Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'dan Netanyahu'ya Paris tepkisi: Yüzsüz!

13.01.2015 01:29
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ankara'ya ziyarette bulunan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ortak basın toplantısı düzenledi.

Ankara'ya ziyarette bulunan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan Fransa'da yaşanan terör saldırlarına dönük çarpıcı mesajlar verdi.

Paris'teki dayanışma mitingine katılan isimlerden olan İsrail Başbakanı Netanyahu'ya sert tepki gösteren Erdoğan "Hangi yüzle oraya gitti onu da tabii anlamakta zorlanıyorum" dedi. Erdoğan, İsral Başbakanı'nı hedef alan sözlerinde "Soruyorum, Gazze'de 2 bin 500 kişiyi katletmek suretiyle bir devlet terörü estiren bu zatın el sallamasına siz nasıl bakıyorsunuz? Sanki tribünde insanlar onu çok heyecenla orada beklemişler gibi onlara el sallıyor" diyere tepki gösterdi.

erdogan_ve_abbastan_ortak_basin_toplantisicanli_1421080216_5984.jpg

Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları:

FİLİSTİN VİCDANLARDA KANAYAN BİR YARADIR

Ortadoğu'daki sorunların temelini oluşturan Filistin meselesi bugün insanlığın vicdanında kanayan bir yaradır. Bölgede kalıcı barışın tesisiyle ilgili olarak 1967 sınırları bu işin olmazsa olmazıdır.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin diğer birçok kritik konuda olduğu gibi İsrail'in bölgede gerilimi artıran şımarıklıkları karşısında üstüne düşen vazifeyi yerine getirmekten imtina ettiğini görüyoruz.

TÜRKİYE İSRAİL İLE MÜCADELEYE DEVAM EDECEK

İsrail son dönemde artan saldırganlığı yanında Harem-i Şerif ve Mescid-i Aksa'nın kudsiyetini ihlal eden eylemleriyle de bölgede gerilimi körüklüyor. Kudüs ve Harem-i Şerif'in korunması yalnız Filistin'in değil tüm İslam aleminin ortak vazifesidir. Türkiye, İsrail'in bu pervasız ve hukuk tanımaz eylemlerine karşı İslam dünyasının ve uluslararası camianın diğer üyeleriyle birlikte mücadele etmeye devam edecektir.

İsrail işgalinin bir an evvel son bulması, başkenti Doğu Kudüs olan 1967 öncesi sınırları içerisinde egemen ve bağımsız bir Filistin devletinin kurulması en büyük temennimizdir.

NETANYAHU HANGİ YÜZLE ORAYA GİTTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Fransa'daki yürüyüşte İsrail Başbakanı Netanyahu'yu görünce ne hissettiği" sorusuna şöyle yanıt verdi:

Soruyorum,  Gazze'de 2 bin 500 kişiyi katletmek suretiyle bir devlet terörü estiren bu zatın el sallamasına siz nasıl bakıyorsunuz? Sanki tribünde insanlar onu çok heyecanla orada beklemişler gibi onlara el sallıyor. Hangi yüzle oraya gitti onu da tabii anlamakta zorlanıyorum. Bir defa siz o katlettiğiniz yavruların, kadınların hesabını verin. Aynı şekilde, bakıyorsunuz Suriye'de 300-350 bin insan öldürüldü. Dünyanın şu anda kılı kıpırdıyor mu? Hala buna yönelik acaba bir adım atıyor muyuz? Yok. Orada da bir devlet terörü estiren birileri işin başında duruyor. Ona karşı da en ufak bir kıpırdanma yok. Hala 'öldürsün devam etsin' diye seyrediliyor, bu da manidar. Kahrını çeken kim? Türkiye, Lübnan, Ürdün. Bütün buralarda, yaklaşık 2 milyon insan şu anda bizde. Biz onlara bakıyoruz. Aynen bize yakın Lübnan'da, bir milyona yakın da Ürdün'de. Üç ülkede 5 milyon insan şu anda o ülkedekiler tarafından bakılıyor, besleniyor. Peki bize şu ana kadar uluslararası camiadan bir destek var mı? Yok.

benjamin-netanyahu_3161832b.jpg

BATI'NIN İKİYÜZLÜLÜĞÜ ORTADADIR

Batı'nın ikiyüzlülüğü ortadadır. Biz Müslüman olarak hiçbir zaman terörün yanında yer almadık, katliamların yanında yer almadık. Bu katliamların arkasında ırkçılık yatıyor, nefret söylemleri yatıyor, islamofobi yatıyor. Lütfen camilerimize saldıranlara karşı o ülkelerin yönetimleri tedbirlerini alsın. Bakın bunlar hep tahriktir. Bunlar boşuna yapılmıyor. Bunlar bir senaryonun neticesidir, eseridir. İslam dünyasının üzerinde de oyunlar oynanıyor. Bunları da bilmemiz lazım.

Bu Fransız vatandaşları böyle bir katliamı işlerken faturanın kesildiği yer Müslümanlardır, çok manidardır.

"TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR EDİYORUM"

Filistin Devlet Başkanı Mahmur Abbas'ın açıklamalarından satırbaşları:

- Çok önemli ve verimli görüşmeler gerçekleştirdik.
-Türkiye'nin Filistin meselesine verdiği önemden dolayı teşekkür ediyorum. 
-Çok önemli ve verimli görüşmeler gerçekleştirdik.
-Türkiye'nin Filistin meselesine verdiği önemden dolayı teşekkür ediyorum.
-İsrail'in yeni yerleşim yerleri oluşturmak ve utanç duvarı inşaası ile ilgili sıkıntılarımızı aktardık.
-Mescid-i Aksa'ya yönelik her türlü saldırılar bölgede bir din savaşına yol açabilecek tehlikededir.

Bu haber toplam 1978 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri