Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ERDOĞAN'DAN SÜREÇLE İLGİLİ FLAŞ AÇIKLAMA

27.02.2013 02:02
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çözüm sürecinde gündeme gelebilecek talepler konusunda, 'Yeter ki ülkemizin bu değerler silsilesi içindeki yapısından, bizden kimse herhangi bir feragat istemesin. Kimse bizden kalkıp da milli birliğimizi bozmaya yönelik bir

Medeniyetler İttifak Yıllık Forumu'na katılmak üzere Avusturya'nın başkenti Viyana'ya gidecek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, havalimanında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İşte Erdoğan'ın açıklamaları:
 
ÇÖZÜM SÜRECİ
 
Daha önce de ifade ettim. Bizim temel ilkelerimiz belli. Açıkladığımız ilkelerle sizlerin adeta bu son dakika haberi olarak geçtiğiniz konularla örtüşüyorsa demek ki olumlu adımlar var. Herhangi bir soru işaretine yer vermeyecek şekilde çözüm süreci içinde açıkladık. Bu istikamette baldıran zehiri de olsa ülkemizin huzuru için içeriz, dedik. Yeter ki ülkemizin değerler silsilesi içindeki yapısından kimse feragat istemesin. Kimse milli birliğimizi bozmaya yönelik bir şey istemesin. Tek millet, tek bayrak, tek devlet dedik. Bunun için de kimse dışarıda kalmaz. Bu toplumun içinde ne kadar farklı etnik unsur olursa olsun kardeşçe yaşamanın zeminini hazırlamaya çalışan iktiradırız. Ne etnik milliyetçiliği ne bölgesel, ne de dinsel milliyetçiliği tanıdık. 
 
Terör örgütü silahlarını bırakıp ülkemizi terk ettikten sonra zaten bir sıkıntı olmayacak. 
 
Operasyon durup dururken yapılmaz. Sebep bölücü terör örgütünün tavırlarıdır. Bu sebep ortadan kalktıktan sonra güvenlik güçleri niye operasyon yapsın. 
 
Suça bulaşmamış olanlar zaten ailelerine kavuşabilirler. Bunlar açıklandı. Şu anki süreçte de eğer silahları bırakarak ülkeleri terk ederlerse dünyada gidecekleri yer çoktur. Ama biz artık milletimiz bize diyor ki "Ne olur anaların göz yaşı dinsin" Bunun için bir çağrıda bulunduk. Tüm riskleri sırtlanarak bu adımları attık. Atmaya da devam edeceğiz. 
 
DEMİRTAŞ'IN AÇIKLAMALARI
(Demirtaş'ın 'Etle tırnak değiliz, onurlu, eşit iki halk olacağız' açıklamalarının hatırlatılması ve 'tutsak' kelimesine yapılan itirazlar üzerine) Bu ülkede iki eşit halk tabirini yaparsanız bu ayrımcılıktır. Etle tırnak 76 milyonun birbiriyle kaynaşmasıdır. Etle tırnak ideal olandır. Ben Kürt kardeşlerimle etle tırnak gibiyim. Şu halk bu halk diye ayrım yok. Bizi zaten birbirimizden ayıran husus bu. Ana muhalefet partisinin yaklaşımı tabi ayrı bir dert. Yanında hukukçular da var ama onlar anlamıyor tabii ki. Cezaevlerinde tutsak olmaz, tutuklu olur. Herhalde bunu öğrenmiştir.  

Bu haber toplam 1552 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri