Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ERDOĞAN'DAN TARİHİ İRAN İTİRAFI

26.02.2013 01:10
İran'ın Suriye konusunda baştan beri ikircikli davrandığını söyleyen Başbakan Erdoğan, müslümanların katledilmesi seyirci kalması yenilip yutulacak bir iş değil dedi.

Suriye'de 60 binden fazla müslümanın katledilmesine seyirci kalan İran'ın tavrının kabul edilemez olduğunu dile getiren Başbakan Erdoğan, "Bizim dünyada İran'a yönelik bu kadar olumlu yaklaşımlarımız, herkesi karşımıza alarak takındığımız tavırlara karşı İran'ın bu kadar Müslüman'ın öldürülmesine seyirci kalması, müsaade etmesi bir defa asla yenilip yutulacak iş değil" dedi.

Birleşik Arap Emirlikleri'ni oluşturan 7 emirlikten biri olan Şarjah'ı (El Şarika ) ziyaret eden Erdoğan, dönüş yolunda gazetecilerin sorularını cevaplayan Başbakan Erdoğan İran'la ilgili tarihi bir itirafta bulundu.

SORU: İran'ın Suriye konusundaki tavrı sizi hayal kırıklığına uğrattı mı?

CEVAP: "İran'ın başından beri takındığı bir net tavır yok, ikircikli bir tavır var. Bizim dünyada İran'a yönelik bu kadar olumlu yaklaşımlarımız, herkesi karşımıza alarak takındığımız tavırlara karşı İran'ın bu kadar Müslüman'ın öldürülmesine seyirci kalması, müsaade etmesi bir defa asla yenilip yutulacak iş değil. Bu çok üzüntü vericidir. Şimdi Golan ile ilgili farklı şeyler konuşuluyor, orada İsrail'in sondaj çalışmalarından bahsediliyor, 'su arama olabilir, petrol arama olabilir' deniliyor. İsrail burada savaşın bitmesini ister mi? İstemez. Niye? Şu anda kendi içinde meşgul olsun ki o da orada kuzu kuzu işini bitirsin. Temenni ederiz ki inşallah çok kısa bir süre içerisinde Suriye'deki bu süreç sona ersin"

İRAN BÜYÜKELÇİSİ TÜRK GAZETECİLERİ TEHDİT ETMİŞTİ

Türkiye'deki görevi sona eren İran büyükelçisi geçtiğimiz günlerde verdiği veda yemeğinde Suriye konusundaki haberlerle ilgili Türk gazetecileri "Kalemlerinize dikkat edin" diye tehdit etmişti.

SURİYE'NİN BÖLÜNMESİNE MÜSADE ETMEYİZ

Suriye'de 60 binden fazla müslümanın Esed yönetimi tarafından öldürüldüne dikkat çeken Başbakan Erdoğan, "Suriye konusu böyle gitmeyecektir. Ben, bunun çok daha fazla uzayacağı kanaatinde değilim. Artık son dönemece giriliyor gibi geliyor bana"ifadelerini kullandı.

Başbakan Erdoğan, Suriye'nin kuzeyinde yeni bir devlet oluşumuna da asla izin vermeyeceklerini söyledi.

Erdoğan şunları söyledi:

Başta Türkiye olmak üzere Suudi Arabistan, Ürdün, Mısır bu ülkelerin hiçbirisi bölünmesinden yana değil. Böyle bir şeye de inşallah fırsat vermeyiz. Suriye'nin bütünlüğü bizim için çok çok önemli. Irak'ta yaşanan sıkıntının da biz yaşanmasını istemiyoruz. Biz, Kuzey Suriye gibi bir oluşuma Türkiye olarak müsaade edemeyiz. O bize farklı yetkiler, farklı haklar verir. Kimsenin de böyle bir şeye müsaade etmemesi lazım. 

Bu haber toplam 3568 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri