Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'dan parti kapatma yorumu

15.03.2015 15:33
Balıkesir Ekonomi Ödülleri'nde konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, parti kapatma konusunda ilk defa görüş bildirdi.

Balıkesir'de Ekonomi Ödüllerietkinliğine katılan CumhurbaşkanıRecep Tayyip Erdoğan, yaptığı konuşmada gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Parti kapatma konusunda söze "İlk defa burada açıklıyorum. Çok daha farklı biçimde açıklıyorum" şeklinde başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, partiler kapatılmasın suç işleyen kimse cezasını o çeksin dedi.

"CEZANIN GERÇEK KİŞİYE VERİLMESİ LAZIM"

İşte Cumhurbaşkanı  Erdoğan'ın o açıklamaları;

"Ben partileri madem ki tüzel kişiliktir, gerçek kişiyle tüzel kişiliği birbirine karıştırmayalım. Hep nüktedir biliyorsunuz, tüzel kişiye ceza verilir mi ya? Ceza kime verilmesi lazım gerçek kişiye verilmesi lazım. Bir partinin başkanı suç işlediyse ver. Mesela şuanda iktidar partisinin yaklaşık 22 milyon seçmeni var. Siz bunu kapattığınız anda bu ne demektir 22 milyonu cezalandırıyorsunuz. Bu adalet mi? Ha tekrar yenisi kurulur ayrı mesele. Ama niçin yanlış adımı atıyorsunuz?

"TABELAYI CEZALANDIRMAKLA BİR YERE VARAMAZSIN"

Bu şimdi şöyle olması lazım. Bir siyasi partinin kapatılması gibi bir madde gündeme gelse, bunun için söylenmesi gereken, siyasi partinin kapatılması teklif dahi edilemez hükmünün oraya gelmesi. Ancak suçu işleyen kimse onlar bunun bedelini öder. Kökünden bunu kapatılması lazım. Aynı şeyi ben dernek vakıflar için söylüyorum. Suç işleyen kimse gel onları cezalandır. Tabelayı cezalandırmakla bir yere varamazsın, işin kısacası bu."

 

Bu haber toplam 1432 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri