013 11:21
Başbakan Erdoğan'ın Şanlıurfa'da Türkiye Ziraat Odaları Birliği bölge toplantısında ilginç bir teklifte bulunduğu ortaya çıktı.
Alınan bilgiye göre Hakkari 'nin coğrafi ve ekonomik olarak gelişmeye müsait olmadığını belirten Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , şehir merkezini Yüksekova 'ya taşımayı önerdi. Havaalanının da Yüksekova'ya yapıldığını hatırlatan Erdoğan, bunun için sivil toplum kuruluşlarından destek istedi.
 
Ziraatçılarla yaptığı toplantıda sorunları dinleyen Erdoğan çeşitli talepleri de istişare etti. Yüksekova Ziraat Odası Başkanı Adnan Onay, Erdoğan'dan Yüksekova'yı il yapmasını istedi. Başbakan'ın ise "Bu kumaştan iki elbise çıkmaz. Var mısınız? Şehri yukarıya Yüksekova'ya taşıyalım. Ben bunu hep söylüyorum ama bir sonuç alamıyoruz" karşılığını verdiği öğrenildi.
 
Görüşmenin perde arkasını Bugün'e anlatan Yüksekova Ziraat Odası Başkanı Adnan Onay, Yüksekova'nın altyapısının bütün eksikliklerinin tamamlandığını, üniversitenin geldiğini, hastane yapıldığını söyledi. Hava alanının tamamlanmasıyla Yüksekova'nın cazibe merkezi haline geleceğini dile getiren Onay, ilçenin İran ve Irak ile ticaret kapılarına sahip olduğunun altını çizdi. Yüksekova'nın gündüz nüfusunun 130 bine ulaştığını dile getiren Onay, "Kişi başına en çok arazi düşen yer Yüksekova. Hakkâri'nin ekilebilir arazisin yüzde 81'i Yüksekova'da. Yüksekova'da bin 50 traktör var. Hakkâri'de bir tane bile yok. İşleyecek arazi yok. Hakkâri'nin şehir merkezi nüfusu ise 50 bin" dedi.
 
Bu gerekçelerle Yüksekova'nın vilayet olmasını istediklerini anlatan Onay, Erdoğan'ın "Şehir merkezini Yüksekova'ya taşıyalım" karşılığını verdiğini belirtti. Bunun ancak referandumla olabileceğine dikkat çeken Onay, "Hakkârili’ler kabul eder mi? Etmezler" ifadelerini kullandı.
Bu haber toplam 2880 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri