Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'dan koalisyon çıkışı!

03.06.2015 01:07
Cumhurbaşkanı Erdoğan, koalisyonlarla yürütülen Türkiye'nin 40 yılı kaybettiğini söyledi. Erdoğan, MHP'nin koalisyon için HDP ile bile bir araya gelebileceğini iddia etti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, HDP üzerinden yürütülen baraj tartışmalarının milli iradeye saygısızlık olduğunu söyledi. AK Parti karşısında, tüm muhalefetin birleştiğini ve ikdidar partisinden ne kadar oy çalınabilir bunların hesaplarının yapıldığını ifade eden Erdoğan, MHP'nin rahatlıkla HDP ile bir araya gelebileceğini söyledi.

Erdoğan, Show TV'deki canlı yayındakoalisyon tartışmalarını değerlendirdi. HDP üzerinden yürütülen baraj tartışmalarının, milli iradeye saygısızlık olduğunu anlatan Erdoğan, Cumhurbaşkanı olarak HDP'nin barajı aşmasından rahatsız olmayacağını ifade etti. "HDP barajı aşamassa, her yer yıkılır yakılır" ifadelerinin çok çirkin şeyler olduğunu kaydeden Erdoğan, muhalefetin AK Parti karşısında birleştiğini, iktidar partisinden milletvekili ve oy çalabilme yarışına girdiğini söyledi. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın o sözleri; 

"Bir tarafta iktidar partisi var, karşı tarafta da hepsinin bir araya gelerek oluşturduğu bir yapı var. "Biz filanca partiyle koalisyon kurabilir ya da yapmayız" diyorlar. Yaparsın yapmassın ama bunlar bugün konuşulacak şeyler değil. Geçmişte MHP'nin DSP ilekoalisyon yapması mümkün müydü? Değildi ama yaptılar. Şu anda bu ifadeyi neden kullanıyorlar? Kullanırlarsa oyları düşer çünkü. Mesala MHP, HDP ile bir araya geleceğiz derlerse oyları düşer. Bunlar bir araya gelebilirler. Biz bunları gerçek bir tablo olarak görüyoruz. Seçim akşamını görmemiz şart. Tabloya görmemiz şart. Öyle ya da böyle bir tablo oluşacak. Bu konuda en sağlıklı seçimi geçirmek için tedbirleri aldık, alıyoruz.
 
"TÜRKİYE KOALİSYONLARLA 40 YIL KAYBETTİ"

Şunu net söyleyim. 12 yıl başbakan olarak, bir koalisyon hükümetine başbakanlık yapmadım. Tek partili bir hükümette başbakanlık yürüttüm. Ülkeme olan faydalarını gördüm. Bu başarının temelinde siyasi istikrarın, güvenin olması vardır. Koalisyonlarda ise bu istikrarı ve güveni göremessiniz. Türkiye 30 yıl kazanmıştır tek partinin iktidar olduğu dönemlerde. O da Demirel'in tek başına iktidar olduğu dönemdir, Özal'ın tek başına iktidar olduğu zamandır. Menderes'in iktidar olduğu dönemdir. Son olarak bizim 12 yıllık dönemimizdir. Geriye kalan koalisyonlu 40 yıl, Türkiye için kayıptır. Bunlara baktığınız zaman, Türkiye'de hala koalisyon avına çıkanların derdi tek başına iktidar olmak değil, daha önce benim genel başkanlığını yürüttüğüm partiye olan karşıtlıklarıdır. 
 
BAŞKANLIK TARTIŞMALARI
 
Bunu tartışmaya açmak lazım. Bundan korkmamız gerekiyor. Bunu meydanlarda konuşurak tepkiyi alıyoruz. Meydanlar, hepsi başkanlık sistemi için "evet" diyor. Vatandaş konuyu bilmese bile başlığı hazmetmiş durumda. Bundan sonrası detaydır, sıra bunu açıklamaya geliyor. Yeni anayasa içerisinde başkanlık sistemin olması şart. Şu anda iktidarın bunu çok iyi anlattığını düşünmüyorum. Anayasa Komisyonu'nda her türlü tavizi verdik ama maalesef muhalefet dürüst davranmadı. 
 
Türk tipi derken tamamı bize ait olsun de demiyoruz. Türkiye'de akademisyenler, aydınlar bunları takip etmiyor mu? Biz diyoruz ki gelin hep birlikte tartışalım. Bizim geleneklerimiz var göreneklerimiz var. Bizim bunlara uymamız gerekmiyor mu? Onlar kendi geleneklerine göre anayasayı hazırlarken biz bundan neden kaçıyoruz? Gelin uzlaşalım diyoruz.

Ben koalisyon gibi bir şey de düşünmüyorum. Meydanlarda da zaten böyle bir hava yok" 

 
"ESKİ SEÇİM HEYECANI YOK"
 
Şurada 4 gün kaldı. Biraz hareketlenme var ama geçmiş seçimlerdeki heyecanı görmüyorum. Ben bugün özellikle Kars ve İskenderun'da çok farklı havayı gördüm. Canlılık gördüm. Artık dört gün kaldı, bunun içerisinde bu haraketliliğin olması normaldir. Dediğim gibi eski hareketlilik maalesef yok.

Pazar günü tablonun neticesini görme imkanımımız olacak. Tüm mesele sandığın heyecanında göreceğiz."
 
Bu haber toplam 1094 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri